Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-46 "İki müminin ruhları, öldükten sonra, dünyada iken birbirlerini hiç görmeyip tanımadıkları halde bir gün bir gecelik mesafede birbiriyle buluşurlar."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/572; Kenz,


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-22 00:32:16

Bu manayı destekleyen başka bir hadiste de şöyle buyurulur: "Şüphesiz müminlerin ruhları, dünyada iken hiç birbirlerini görmemiş ve tanımamış olsalar bile öldükten sonra bir günde buluşurlar."(1) Dünya, imtihan yurdu olduğundan dâr-ı hikmettir. Burada her şey hikmet alaşımlıdır. Şeytanla nefsin çatışma arenasıdır burası. Kesret denizinde günahlar, insanları dünyevileştirir ve çeker onu hep süflîliklere. Ahiret ise böyle değildir. Orası dar-ı kudrettir. Allah, kudretiyle oranın şartlarına göre farklı bir dünya yaratır. Orada nefsin bulanıklıkları yoktur, şehvet ve lezzet elbiseleri çıkmıştır üstümüzden.. varlığımızın özü ruhumuz terk etmiştir bedenimizi ve bütün bağlardan sıyrılmıştır ölümle. Artık o yükselmiştir yükseklere ve dünyada yaptığı amellerine göre gezmektedir istediği her yerde. Böyle dolaşırken işitir ve görür dünya ahvalini. Ervah, bir dünyalı daha geldi haberini alınca hemen koşarlar ona, tanışırlar ve konuşurlar, nasıl bıraktın dünyayı diye. Hiç tanımadığı bir insan bile olsa, mümin olmanın verdiği ortak payda ile hemen kaynaşırlar. İnançsız ise, azapla meşguldür. O, günahlarının ağırlığından pervâz edememektedir. Dolayısıyla habersizdir her olup bitenden.(2) Evet, ruhlar aleminde ne kadar çok da olsalar müminler, şartları dünya şartlarından farklı ve dünyanın zaman ve mekan fanusundan farklı bir zaman ve mekanda olduklarından milyonların, milyarların birbiriyle buluşmaları, tanışmaları çok kolay. Dipnotlar: 1-Müsned, 2/175. 2-Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/572-573.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Görmedikleri halde, Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.

Mülk, 12

GÜNÜN HADİSİ

"Şekavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Kanije müdafaası(18 Kasım 1601) *Hz.Fatıma'nın(r.anha) Vefatı(22 Kasım 632) *İstanbul'un Müttefikler Tarafından İşgali(23 Kasım 1918) *Alparslan'ın Şehadeti(24 Kasım 1072) *Öğretmenler Günü(24 Kasım)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI