Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-46 "İki müminin ruhları, öldükten sonra, dünyada iken birbirlerini hiç görmeyip tanımadıkları halde bir gün bir gecelik mesafede birbiriyle buluşurlar."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/572; Kenz,


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-22 00:32:16

Bu manayı destekleyen başka bir hadiste de şöyle buyurulur: "Şüphesiz müminlerin ruhları, dünyada iken hiç birbirlerini görmemiş ve tanımamış olsalar bile öldükten sonra bir günde buluşurlar."(1) Dünya, imtihan yurdu olduğundan dâr-ı hikmettir. Burada her şey hikmet alaşımlıdır. Şeytanla nefsin çatışma arenasıdır burası. Kesret denizinde günahlar, insanları dünyevileştirir ve çeker onu hep süflîliklere. Ahiret ise böyle değildir. Orası dar-ı kudrettir. Allah, kudretiyle oranın şartlarına göre farklı bir dünya yaratır. Orada nefsin bulanıklıkları yoktur, şehvet ve lezzet elbiseleri çıkmıştır üstümüzden.. varlığımızın özü ruhumuz terk etmiştir bedenimizi ve bütün bağlardan sıyrılmıştır ölümle. Artık o yükselmiştir yükseklere ve dünyada yaptığı amellerine göre gezmektedir istediği her yerde. Böyle dolaşırken işitir ve görür dünya ahvalini. Ervah, bir dünyalı daha geldi haberini alınca hemen koşarlar ona, tanışırlar ve konuşurlar, nasıl bıraktın dünyayı diye. Hiç tanımadığı bir insan bile olsa, mümin olmanın verdiği ortak payda ile hemen kaynaşırlar. İnançsız ise, azapla meşguldür. O, günahlarının ağırlığından pervâz edememektedir. Dolayısıyla habersizdir her olup bitenden.(2) Evet, ruhlar aleminde ne kadar çok da olsalar müminler, şartları dünya şartlarından farklı ve dünyanın zaman ve mekan fanusundan farklı bir zaman ve mekanda olduklarından milyonların, milyarların birbiriyle buluşmaları, tanışmaları çok kolay. Dipnotlar: 1-Müsned, 2/175. 2-Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/572-573.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Şüphesiz Biz Seni, şahit, müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.

Fetih, 8

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,Ravi (r.a.): Aişe

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI