Cevaplar.Org

ÇOĞU KADINLARIN CEHENNEMDE OLDUĞUNA DAİR HADİS

Oryantalistlerin bakış açısını taklit etmeye çalışan, sınırlı kapasiteli, dar ufuklu yerli hadis düşmanlarımız, aşağıdaki zikredeceğimiz hadisten hareketle kadınlara değer verilmediğini iddia ediyorlar:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-01-24 16:31:04

Oryantalistlerin bakış açısını taklit etmeye çalışan, sınırlı kapasiteli, dar ufuklu yerli hadis düşmanlarımız, aşağıdaki zikredeceğimiz hadisten hareketle kadınlara değer verilmediğini iddia ediyorlar:

وعَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عُمَرَ، عَنْ رَسُولِ اللهِ - صلى الله عليه وسلم - أَنَّهُ قَالَ:"يَا مَعْشَرَ النِّسَاءِ، تَصَدَّقْنَ وَأَكْثِرْنَ الِاسْتِغْفَارَ، فَإِنِّي رَأَيْتُكُنَّ أَكْثَرَ أَهْلِ النَّارِ" فَقَالَتِ امْرَأَةٌ مِنْهُنَّ جَزْلَةٌ: وَمَا لَنَا يَا رَسُولَ اللهِ أَكْثَرُ أَهْلِ النَّارِ؟ قَالَ: "تُكْثِرْنَ اللَّعْنَ، وَ تَكْفُرْنَ الْعَشِيرَ، وَ مَا رَأَيْتُ مِنْ نَاقِصَاتِ عَقْلٍ وَ دِينٍ أَغْلَبَ لِذِي لُبٍّ مِنْكُنَّ" قَالَتْ: يَا رَسُولَ اللهِ، وَمَا نُقْصَانُ الْعَقْلِ وَالدِّينِ؟ قَالَ: "أَمَّا نُقْصَانُ الْعَقْلِ: فَشَهَادَةُ امْرَأَتَيْنِ تَعْدِلُ شَهَادَةَ رَجُلٍ فَهَذَا نُقْصَانُ الْعَقْلِ، وَتَمْكُثُ اللَّيَالِيَ مَا تُصَلِّي، وَتُفْطِرُ فِي رَمَضَانَ فَهَذَا نُقْصَانُ الدِّينِ. "

İbn Ömer (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) (bir bayram namazında kadınlar tarafına geçerek): "Ey kadınlar cemaati! (Allah yolunda) sadakada bulunun, istiğfarı çok yapın. Zira ben siz kadınların cehennemde çoğunluğu teşkil ettiğini gördüm" buyurdular.

Dinleyenlerden cesaretli bir kadın: "Niye cehennemliklerin çoğunu kadınlar teşkil ediyor, neyimiz var?" diye sordu. Peygamberimiz:

"Ağzınızdan kötü söz çıkıyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı ve dini eksik olanlar arasında akıl sahibi erkeklere galebe çalan sizden başkasını görmedim!" dedi. O kadın tekrar: "Ey Allah'ın Resûlü! Aklı ve dini eksik ne demek?" diye sorunca peygamberimiz açıkladı: "Aklı noksan tabiri, iki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk olmasını ifade eder. Dinlerinin eksik olması tabiri de onların (hayız dönemlerinde) günlerce namaz kılmamalarını, Ramazan ayında oruç tutmamalarını ifade eder."(1)

Bu konu ile ilgili bir takım rivâyet farklılıkları vardır. Bu rivâyetlerin tamamını bir arada düşündüğümüzde bazı kadınların cehennemde azap görmesinin sebebi cinsiyetlerinden dolayı değil, onları cehenneme götüren amelleri olduğunu görürüz. Şüphesiz 'nankörlük, teşekkür etmemek, iyiliği takdir etmemek, çokça lanet etmek' gibi ameller, modern psikolojinin de belirttiği gibi erkeklere oranla kadınların genel itibarıyla çok işlemiş oldukları davranışlardır. Peygamberimizin söylediği kadınların bu davranışlar, erkekleri günaha sürüklemesine sebep olduğu için, kadınlara mesuliyet getirmektedir. Bu hadislerde kadınların cinsiyetlerine değil, fıtri zaaflarına dikkat çekilmektedir. Bu davranışları işleyen kadın ve erkek kim olurlarsa olsunlar cehenneme duçar olacaklardır. Ayrıca kadınların aklen nakıs olduklarını söylemek, onlara hakaret etmek ve onları kınamak anlamı taşımaz. Çünkü bu, yaratılıştan gelen bir özelliktir. Aslında dikkat edilmesi gereken, söz konusu kadınlarının zaaflarının getireceği fitnelere karşı uyanık ve tedbirli olmaktır. Yoksa İslam dininin ve özellikle de Efendimizin kadınları aşağıladığını söylemek insafsızca itham edilen önyargıdan başka bir şey değildir.

Aslında modernistlerin bu hadisleri delil göstererek hadislere saldırmalarının altında bir sürü neden vardır. Nedenlerden biri, kadınların zaaflarından çok, onların kadınlara karşı zaafları olsa gerek. Dr. Ömer Abdulkafi'nin de ifade ettiği gibi onlar kadınların özgürlüğünü değil, kadınlara ulaşma özgürlüğünü istiyorlar. Bunların feministlerden daha çok kadınları memnun etmeleri için hadisleri inkârları, kadınlar için Allah'ın dinini ucuz bir ücret karşılığında sattıklarının bir göstergesidir. Bu anlamıyla onlar, Allah'ı ve Resûlünü memnun etmekten çok, kadınları memnun etmek gayesindedirler. Bu bakımdan hadis düşmanları bu hezeyan ve sapıklıklarıyla kadınperest olmuş durumdadırlar. Zira biliyoruz ki modern çağımızda bir sürü modern putlar var. Kadın da aynı zamanda onları memnun etmek için hadis inkâr edenlerin putudur.

Dipnot

1-Bu hadisin farklı versiyonları için bkz: Buhârî, Hayz 6, Zekât 44, İman 21, Küsûf 9, Nikâh 88; Müslim, Küsûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187).

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnkâr edenler, Allah'ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm'dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız.

Hac,25

GÜNÜN HADİSİ

Yanında ana babası, ya da onlardan biri yaşlanıp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!"

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI