Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-36 "Müslümanlar birbirlerinin kardeşidirler. Hiçbirinin diğerine takva dışında bir üstünlüğü yoktur."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 6/352.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-07 17:07:07

Din kardeşliği bütün kardeşliklerin üstündedir. Her ırktan, her dilden ve her sınıftan zengin, fakir bütün insanları aynı çatı altında tutabilen sihirli gerçektir bu. Namazda ve bilhassa hacdaki manzaralar bizleri bu yüzden çok etkiler. Herkes eşittir. Hiç kimsenin dünyalık bir meseleden dolayı diğerine üstünlük sağlaması düşünülemez, kabul edilemez. Üstünlük olsa olsa takva ile olabilir. "Allah yanında en değerliniz, O'ndan en çok korkanınızdır"(1) ayetinde ifade edildiği gibi gerçek değer ve üstünlük takvadadır. Takva da her ne kadar dışa sızıp hareket ve tavırlarına yansısa da insanın iç dünyasına ait bir meseledir. Ve neticeyi de Allah'tan başkası bilemez. Yani siz, Allah'ın bileceği bir meselede de insanları sınıflandıramayacağınıza göre hepiniz eşit haklara sahip kardeşler oluyorsunuz. Öyleyse aranızdaki işlerinizi bu eşitlik esasına göre yapın, birbirinize değişik imkanları kullanarak üstünlük hem sağlamayın hem taslamayın. Dipnot: 1-Hucurat, 49/13.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Kim Allah'a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.

Talak,3

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI