Cevaplar.Org casino maxi

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-18 "İki haslet vardır ki müminde bir arada bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlak."(Tirmizi, Birr, 41.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-17 22:13:44

Cimri kimse Allah'tan uzak, cennetten uzak ve insanlardan da uzak; cehenneme yakındır. Cömert kimse ise Allah'a yakın, cennete yakın, insanlara yakın ve cehennemden de uzaktır. Cahil cömert, Allah'a cimri âbidden daha sevimlidir.(1) Allah, insana her şeyi cömertçe vermiştir. İnsan olarak bize, "varlık adına neyimiz varsa çıkarın şöyle ortaya" dense herhalde, "işte şu benim" deyip ortaya koyabileceğimiz bir şey bulamayız. Belki biraz sahiplenmeye kalkacağımız, cüzî irademiz de küllî irade karşısında varlığı yokluğu belirsiz bir emr-i itibari olarak karşımızda duramayıp kaçacaktır. Öyleyse her şeyi veren Allah'ı göremeyip de vermemeyi bir ahlak haline getirip cimrileşmek, her şeyi veren Allah'a karşı yapılmış en büyük saygısızlıktır. Verme bir Allah ahlakıdır. Allah'ın ahlakıyla ahlaklanması gereken bizler de Allah'ın bize verdiklerini cömertçe ve bir vazife aşkıyla vermeli.. vermeli ve vermeden yaşayamayacağımıza inanacak şekilde vermeliyiz. Kötü ahlak ise müminde hiç olmaması gereken bir sıfattır. Güzel ahlak, imana eşdeğerde kıymetli ve müminin adeta olmazsa olmaz vasfıdır. Hadiste ifade buyrulduğu üzere bu kadar kötü olan bu iki sıfat cimrilik ve kötü ahlak bir müminde bulunursa bu durum mümin için çok tehlikelidir. Her biri büyük tahribatlar veren bu iki virüsü bünyenin taşıması mümkün değildir. Belki biri yaralar; ama yaşatabilir. Oysa ki bir bünye bunların ikisini birden taşıyamaz. Öyleyse mümin haline bakmalı, kendini kontrol etmeli ve bu öldürücü mikroplara karşı kendisini, alacağı nasihatlerle, yapacağı dualarla vs. önlemlerle koruma altına almalıdır. Ta ki sağ salim sahil-i selamete ulaşabilsin. Dipnot: 1-Tirmizi, Birr, 40.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

İman edip salih ameller işleyen kimseler için mağfiret ve bol rızık vardır.

Hac, 50

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI