Cevaplar.Org

HATIRALAR VE ÖLÇÜLER-10


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2003-03-03 15:49:52

BİR İSLAM ÂLİMİNİN MÜDAFAASI

İzmir Ayrancılar'da mukim Hacı Musa Yukarı Bey 09.05.1995 tarihindeki bir sohbetinde izzet-i İslamiyeye sahip bir İslam âliminin nasıl olduğuna dair şu enfes hatırayı anlatıyor:

'Şaban Hoca vardı Aydın'da. Aslen Manisa Çerkezköy'dendir o. Bizim köyde imamdı. Risale-i Nur'dan anlatırdı. Bir gün şikâyet etmişler. Kazaya çağrıldı, hâkim huzuruna çıkarıldı. Hâkim dedi ki: 'Bu kim?' Dediler: 'Ayrancılar imamı' Şaban hoca sert mizaçlı biriydi, âlimdi de.

Hâkim: 'Sen bir köy imamısın. Nurculuktan konuşuyormuşsun. Sen ne anlarsın nurculuktan' diye bağırdı. O böyle bağırınca Şaban hoca dedi ki: ' Hâkim bey, beni Mızraklı İlmihal okumuş da köye imam olmuş sanma. Karşında Arapçayı yutmuş, Farsçayı cebine koymuş bir İslam âlimi vardır. İlmi bir heyet toplansın, Risale-i Nur eserleri şimdiye kadar gelen Kur'an tefsirleri içinde en üstünü olduğunu ispat edemezsem, en ağır cezaya razıyım. Karşında Hoca var, bakla harmanı yok' dedi.

Bakla harmanı kaba görünür, bastırdın mı kaybolur. Yani, bağırmayla beni korkutamazsın demek istiyor. Hâkim 'Atma hoca, Ez Zariyat suresini oku, manasını ver bakalım' dedi. Şaban Hoca: 'Manayı muradınız ez Zariyat suresinin muhtasarı mıdır,(kısa açıklaması) yoksa mufassalını mı(tafsilatlı açıklama) arzu buyurursunuz?' dedi. Bunun üzerine Hâkim: 'Anladım ulan, anladım. Hocasın, çık' dedi ve beraat verdi.

ÜSTADA SUİKAST

Geçenlerde Kanadalı gazeteci Freed Reed'in Anadolu Kavşağı adlı eserini okudum. Ünlü gazeteci, Türkiye'ye yönelik gözlem ve tespitlerini akıcı bir üslupla yansıttığı eserinde, bu ülkede siyasi ve derin cinayetlerin genelde 'Trafik kazası' süsü verilerek işlendiğinden bahsediyordu.

Şimdi nakledeceğimiz dehşetli hadise de, bu tip adi bir teşebbüsü ihtiva ediyor. Musa Yukarı Bey, 1957'de Üstadı ziyaretlerini bahsederken bu hadiseyi anlatıyor: 'Isparta'ya vardık, orada dediler ki: 'Eğirdir'e gitti. Orada Allah rahmet eylesin Çilingir Ali ağabeyimiz vardı. Onun evine vardık. Çocukları yeni sünnet olmuş, sünnet elbiseleri ile geziyorlar. Dedik: 'Üstadımız burada mıydı?' 'Buradaydı, ama gitti, benim sünnet düğününe geldi, davet etmiştim. Gölün kenarında bir namaz kıldık. Mustafa Sungur ağabeyi imam yaptı. Gitti şimdi, ama nereye gittiğini bilmiyorum' dedi. 'Kısmet değilmiş' dedim ben.

Geldik, bir handa yatacağız. Orada bulunanlarla tanışırken sordular. 'nerelisiniz?' 'İzmirliyiz' dedik. Hayrola dediler. 'Bediüzzaman hocayı ziyarete gelmiştik, görüşemedik' dedik. Bir tanesi birden doğrularak: 'Bediüzzaman mı?' dedi. Otuz beş yaşlarında bir gençti. Biz "evet" deyince şu hatırasını anlattı: 'Ben kamyon şoförüyüm. 15-20 gün evvel üç kişi bana geldiler: 'Bediüzzaman diye bir hoca var. Zararlı bir adam. Sana 50 bin lira para var. Sana taksisinin plakasını vereceğiz. Buna çarpacaksın, kaza süsü vereceksin. Hocayı öldürdün mü, 50 bin lirayı alacaksın. Çok zararlı bir hoca, bunu öldürüver' dediler. Anlaştık. Parayı yed-i emine teslim ettiler. Daha sonra bana telefon ettiler. 'falan yerden çıktı, geliyor' diye. Ben kamyonla gidiyorum. Direksiyonun yanına arabasının plakasını ve rengini yazdım. Bir baktım, bir araba geliyor. Rengi uydu, dikkatle plakasına bakıyorum. O sırada taksi sağa yanaştı, durdu. İçinden biri çıktı, kamyonun önünde el kaldırdı, durdum. 'Hocaefendi seni çağırıyor' dedi. Hemen indim, arabaya doğru gittim. 'Hocam ne var?' deyince, 'Evladım ben zararlı bir kimse değilim. Sana yanlış malumat verdiler. Bu teşebbüsten vazgeç' dedi. Şoför şöyle devam etti: 'Bunu ben başkasından duymadım, biri bana anlatmadı. Kendim yaşadım. O sırada o üç kişiyi görseydim ezerdim. Az kalsın böyle kıymetli bir alimi bana öldürteceklerdi.'

ÜSTADIN HARAMA NAZARDAN SAKINMASI

Hadim-i Kur'an, Hafız-ı Kur'an, Hamele-i Kur'an merhum Gönenli Mehmed Efendi hazretlerinin Merhum Ali Uçar'a anlattığı enteresan bir hatırayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ola ki bize de ders ve ibret olur. Gönenli Mehmed Efendi 1943'te Üstad Bediüzzaman'la beraber Denizli medrese-i Yusufiyesine girenlerden. Mahkeme safahatı sırasında olan bir hadiseyi şöyle anlatıyor: 'Kadın Hâkime önümüzden geçiyordu. Üstad irkilerek birden başını çevirdi. Üstad gözünü sakınıyor. Hocanın birisi Hacca gitmiş. 'Namazı Hac'da öğrendim' demiş. Yani Hacdakiler namazı yavaş yavaş tadil-i erkân ile kılıyorlarmış. Biz de Denizli'den ders aldık: 'Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını(apışlarını) korusunlar.' (Nur:30)

SAİD HAVVA'NIN İTİRAFI

Said Havva bilindiği gibi Suriye İhvan-ı Müslimin'inin iki çizgisinden tasavvuf buudlusunu temsil eden 1989'da vefat eden büyük bir âlimdir. (Diğer çizgi Fethi Yeken öncülüğündeki çizgidir.) Said Havva 1982 Hama olaylarından sonra Suriye'yi terk etmiş, Hicaz'a hicret etmiştir. Nusayri rejimine karşı düzenlenen başarısız kıyama fetva verenlerdendir.

1983'de Mekke'de kendisiyle görüşen ve el'an hayatta olan Bitlis'li değerli alim Kayser Bildik hoca bana şu çok önemli hatırasını anlatmıştı. Bu hatıra Bediüzzaman hazretlerinin uzun vadeli insan yetiştirme, iman kurtarma hizmetinin ve müspet hareket metodunun ne kadar önemli olduğunu da gösteren çarpıcı bir hatıradır. Şöyle demişti Kayser Hocaefendi: 'Said Havva yanında 50 kişi kadar bir toplulukla Kâbe'ye yakın oturmuş sohbet ediyordu. Yanına vardık. Selam verip oturduk. Hoş beşten sonra meseleye girdim ve dedim: 'Üstad, siz yanlış yaptınız. Metod böyle olmamalıydı' diyerek Üstad Bediüzzaman'ın hareket metodunu ve bunun meyvelerini anlattım.

Said Havva beni dikkatle dinledikten sonra yanındakilere dedi: 'Ayağa kalkın' hep beraber kalktık. Said Havva Kâbe'ye dönük olarak uzun uzun Bediüzzaman'a dua etti. Sonra bana dönerek şöyle dedi: 'Kâbe'nin Rabbine yemin olsun. Ben seni 8 ay evvel tanımış olsaydım, tek Müslüman'ın burnunu kanatmazdım.'

GENÇLERLE ALLAH ARASINA GİRMEK

Gençlere yönelik Tebliğ hizmetlerinden dolayı Emniyete davet edilen Muhterem Mehmed Kırkıncı hoca'ya oradaki görevli demiş ki: 'Hocam artık bu gençlerle Allah arasına girme' Kırkıncı Hoca şu latif cevabı vermiş basit görüşlü muhatabına: 'Bu gençlerle Allah arasına girmezsem, bu gençlerin Allah'la arası bozuluyor.'

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

bd, 2009-04-29 16:03:57

Süleyman karde$,senin derdin ne.Anlayalimki derman olalim.Bugün eger Rasulün(sav)teblig metodunu taklit eden biri varsa ki var;O Alim-i Azam,Bediüzaman dir.Yaptigi i$ ve tutturdugu metod biiznillah hak ve hakikat cihadidir.vesselam.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

suleyman, 2008-08-28 04:50:55

evet-makalede geçtiği üzere said havva büyük bir alim.Ve bu alim yanlış yaptığını kabul ettikten sonrs vefatına kadar 6 sene boyunca yanlışta ısrar etmiş(!) öyle mi?neden bu itirafı başka yerlerde geçmiyorda sadece birtakım insanlardan duyuyoruz?Bu birtakım insanlar davalarının isbatını böle mi yapıyorlar yoksa?çünkü ben geçen aylarda abilerle beraberken seyyit kutub(rah.a)hakkında zindayken ''davam haktı ama olm yanlıştı''sözünü söylediğini(!) söylediler,halbuki seyyit kutub (rah.a) ''son sözler'' adlı kitabında tam tersini yazıyor.insaf...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Muvahhidullah, 2008-01-17 01:05:33

ömer betül kardeşime katılıyorum bence de böyledir eğere varsa itirafı neden kendisi açıklamamıştır said havva bütün kitaplarında cihadı anlatıryor

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

taha, 2007-09-29 13:58:55

cok mukemmel

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ömer Belül, 2006-10-06 21:10:11

Said Havva İhvanı Müsliminden ayrılmamıştır ve de Cihaddan vazgeçmemiştir. Sadece yapılan teknik hatalardan rahatsızdır. VALLAHİ böyledir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-1

Değerli ziyaretçilerimiz! Yeni bir hizmetimizi sizlere arz etmekle mesruruz. Geçen günlerde değ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

BEDİÜZZAMAN’IN ŞAM HUTBESİ VE MUHADDİS ŞEYH BEDREDDİN EL HASENİ

Merhum Ali Uçar Bey bir sohbetinde anlatıyor; “Ali Sert Hocamdan dinlediğim şu hatırayı, Kon

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

CAFER ÇİM AĞABEY’İN HATIRALARI

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, edep, nezaket, tevazu timsali çok kıymetli bir insan-ı kâmi

BİR AVUKATIN HATIRALARI

BİR AVUKATIN HATIRALARI

Kıymetli ziyaretçilerimiz, aşağıda nakledeceğimiz hatıralar, Mutlakıyet, Meşrutiyet, Cumhu

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

SAİD HALİM PAŞA VE BEDİÜZZAMAN'LA İLGİLİ BİR HATIRA

Güngörmüş, gün geçirmiş zatların yanında insanın ya bir not defteri olmalı veya bir kayı

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

SUNGUR AĞABEY’DEN AHMED FEYZİ KUL AĞABEY İLE ALAKALI ANILAR

Sungur Ağabey anlatıyor: ‘Ahmet Feyzi Ağabey hapiste iyice hırslanmış, Temyiz’e layiha ya

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’I AĞLATAN RÜYA

Hafız Rıza Çöllüoğlu, değerli bir büyüğümüz. Muradiye Vakfının kurucularından olan Ho

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

"Kur'an'ı seslerinizle süsleyiniz."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Süleyman Hilmi Tunahan Hz.lerinin Vefatı(16 Eylül 1959) *Adnan Menderes'in İdamı(17 Eylül 1961) *Ertuğrul Fırkateyni Japon Sularında Battı(18 Eylül 1890) *Efendimiz (s.a.v.) Hicret Ederken KUBA'yı Teşrif Ettiler(20 Eylül 622) *Yavuz Sultan Selim Han

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI