Cevaplar.Org

EL-MUİZZ

Muizz kelimesinin sözlük anlamı: Aziz kılan, kıymetini arttıran. Muizz isminin terim anlamı: Dilediğine izzet ve şeref veren, yücelten


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-05-09 07:20:01

Muizz kelimesinin sözlük anlamı: Aziz kılan, kıymetini arttıran.

Muizz isminin terim anlamı: Dilediğine izzet ve şeref veren, yücelten.

Allah, dilediği kimseyi dininde sebat sahibi, muhlis ve muttaki kılarak ona izzet ve şeref verir.

"De ki: "Ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin."(1)

Allah dilediğini aziz eder. En büyük izzet, kâmil iman ve salih amel ile elde edilir.

El-Muizz isminden çıkarmamız gereken ders:

Bizim sorumluluğumuz, iman ve amel konusunda cüzi irademizi doğru yönde kullanmaktır. Küfrü değil imanı, günahı değil salih ameli tercih ederek izzet ve şeref sahibi olma mertebesine ulaşmak için çalışmalıyız.

Dipnotlar

1-Al-i İmran-26

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Sehavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil sehavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI