Cevaplar.Org

TORUNUM GÜLCE BENİ ŞAŞIRTTI VE SEVİNDİRDİ

Birkaç gündür Nurefşan kızım misafirimiz. Dünyayı saran ve sarsan Korona Virüsünden dolayı, insanlar en yakınlarıyla dahi görüşme imkânı bulamaz olmuştu. Görüşüyorduk ama uzaktan uzağa. Şimdi ise tedbirlere dikkat ederek hasret gideriyoruz elhamdülillah.


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2020-07-01 06:33:31

Birkaç gündür Nurefşan kızım misafirimiz. Dünyayı saran ve sarsan Korona Virüsünden dolayı, insanlar en yakınlarıyla dahi görüşme imkânı bulamaz olmuştu. Görüşüyorduk ama uzaktan uzağa. Şimdi ise tedbirlere dikkat ederek hasret gideriyoruz elhamdülillah.

Bu Korona virüsü olayı, Kur'an'ın anlattığı kıyamet sahnelerini hatırlattı bize. O sahnelerden biri de şu idi: Allah buyuruyor:

فَاِذَا جَٓاءَتِ الصَّٓاخَّةُۘ

يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ اَخ۪يهِۙ

وَاُمِّه۪ وَاَب۪يهِۙ

وَصَاحِبَتِه۪ وَبَن۪يهِۜ

لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْن۪يهِۜ

وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ مُسْفِرَةٌۙ

ضَاحِكَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌۚ

وَوُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ عَلَيْهَا غَبَرَةٌۙ

تَرْهَقُهَا قَتَرَةٌۜ

اُو۬لٰٓئِكَ هُـمُ الْكَفَرَةُ الْفَجَرَةُ

Kulakları sağır eden o ses geldiğinde, işte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. O gün her kişinin işi başından aşkındır. O gün birtakım yüzler ışık saçar; güleçtir, müjde almıştır. Birtakım yüzler de o gün toza toprağa bürünmüş; kapkara kesilmiştir. İşte bunlar, (yüzleri kapkara esilenler) inkârcılardır, günahkârlardır. [1]

 Nurefşan kızım biz de olur da, veledleri olmaz mı? Olmaması mümkün değil. Her ne kadar Gülhüma torunum gibi ara-sıra ağlamalarıyla ortalığı inletseler de, Tahir oğlum ve Gülce kızım evimizin neşesi ve dört köşesi oldular.

Ben çocuklarımı ve torunlarımı severken "Rabbimin hediyesi, Rabbimin lütfu" diyerek seviyorum. Gerçekten de öyle onlar bize Allah'ın hediyesi ve emanetidir. Allah'ı sevdiğimizden dolayı onları sevmiş olacağız. Allah'ı hesaba katmadan sevdiklerimizi seversek, nimeti ve hediyeyi verene karşı nankörlük etmiş oluruz. Bu nankörlük, Allah korusun nimetin elden çıkmasına, saadet ve sevincin bozulmasına ve kaybolmasına sebep olabilir.

Her ne ise gelelim konumuza: 4,5 yaşındaki Gülce torunum bir gün benden tamamen doğal haliyle su istedi:

-Büyük babacığım, bana bir bardak su verir misin?

-Hay hay benim güzel kızım, dedim, bir bardak suyu kendilerine uzattım. Gülce kızım suyu aldı, ben hiç bir telkinde bulunmadan yere çöktü ve Bismillahirrahmanirrahim dedikten sonra suyu içmeye başladı. Bir nefes, iki nefes derken suyu bitirdi. "Aferin benim kızıma" dedim, sevmeye fırsat tanımadan, bardağı verip, oyuncaklarının yanına koştu.

Onun bu hali beni hem şaşırttı ve hem de sevindirdi. Hem onu çok sevdim, hem ona bu terbiyeyi veren Nurefşan kızımı ve babasını tebrik ettim. Onlar bu terbiyeyi vermeselerdi, bu yaşta bu çocuk bu güzel davranışı nasıl sergileyebilirdi? Küçük yaşlardan itibaren çocukları Allah'ın razı olduğu şekilde yetiştirmek, onların büyüdüklerinde Müslümanca bir hayat yaşamalarını sağlamak işte buna derler. Zaten Müslüman anne-babalar, küçük yaşlardan itibaren bu İslam terbiyesini kazandırmazlarsa, daha sonra onlara bunu kazandırmak, hele bu asırda, Müslüman olmayan birine İslam'ı kabul ettirmek kadar zordur.

Akşam çayında Gülce'nin yaptıklarını anlattım, tebriklerimi bildirdim. Dikkatler ve tebrikler Gülce'nin üzerinde toplanmıştı. Bereket versin torunlarım Gülhuma ile ablası Ayşeala kuzularım Adapazarı'na gitmişti. Yoksa… gerisini düşünmek bile istemiyorum. Meydanı boş bulan Gülce bir de kendisinden övgü ile bahsedildiğini duyunca hemen kulak kesildi. Memnuniyetine diyecek yoktu. Yanı başımda tebessümlerle tebrik şamatasını seyreden 2,5 yaşındaki Tahir de "keşke böyle güzel bir olayın kahramanı da ben olaydım" der gibiydi. Onu da onore edecek sözler söyleyerek faslı kapattık.

Allah bütün çocuklarımızı ana-babalarına, vatana ve millete hayırlı evlad eylesin. Hiç kimse çocukları yüzünden imtihanı kaybedip de iki dünyanın cehennemine düşmesin.

Bu olay vesilesiyle Nurefşan kızımın bir hassasiyeti yine beni çok memnun eyledi: "Ben, dedi, "babacığım, çocuklarımı televizyonlardaki müstehcen görüntü ve davranışlardan uzak tutabilmek için, televizyon izlemeyi sıfıra indirmiş bulunuyorum. Ona ayıracağım zamanı çocuklarımı olumlu eğitmekle geçiriyorum."

Bu halleriyle benim çocuklarım beni memnun ettiler. Allah da onları ve çocuklarını ve de bu yazımızı okuyan kardeşlerimi çocuklarıyla beraber memnun, mesrur ve mesud eylesin. Vatanımız cennet olsun, Allah cenneti hepimize vatan eylesin.

Dipnotlar

[1] Abese, 80/33-42

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

salim özyurt, 2020-07-01 14:39:47

Allah duyarlı imanlı geçlerimizin çocuklarımızın sayısını artırsın inşallah. Duygulanarak okudum . Çocuklarımız İslam fıtratının canlı örneği. Saf,duru,temiz.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

YAVUZ BÜLENT BAKİLER BEYEFENDİ İLE MÜLAKATIMIZ-1

YAVUZ BÜLENT BAKİLER BEYEFENDİ İLE MÜLAKATIMIZ-1

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, değerli mütefekkir, şar ve yazar Yavuz Bülent Bakiler beyef

MUHAKEMAT NOTLARI-16

MUHAKEMAT NOTLARI-16

Ders: Muhakemat, 1. Makale, 9. Mukaddime İzah: Prof. Dr. Ahmet Akgündüz *Bana göre bu 9. Muka

ÂLİMİN SORUMLULUĞU VE İKAZ GÖREVİ

ÂLİMİN SORUMLULUĞU VE İKAZ GÖREVİ

Muhterem müslümanlar! Bazı okuyucular ve takipçiler, 80 yaşında olduğumu ve dünyada olup bi

BAKIŞ AÇISI-10

BAKIŞ AÇISI-10

Bugün kaynak olarak kullandığımız –eski ulemaya ait– pek çok eserin girişinde, müellifin

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-1

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-1

Hazret-i Âdem’in yaratıldıktan sonra söylediği ilk cümle de yine "el-Hamdü lillah" cümlesi

CİMRİNİN YEMEĞİ HASTA EDER

CİMRİNİN YEMEĞİ HASTA EDER

Rahmetli Muzaffer Özak Efendi, bir defasında Sahaf dükkânındaki çalışanlarına; -Bu gün if

KAİNAT DENEN MESCİD

KAİNAT DENEN MESCİD

Ey insan! Sen bu hayata bir camide, (bir ibadethanede) gözlerini açmışsın ve Müslüman olarak

KUR’AN NOTLARI-1

KUR’AN NOTLARI-1

Peygamber efendimizin (aleyhissalatu vesselam) Kur’an’ın nazil olması başlamadan önce Hira d

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-14

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-14

Gladstone(20. Asır başında İngiliz sömürge bakanı) Gladstone'a göre Türkler şöyle tasvir

BENİM GÖZÜMLE-10

BENİM GÖZÜMLE-10

İmam Rabbani İmam-ı Rabbani'nin, hadiste "her yüz yılın başında" geleceği bildirilen müce

BÜYÜK GÜNAHLAR-10

BÜYÜK GÜNAHLAR-10

206. KEBİRE: Zaruri bir durum yokken, kendi vaziyetine bakarak geri ödeyemeyeceğini zanneden bir

Kim Allah'a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.

Talak,3

GÜNÜN HADİSİ

Hikmetli söz, müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa almaya en layıktır.

Tirmizi, İlim, 19.

TARİHTE BU HAFTA

*Eğriboz Adası'nin fethi(12 Ağustos 1470) *Kanuni Sultan Süleyman Han'in Tebriz'i fethi(13 Ağustos 1534) *Haçlı Ordusu'nun Kudüs katliami (15 Ağustoz 1099) *Gölcük Depremi(17 Ağustos 1999) *Misak-i Milli'nin TBMM'de de kabûlü(19 Ağustos 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI