Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-15 "Himmeti en büyük insan, hem dünya hem de ahiret işlerine gerekli ihtimamı gösteren mümindir."(İbni Mâce, Ticârât, 2.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-10 23:00:00

Mümin, denge insanıdır. İfrat ve tefritlerin içinde her gün istikamet avcılığına çıkar o. Zaten Allah (Celle Celalühü) her gün kuluna kırk defa "Bizi sıratı müstakime hidayet eyle Allah'ım"(1) dedirtmiyor mu? Pek çok ayet ve hadis mümini, ahirete yönlendiriyor, dünyanın bir geçit yeri, bir dinlenmelik durak olduğunu, çok önem verilmemesini salıklıyor. Bunlar bizi dünyadan dışlıyor gibi algılanabilir. Oysa ki başka ayet ve hadisler de insanların içine karışmamızı, tüccarın kazancının en helal kazançlardan biri olduğunu, ahiretin dünyadan kazanılacağını vs. söylüyor. Öyleyse gerçek mümin, bu noktada da dengeyi yakalayabilen insandır. Buradaki sihirli formül, hem dünya işlerine hem de ahiret işlerine gerekli ihtimamı göstermek olmalıdır. Farklı gibi görülen ayet ve hadislerin arasını, "dünyayı kesben değil kalben terk etmek" sözünde ifadesini bulan bakış açısıyla telif edebiliriz. Müslümanlar, İslam'ı bir bütün olarak aldıklarında ve anladıklarında gerçek kulluklarını yapabileceklerdir. İslam, eksik anlaşıldığında içinde her türlü inhiraf ve hurafe dal budak salabilecek bir hal alır. (Bu her sistem için geçerlidir.) Aynı zamanda İslam, mükemmel olarak ve bir bütün halinde anlaşıldığında da insanlığın hem dünyada hem de ahirette kurtuluşuna bir vesile olacaktır. Mümin, dünyayı kendi düşünce dünyasına göre şekillendiremez, hayatın her karesinde, sokağından sinemasına, giydiği kıyafetinden evinin dizaynına kadar her alanda kendi olarak değil de kendine yabancı düşüncelerin ürettiği bir dünyada yaşamaya devam ederse birkaç zaman sonra kendi özgün düşüncesini de müzeye kendi elleriyle kaldırmış olacaktır. Dipnot: 1-Fâtiha, 1/6.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Kim sabreder ve affederse şüphesiz bu hareketi, yapılmaya değer işlerdendir.

Şûra, 43

GÜNÜN HADİSİ

"Her şeyin bir alameti vardır. İmanın alameti de namazdır."

Münavi

TARİHTE BU HAFTA

*Kanije müdafaası(18 Kasım 1601) *Hz.Fatıma'nın(r.anha) Vefatı(22 Kasım 632) *İstanbul'un Müttefikler Tarafından İşgali(23 Kasım 1918) *Alparslan'ın Şehadeti(24 Kasım 1072) *Öğretmenler Günü(24 Kasım)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI