Cevaplar.Org

“MERİHLİLER DÜNYAMIZA SALDIRIYOR!”

“Halk, kötü şeye iyi şeyden fazla inanır.”Boccaccic İletişim organlarının halk yığınlarını manipüle etmesinin zirve yaptığı günümüzde, geçmişten tebessüm ettirecek bir vakıayı nazarlarınıza sunmak istedim…


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-03-22 18:58:15

 "Halk, kötü şeye iyi şeyden fazla inanır."Boccaccic

İletişim organlarının halk yığınlarını manipüle etmesinin zirve yaptığı günümüzde, geçmişten tebessüm ettirecek bir vakıayı nazarlarınıza sunmak istedim…

1938 senesi 30 Ekiminde, New York'ta, Orson Welles'in sesinden yapılan bir radyo yayını, bir anda bütün Birleşik Amerika'yı paniğe uğratmıştı. Aslında, Orson Welles, H. G. Wells'in "Dünyalar Arasında Savaş" adlı romanından bir parça okuyordu. Burada, Merihliler'in dünyayı ele geçirmek için saldırıya geçtikleri anlatılıyordu.

Daha yayın sona ermeden, bütün Birleşik Amerika'da mabetlere koşup, Allah'a yalvaranlar, ağlaşıp, bağırıp çağıranlar, Merihlilerin saldırısından korunmak için delice kaçışanlar görülmüştü.

Bazıları yakınlarına tehlikeyi haber vermek için koşuyor, bazıları telefonlara sarılıp sevdiklerine veda ediyor, komşularına haber veriyor, ya da telefon edip bilgi almaya çalışıyorlardı. Ambulans ve polis arabalarını yardıma çağıranlar da çoktu.

Daha sonra gerçeği anlaşılan bu hadise münasebetiyle o zaman ki haber kaynakları şöyle yazmışlardır; "bu olay, radyonun etkileme gücünü ortaya koymuştur. Ya bir de TV alıcıları yaygınlaşırsa?" (ya bugünü görselerdi?)

"Halk bir harekete geçti mi, yeniden nasıl yatışacağını kimse bilemez. Sessiz, uslu uslu dururken de, nasıl uyanacağını kimse kestiremez" diyen La Bruyere haksız sayılmaz değil mi?

Kaynaklar

1-Tercüman Gazetesi, 20. Yüzyıl Ansiklopedisi, Cilt:2, İst. 1990

2-Şerif Oktürk, Konuşma Sanatı Ve Güzel Sözler, Cilt: 2, Kastaş Yayınları, İst. 1983

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Zulüm (ve haksızlık) edenlere de sakın meyletmeyin! Sonra size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez.

Hûd, 113

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

BUHARİ, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

*Cumhuriyet'in ilanı(29 Ekim 1923) *Sütçü İmam Maraş'ta direnişi başlattı(31 Ekim 1919) *I.Dünya Harbine girdik(1 Kasım 1914) *İmam-ı Rabbani Hz.lerinin İrtihali(2 Kasım 1624) *Hz.Ömer(r.a.)'in Şehadeti(3 Kasım 644)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI