Cevaplar.Org casino maxi

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-45 "İnsanların en faziletlisi, iki kerim arasındaki mümindir."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/65.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-22 00:30:41

İki kerimden maksat, cömert ve inanmış anne babadır. Kerim, hep cömert kalabilenlere verilen bir isimdir. Gürül gürül iman hakikatlerinin seslendirildiği ve hep cömertlik örneklerinin sergilendiği bir evde, birbirinden habersiz anne babanın yaptığı hayır hasenatı görerek yetişen bir müminin daha sonra bu hayır duygularını bütün insanlığa ulaştırmaması mümkün mü? İşte Alah Rasulü'nün hem bir hakikati ifade hem de terbiye amaçlı yukarıdaki sözü ne kadar manidardır! Bir anlayışa göre de, buradaki iki kerim, hac ve cihaddır. Çünkü hac, insanı yeniden doğmuş gibi günahlardan arındıran bir kurna, cihad da kendinden geçip Allah'ın adını yüceltmek için verilen en mukaddes mücadelenin adıdır. Heysemî, hadisi ilave bir metinle kaydeder: "İnsanların en mutlusu, kul oğlu kul, en faziletlisi ise iki kerim arasındaki mümin olayazdı neredeyse."(1) Mevlana da bu kulluğun sırrına ermiş ola ki "kul oldum kul oldum" diye haykırmaktadır. Dipnot: 1-Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/65.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah'a döndürüleceksiniz de O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir.

Cum'a, 8

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,

TARİHTE BU HAFTA

*Süleyman Hilmi Tunahan Hz.lerinin Vefatı(16 Eylül 1959) *Adnan Menderes'in İdamı(17 Eylül 1961) *Ertuğrul Fırkateyni Japon Sularında Battı(18 Eylül 1890) *Efendimiz (s.a.v.) Hicret Ederken KUBA'yı Teşrif Ettiler(20 Eylül 622) *Yavuz Sultan Selim Han

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI