Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-45 "İnsanların en faziletlisi, iki kerim arasındaki mümindir."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/65.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-22 00:30:41

İki kerimden maksat, cömert ve inanmış anne babadır. Kerim, hep cömert kalabilenlere verilen bir isimdir. Gürül gürül iman hakikatlerinin seslendirildiği ve hep cömertlik örneklerinin sergilendiği bir evde, birbirinden habersiz anne babanın yaptığı hayır hasenatı görerek yetişen bir müminin daha sonra bu hayır duygularını bütün insanlığa ulaştırmaması mümkün mü? İşte Alah Rasulü'nün hem bir hakikati ifade hem de terbiye amaçlı yukarıdaki sözü ne kadar manidardır! Bir anlayışa göre de, buradaki iki kerim, hac ve cihaddır. Çünkü hac, insanı yeniden doğmuş gibi günahlardan arındıran bir kurna, cihad da kendinden geçip Allah'ın adını yüceltmek için verilen en mukaddes mücadelenin adıdır. Heysemî, hadisi ilave bir metinle kaydeder: "İnsanların en mutlusu, kul oğlu kul, en faziletlisi ise iki kerim arasındaki mümin olayazdı neredeyse."(1) Mevlana da bu kulluğun sırrına ermiş ola ki "kul oldum kul oldum" diye haykırmaktadır. Dipnot: 1-Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 2/65.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et!

Nahl, 125

GÜNÜN HADİSİ

Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır.

Tirmizi, Sıfatu Cehennem 10, (2601)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI