Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-27 "Kur'an okuyan müminin misali portakal gibidir. Kokusu güzel tadı hoştur. Kur'an okumayan müminin misali hurma gibidir. Tadı hoştur; fakat kokusu yoktur. Kur'an'ı okuyan fâcir misali, reyhan ot


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-31 22:11:22

Kur'an, insanın destanını anlatır. Onda, ilk insan Hz. Adem'den bu yana gelmiş, gelecek bütün insanlığın, hususiyle inananların yolda ihtiyaç duyacakları her şey vardır. "Gerçekten bu Kur'an insanları en doğru yola, en isabetli tutuma yöneltir."(1) Evet, Kur'an, bütün insanlık için bir hidayet, bir yönlendirici İlahi kitaptır. İlahi olduğundan, ulûhiyete ait özellikler vardır Kur'an'da. Elbette manasını bilerek okuyanlar ondan çok daha fazla istifade ederler; ama insan manasını bilmeden de okusa nasipsiz kalmayacaktır Kur'an'dan. Gavvâs olana Kur'an/ Mücevher dolu umman/ Nasibsizdir Kur'an'dan/ Her müstağni davranan. Konuyla ilgili iki hadis: "Ey Muaz! Gerçek mümin, Hakk'ın esiridir, bilir ki Allah onun kulağının, gözünün, dilinin, elinin, ayağının, karnının ve fercinin ne yaptığını bilir. Şüphesiz gerçek mümin, (okuduğu) Kur'an, nefsinin ve şehvetlerinin pek çok isteğini engelleyen insandır. Allah'ın izniyle (o okuduğu Kur'an) onunla nefsinin istekleri arasına girer perde olur. Ey Muaz! Gerçek mümin, kalbi (cennete gireceğinden) emin değildir, (cehennemden) korkusu dinmemiştir, sırat köprüsünü geçip arkasında bırakmadıkça ızdırabı dinmez, sabah akşam ölümü bekler. Takva, müminin gözcüsüdür, Kur'an rehberidir, (Allah) korkusu dosdoğru yoludur, şevk ve iştiyakı bineğidir, (günahlardan) sakınması arkadaşıdır, ürpermesi şiarıdır, namaz sığınağıdır, oruç kalkanıdır, sadaka kurtuluş fidyesidir, doğruluk emîridir, haya vezîridir ve Rabbi de bütün bunların ötesinde onu gözetlemektedir. Ey Muaz! Şüphesiz gerçek mümin, kıyamet günü gözüne çektiği sürmeye varıncaya kadar bütün sa'yinden sorguya çekilir. Ey Muaz! Ben kendim için sevdiğimi ve istediğim şeyi senin için de istiyorum ve Cebrail'in beni nehyettiği şeylerden de seni nehyediyorum. Artık kıyamet günü, Allah'ın sana verdiği bu kadar şey varken seni, yanında senden daha kazançlı daha iyi durumda bir adamla beraber sakın bulmayayım!"(2) "Gerçek mümin, (okuduğu) Kur'an, nefsinin pek çok isteğini engelleyen insandır."(3) Kur'an, İlahi bir kitap olduğundan, ona sığınıp, ona teveccüh ettiğimiz, onu çok okuyup, okuduklarımızla amel ettiğimizde gizli bir siyanet elinin üstümüzde gezdiğini, bizi yanlış yerlerde dolaştırmayıp, kayma noktalarından kurtardığını, kayıp giden insanların içinden kaymadan necat bulduğumuzu görecek ve şükürle iki büklüm olacağız. Mümine, Kur'an'ın bu yönünü görme kapısı da açıktır. Dipnotlar: 1-İsra, 17/9. 2-Kenz, 1/164. 3-Kenz, 1/162.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Allah'ın ayetlerine küfredenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele.

AL-İ İMRAN, 21.AYET

GÜNÜN HADİSİ

Hayâ îmândandır.

Abdullâh b. Ömer (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI