Cevaplar.Org

ER-REZZÂK

Rezzâk kelimesinin sözlük anlamı: Rızık veren. Rezzâk isminin terim anlamı: Kesintisiz bir şekilde çokça rızıklandıran, bedenlerin ve ruhların gıdasını veren.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-04-21 17:56:13

Rezzâk kelimesinin sözlük anlamı: Rızık veren. Rezzâk isminin terim anlamı: Kesintisiz bir şekilde çokça rızıklandıran, bedenlerin ve ruhların gıdasını veren.

Rızık veren Allah'tır:

"(Resûlüm!) Yoksa sen onlardan bir karşılık mı istiyorsun? Rabbinin karşılığı daha hayırlıdır. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır."(1)

Peygamberler, yaptıkları tebliğ görevi karşılığında kimseden bir şey istememişlerdir. Allah, iyi kullarını cennette rızıklandıracaktır:

"Allah yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince, Allah onlara muhakkak güzel bir rızık verecektir. Şüphe yok ki Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır."(2)

Bu dünyada Allah için hicret edip çeşitli mahrumiyetlere katlanan ve Allah yolunda şehit olan kimseler, ahirette ebedi cennet nimetleriyle rızıklandırılacaklardır.

Allah, dilediğine rızkı bol dilediğine de az verir:

"De ki: Rabbim, kullarından dilediğine bol rızık verir ve (dilediğinden de) kısar. Siz hayıra ne harcarsanız, Allah onun yerine başkasını verir. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır."(3)

Allah, dilediğine rızkı bol, dilediğine az vermesi, bir imtihandır. Önemli olan zengin iken de fakir iken de Allah'ın istediği gibi davranmaktır.

Diyanet tefsiri, bu ayeti şöyle açıklar: 'Hayır amacıyla yapılan harcamalar Allah katında karşılıksız kalmadığı gibi gönül rızasıyla veren kişi bundan ötürü bir kayba da uğramış olmaz; onların yeri Allah Teâlâ tarafından bir şekilde doldurulur. Bu, ya yerine benzeri maddî imkânlar verilmesi ya da bitmez tükenmez bir hazine olan kanaat duygularının geliştirilmesi ve kişinin iç huzurunun arttırılması biçiminde olabilir (Zemahşerî, III, 262).'(4)

Allah, kullarının iman edip Allah yolunda harcamalarını istemektedir:

"Allah'a ve ahiret gününe iman edip de Allah'ın kendilerine verdiğinden (O'nun yolunda) harcasalardı ne olurdu sanki! Allah onların durumunu hakkıyla bilmektedir."(5)

İman edip Allah yolunda harcayanlar, en kârlı kimselerdir.

Er-Rezzâk isminden çıkarmamız gereken ders:

Bize düşen, rızık verenin Allah olduğunu unutmadan, ona ihlasla kulluk ederek, sadece maddi rızıklara değil manevi rızıklara da talip olmaktır. Ayrıca yalnız bu dünyadaki rızıklara değil, cennet rızıklarına da talip olmalıyız.

Dipnotlar

1-Mü'minun-72

2-Hac-58

3-Sebe-39

4-DİB Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 4 Sayfa: 440

5-Nisa-39

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.

Hicr Suresi,9 (Mürşid 3.1'den alınmıştır)

GÜNÜN HADİSİ

Yeryüzünde bir kötülük işlendiği vakit, ona şahid olan bunu takbih ederse (kötü olduğunu te'yid ederse), o kötülüğü görmemiş gibi zararından kurtulur. O kötülüğe şahid olmadığı halde, işittiği zaman memnun kalan kimse, sanki şahid olmuş gibi manen zarar

Ebu Davud, Melahim 17, (4345)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI