Cevaplar.Org

EL-ADL

Adl kelimesinin sözlük anlamı: Adaletle karar veren, eşit davranan. Adl isminin terim anlamı: Çok âdil, haklıya hakkını suçluya cezasını veren, asla zulmetmeyen.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-05-16 07:57:03

Adl kelimesinin sözlük anlamı: Adaletle karar veren, eşit davranan.

Adl isminin terim anlamı: Çok âdil, haklıya hakkını suçluya cezasını veren, asla zulmetmeyen.

Adl sıfatı Allah'ın zatı ile kaimdir.

Kur'an'daki emirler adalet üzeredir:

"Rabbinin kelimesi (Kur'an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."(1)

Diyanet tefsiri ayette geçen "Adl" nitelemesini şöyle izah eder: 'Adl "bir sözün veya işin yerli yerince, hak ve nesafet kaidelerine uygun olması; hiçbir zulüm, haksızlık ve aşırılık unsuru taşımaması" demektir.'(2)

Allah, ahirette adaletle hükmedecektir.

"...Şüphesiz O, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra, iman edip salih ameller işleyenleri adaletle mükâfatlandırmak için onu (yaratmayı) tekrar eder...."(3)

Bu dünya bir imtihan yeridir. Allah, imtihanın sonucunu bildirmek üzere, ahirette insanları yeniden diriltip onlara haksızlık yapmadan mükâfat ve cezalarını verecektir. Allah'ın işleri bu dünyada da ahirette de adalet iledir.

Allah, adalet ile şahitlik yapıp adalet ile hareket etmemizi emretmektedir:

"Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır."(4)

Allah adildir, işlerimizi de adaletle değerlendirip ona göre karşılığını verecektir.

El-Adl isminden çıkarmamız gereken ders:

Bize düşen konuşurken, şahitlik yaparken, karar verirken hep adalet üzere olmaktır. Yine bize düşen, El-Adl ismine sahip olan ve bu ismin gereğini yerine getiren Allah'a tam bir güven ve teslimiyetle kulluk yapıp kendi işlerimizde adaletsizliğe sapmaktan uzak durmaktır.

Dipnotlar

1-En'am-115

2-DİB Kur'an Yolu Tefsiri, C: 2, S:459

3-Yunus-4

4-Maide-8

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Size yasak edilen büyük günahlardan kaçınırsanız, kusurlarınızı örteriz ve sizi ağırlancağınız şerefli bir yere yerleştiririz.

Nisâ, 31

GÜNÜN HADİSİ

Evlad ve Akrabalara İyilik

"Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz" [Tirmizi, Birr 33, (1953)]

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI