Cevaplar.Org

TEODATOS

Got Kralı Adler ölünce saltanatına varis olarak annesi Hemilsatiya kalmıştı. Fakat kadın ihtiras sahibi değildi. Kendi nefsinden çok milletini, devletini düşünecek kadar olgundu. Diğer birçok hemcinsinin düştüğü hataya düşmemeye çalıştı.


Nail Papatya

.

2019-04-01 12:19:39

Got Kralı Adler ölünce saltanatına varis olarak annesi Hemilsatiya kalmıştı. Fakat kadın ihtiras sahibi değildi. Kendi nefsinden çok milletini, devletini düşünecek kadar olgundu. Diğer birçok hemcinsinin düştüğü hataya düşmemeye çalıştı. Tahtı akrabalarından, samimiyet ve kabiliyetine inandığı Teodatos adında birine verdi.

Fakat adam nankörün biri çıktı. Tahta kurulur kurulmaz ilk işi, kendine saltanatı bağışlayan bu olgun, fedakâr ve akrabası olan kadını katlettirmek oldu.

Bu zulüm ve nankörlük numunesi hadisesi, Bizans imparatoru Jüstinyen'in kulağına gidince canı buna pek sıkıldı. Bu zulme uğrayan kadının intikamını alıvermek üzere meşhur kumandanı Belizaryus'u vazifelendirdi. Belizaryus, büyük bir ordu ile yola çıkarak Teodatos üzerine yürüdü.

Yapılan muharebede Teodatos yenildi. Gerçi kral hayatını kurtararak harbi bitirmiş oldu ama Got âyânı bu neticeden memnun kalmadı. Bu harbin Belizaryus ile ara­ larında muvazaalı olduğunu iddia ederek Kral Teodatos'u azlederek, yerine Ovitikus kral ilân edildi.

Yeni kral tahta çıkar çıkmaz eski kral Teodatos'u öldürttü. Bu suretle de maktule Hemilsatiya'ya yapılan zulmün cezası alınmış oldu.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Hak (ancak) Rabbindendir. Artık, sakın şüpheye düşenlerden olma.

Bakara, 147

GÜNÜN HADİSİ

"Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

BUHARİ, KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

*Hac'da Tünel Faciası 1426 Ölü(2 Temmuz 1990) *Cezayir İstiklale Kavuştu(3 Temmuz 1962) *Barbaros Hayreddin Paşa Vefat Etti(4 Temmuz 1546) *İstanbul'da Matbaa Açılmasına Padişah İradesi(5 Temmuz 1727) *Mukaddes Emanetler Sultan Selim'e Teslim Edildi.

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI