Cevaplar.Org

BEDİÜZZAMAN FOBİSİ

Fobi, bir nesne veya olaya, bir insana karşı mantıksızca geliştirilmiş korkudur. Bu korkuyu yaşayan insanlar korkunun nedenini düşünmeden yaşamaktadır. “Fobi” kelimesi, Yunanca Phobos kelimesinden gelir. Phobos, Yunan mitolojisinde dehşet tanrısıdır.


2019-03-01 08:42:53

Fobi, bir nesne veya olaya, bir insana karşı mantıksızca geliştirilmiş korkudur. Bu korkuyu yaşayan insanlar korkunun nedenini düşünmeden yaşamaktadır. "Fobi" kelimesi, Yunanca Phobos kelimesinden gelir. Phobos, Yunan mitolojisinde dehşet tanrısıdır.

Bediüzzaman fobisine tutulmuş bu hastalıklı tipler, psikolojik ve felsefi olarak bir ucuz figüranlar ordusu. Bunlar ancak romanlardaki fon şahıslar olabilirler veya sinemalardaki bir kahvede bir artist rol oynuyorsa, masalarda oturup çay içenler gibi figüranlardır. Veya bir karakterin bir rolü esnasında ona çay getiren çaycıdır. Bunlar rol tutamazlar, rejisör bu tür oyunculara "oğlum sen şu sandalyede otur, çay iç, rolün bu kadar" der o da sahne bitene kadar orda bekler. Psikoloji servisleri Bediüzzaman fobisi diye bir şube açsınlar, ben de gelip orada tedavi edeyim, harika bir iş.

Bediüzzaman büyük bir karakter. Adnan Menderes zamanında siyaseti belirleyen adam. Sandık başında "demirkırat hangisi" diyerek, CHP karşısında tavrını ortaya koyar. Türk tarihi son bin yılda böyle bir karakter ortaya çıkarmadı. İsterseniz, yüreğiniz yeterse oturup konuşalım. Siz kelli felli üniversitelerde okudunuz, sizin efkarınız kaç kişiyi dalalet veya felsefi dalaletten, ilmi sapıklıktan kurtardı? Hiç. Demokritos'un atom felsefesine ilahi bir reddiye yazdın mı İhsan Fazlıoğlu? Demokritos ve Marks'ın felsefesine dünya toprakları üzerinde karşı koyup anti tez getiren Bediüzzaman'dır, sen neredesin İhsan Fazlıoğlu?

Acaba Marks'ın benim okuduğum doktora tezinin hikayesini biliyor musun? Televizyonda tartışalım. Marksist Ekoloji kitabını okudun mu? Yedek kulübesinde yıllarca bekleyip sıra gelmeyen ayakları çarpık futbolcular gol atamazlar, tatmin olsun diye babasının antrenöre rica ettiği bir anlık sahada bekleme lütfuna ermiş kişilerdir. Sizi kim bir araya getiriyor, size fit veriyor?

Anlaşılan şu; Bediüzzaman fobisi, birbirinden farklı insanları bir araya getirip "saldırın küfredin, kitaplarını yakın" diyor. Ama bunların aklının ermediği bir şey var. Bediüzzaman'a mazide çok küçük-büyük adamlar karşı koydu onlar toprakta, kitapları tutuk, nutukları kütüphane raflarında uykuda. Türk edebiyatının büyük romanları felsefi eserleri uyuyor, onları diriltin de birkaç kişiyi uyarın.

Shakespeare'nin kelimelerini saymışlar 16 bin kelime. O zaman İngiliz halkı 300 kelime ile konuşuyormuş. Gel birlikte Bediüzzaman'ın kelimelerini ve çeşitliliklerini anonim ve snonimlerini karşılaştıralım. Bediüzzaman Türk Dil Kurumu ve Güneş Dil Teorisinin katlettiği caka cuka kelimelerin yerine imparatorluğun dilini eledi ve en iyi kullanılanlarını eserlerinde kullandı. Bunlara ne Namık Kemal'in ne Mithat Efendinin ne de günümüze dek birkaç istisna üdebanın gücü yetmez. Aynı anda on synonim kelime kullanan bir adam bul ben sana on tane müteradif kelimeyi aynı anda kullandığı yere göstereyim.

Fazlığolu, Kant'ın estetik teorilerine bak güzellik kategorilerini say, sonra gel ben sana ayet-i hasbiyede yirmi estetik kategori sayan bu orijinal grondiozing adamdan estetik kategorileri göstereyim. Kimse estetiği Türk bilimi haline getiremedi Bediüzzaman'dan başka. Yeryüzünde dolaşan nesne estetiği yapan filozoflar ve sema ile yeri ve insanı Allah'ı birlikte işleyen Bediüzzaman…

Bediüzzaman batı felsefesinin bütün adamlarını okumuş. Eskişehir'de "otuz yıldır filozoflara vuruyorum" diyor ama isim vermiyor. Oku da, eserleri felsefe yapmak nedir, bir konunun felsefesi nedir, dinin hakikatlerinin felsefesi nasıl yapılır, bunları ondan başka yapan olmadı. Yerin altındaki adama metre tutulmaz çünkü kural dışı duruyor.

Fobi toplumumuzda çok sık görülmektedir. Ancak toplumuzda bu konuda hastane ve kliniklere başvuru oranı azdır. Fobisi olan insanlara fobik denir. Ne kadar çok Bediüzzaman fobik varmış. Toplumuzda fobik sayısı yüksek olmasına rağmen insanlarımız bunun normal bir kişilik özelliği olduğunu düşünmekte ve tedaviye başvurmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Şimdi başka fobi olsa tamam ama Bediüzzaman fobisinin tedavisi nasıl olur? Nasıl anlatayım, olmaz. Ama ciddi bir korku var, hem siz hem de siyaset korkuyorsunuz. Tamam, haklı olabilirsiniz ama "ekmek yoksa pasta yesinler" demiş. Hadi siz ekmeği beğenmiyorsanız, pasta yapın. Hani nerde, pasta?

Basit fobi kolaylıkla ifade edilip tedavi edilebilinirken, karmaşık fobinin tedavisi zordur. Bediüzzaman fobisi karmaşık fobi. Niye korkuyorlar, tahlil edelim. Allah demiş, Peygamber demiş başka bir şey dememiş. Bin defa satır satır okunmuş kimse bir şey bulamamış. Siz düşünüyorsunuz, nereden karıştıralım, ordan vuralım? Şu anda Türkçe o kadar zavallı durumda ki sınıfta muhteva kelimesini edebiyat fakültesinde öğrenci bu kelime nedir diye soruyor. Ne söyleyeyim, şu an çok yaygın bir kelime var: "aynen." Sabahtan akşama kadar "aynen." Usandım bu kelimeyi kullananlardan.

Hasan Celal Güzel "Osmanlıcının sevkini Bediüzzaman'dan öğrendim" diyor. Peyami Safa, daha niceleri bu eserlerin diline hayran. Sen bir doktora tezi ile bir de doçentlik çalışması ile nasıl Bediüzzaman'ı eleştirirsin. Türkçesi bozuksa örnek ver. Halide Edip yazdığını okumaz eleştirilirmiş, sayısız eser vermiş bu aziz kadın demiş ki "bir daha geriye dönüp kelimelere bakamam." Balzac bile üslub yenileme ihtiyacı duymamış. Ülkemizde eleştirinin sefaleti bu örneklerdir.

Bir başkası iktisat çalışmış. Bediüzzaman, iktisad risalesinde iktisadın nasıl olacağını anlatıyor. Onu bir oku, Keynes-meynes falanlara takılıp kalmış modası geçmiş iktisad teorilerini getirip önümüze koyma.

Bir da şu Cem Özer! Bediüzzaman başörtüsünü getirip kısa saçlı kızları kapatmış. Adam öleli seksen yıl olmuş bühtanın bu kadarı olur mu? Hayret ne hayret. Bin yıldır binlerce müfessir baş örtüsünün Allah'ın emri olduğunu söylüyor, onlar da Cem Özer'i beklemişler, öldüğünde gider onlardan gereğini sorar. Ne diyelim?

Bediüzzaman tenkitleri diye bir eser yazmalı, ancak böyle olur. Bunlar farkında olmadan Bediüzzaman'a hizmet ediyorlar. Çünkü siz saldırırsanız, bilmeyen birçok insan da "neymiş bunlar, bir bakayım" der. Mesela ben böyle baktım, bir baktım ki tam benim çarem, varlıkların yaratılış hikmetlerini merak ettim. Ne bulduysam, çare olmadı. Uzun süre anam hoca olduğu için inkar vadisinde dolaştım. Söylesem beni kafir diye kovarlar, gavur oğlu gavur derler. Tam o sırada Bediüzzaman rastladı, beni kurtardı. Allah razı olsun. Evin yanar dert değil, ama kainatı yorumlayamayan bir kafa nasıl kurtulsun? Nice adamlar, komünistler, ateistler gördüm. Kırkıncı Hocanın rahlesine oturunca kalkıp namaz kıldı Allah'a kul oldular. Arkadaş vallahi yanlış yoldasınız bunların hesabını ahirette veremezsiniz. Tez yoldan geri dönün.

Kaynak:

Risale haber.com

 Bediüzzaman fobisi - Himmet UÇ

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İKİ PEYGAMBERİN DOĞUM GÜNLERİ

İKİ PEYGAMBERİN DOĞUM GÜNLERİ

Peyami Safa Milliyet, 25 Aralık 1958 Hazret-i Peygamberimizin doğum günleri İslam memleketleri

“BİR ALLAHSIZA CEVAP”

“BİR ALLAHSIZA CEVAP”

Dünyanın Eflatun’dan Farabi’ye, İbn-i Sina’ya, Mevlana’ya, Newton’a, Hegel’e, Einstei

YEDİ YAŞIN ÖNEMİ

YEDİ YAŞIN ÖNEMİ

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN Yedi yaşına giren ve yeni okula başlayan bir yavrunun o zaman duyduğu

DÜŞÜLEN MÜHİM BİR HATA

DÜŞÜLEN MÜHİM BİR HATA

Zamanımızda etrafındaki Müslümanları, bazı kusurları sebebiyle, tekfire kadar varan aşırı

YALANCININ MUMU

YALANCININ MUMU

İç Anadolu illeri ve köylerinde bir adamın yalancılığını anlatmak için “Kırk Yalan” d

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

Üniversite öğrencisi iken pısırık bir hayat yaşayan, “Ben asistan olunca İslami hizmetlere

AĞIRLIĞINI DUYMAK

AĞIRLIĞINI DUYMAK

İki mühendisimiz, Mimar Sinan’ın şaheseri Süleymaniye’yi Deprem Mühendisliği bakımından

SON ASIRDA TASAVVUFTA TECDİD YAPAN ÜÇ ŞAHSİYET

SON ASIRDA TASAVVUFTA TECDİD YAPAN ÜÇ ŞAHSİYET

Tasavvufu gelişimi itibarıyla dört devreye ayırmak mümkündür. Birinci devrede, tasavvuf tabir

KURBAN KESMEK KİMLERE VÂCİPTİR?

KURBAN KESMEK KİMLERE VÂCİPTİR?

Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Kurbanda zenginliğin ölçüsü ise ş

KURBAN

KURBAN

Muayyen bir vakitte, muayyen bir hayvanı ibâdet maksadıyla usûlüne uygun olarak kesme. Sözlü

DİLİMİZE BİR ŞEY OLDU

DİLİMİZE BİR ŞEY OLDU

Okumasını ve yazmasını unutalı, dilimiz kuş diline döndü. Aslına bakılırsa kuş dilinden

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

İman ve İslam'ın Fazileti

"Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır" (Müslim, Zühd 64, (2

TARİHTE BU HAFTA

*Şair Muhammed İkbal'in vefatı(21 Nisan 1938) *TBMM'nin açılışı ve çocuk bayramı(23 Nisan 1920) *Osmanlı-Rus Harbi(24 Nisan 1877) *Hudeybiye Gazvesi(26 Nisan 628) *II.Abdülhamid'in tahttan indirilmesi(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI