Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-44 "Gelmiş-geçmiş ve kıyamete kadar her mümine, eziyet edecek bir komşu vardır." (Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 5/590.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-22 00:28:59

Bu rivayeti destekler manada başka rivayetler de vardır: "Mümin, keler deliğinde (farklı bir rivayette "ıpıssız denizde bir tahta üstünde bile) olsa Allah ona eziyet verecek (onu huzursuz edecek) birini musallat eder."(1) Sünnetullah dediğimiz Allah'ın sosyolojik, psikolojik, fizik gibi varlıkla ilgili birtakım değişmez kuralları vardır. Bu hadis de böyle beşerî bir gerçeğe temas etmektedir. Hemen herkesin, bitişik komşumuz gibi dar manasında almamak şartıyla hadisin ifade ettiği gerçeği hayatımızda yaşadığımızı kabul edeceğini zannediyorum. Çünkü her insan farklı bir fıtratta yaratılmıştır. Hassasiyetleri, zevkleri, istekleri -her ne kadar dünya görüşleri aynı bile olsa- farklıdır. Öyle ise bu hadis, hayatımızın bir gerçeğini bizlere ihtar ediyor. Allah Rasulü, inananlara bu gerçeği "böyle bilin, herkes istediğiniz gibi mükemmel olmaz, öyleyse siz de Allah'ın, tabiatınızın icabı mahiyetinize koyduğu bu kuralın bilincinde basiretle yaşayın" demektedir. Allahu a'lem Dipnot: 1-Kenz, 1/146.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI