Cevaplar.Org

EL-HAKEM

Hakem kelimesinin sözlük anlamı: Karar veren, bir uyuşmazlığı çözen. Hakem isminin terim anlamı: Hüküm verme yetkisi elinde bulunan, nihai çözüm yetkisine sahip olan, kural koyan, bilgi ve adaletiyle doğru ve kesin hüküm veren.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-05-16 07:54:38

Hakem kelimesinin sözlük anlamı: Karar veren, bir uyuşmazlığı çözen.

Hakem isminin terim anlamı: Hüküm verme yetkisi elinde bulunan, nihai çözüm yetkisine sahip olan, kural koyan, bilgi ve adaletiyle doğru ve kesin hüküm veren.

Dünya ve ahirette nihai hakem Allah'tır. Dünyadaki işlerin nasıl yürütülmesi gerektiğini Kur'an ile hükme bağlamıştır. Ayrıca bütün olaylar onun hükmü ile meydana gelmektedir.

"(De ki): Allah'tan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab'ı açık olarak indiren O'dur...."(1)

Allah'ın kitabı ve hükmü olan Kur'an, hak ile batılı birbirinden ayırmaktadır. Kur'an'ın koyduğu hükümlerin doğruluğunu tartışmak için, hakem aranamaz.

İnsanlar da sorumlulukları ve güçleri nispetinde hakemlik görevi yapar, bir takım kararlar verirler. Asıl hakem Allah olduğu için, insanın verdiği karar, Allah'ın koyduğu hükme aykırı olmamalıdır.

"Eğer içinizden bir grup benimle gönderilene inanır, bir grup da inanmazsa, Allah aranızda hükmedinceye kadar bekleyin. O hakimlerin en iyisidir."(2)

Allah, Resulüne, Kur'an'a inananlar ile inanmayanlar arasında hüküm vereceğini bildirmesini ve kendisinin hüküm verenlerin en hayırlısı olduğunu açıklamaktadır.

Kur'an'da, insanlardan hakem tayin edilmesinin istendiği bir durum şöyledir:

"Eğer karı kocanın aralarının açılmasından korkarsanız erkeğin ailesinden bir hakem ve kadının ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar barıştırmak isterlerse, Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır."(3)

Buna göre, anlaşmazlık içinde olan karı ile kocayı barıştırmak, onlara yapıcı tavsiyelerde bulunmak için her iki aileden birer hakem görevlendirilmesi istenmektedir.

Allah, uymamız gereken hükümleri Kur'an ile bildirmiştir.

El-Hakem isminden çıkarmamız gereken ders:

Şunu unutmamalıyız ki; Yüce Allah, dünyada meydana gelecek olaylar hakkında karar verip hükmünü icra etmekte olduğu gibi, mahşer alanında da hükmünü verip cennetliklerle cehennemlikleri birbirinden ayıracaktır.

Allah, dünyada da ahirette de adaletle hükmeder. Allah'ın hükmüne razı olup onun rızasını kazanmaya çalışmalıyız.

Dipnotlar

1-En'am-114

2-Araf-87

3-Nisa-35

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Herhangi birinize ölüm gelip de: Rabbim! Beni yakın bir süreye kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam! demesinden önce, size verdiğimiz rızıktan harcayın

Münafikün, 10

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT-Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI