Cevaplar.Org

ŞEVKET BİNBAŞI

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine rahmet eylesin. Bu vesile ile merhum Enver Galip Ceylan Hocaefendi’nin hatıratından bir anı paylaşacağız. Bu hatırat, Hocaefendi’nin vefatından 4 sene önce kendisiyle yaptığımız uzun görüşmelerde banda alındı.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2019-02-09 11:17:14

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine rahmet eylesin. Bu vesile ile merhum Enver Galip Ceylan Hocaefendi'nin hatıratından bir anı paylaşacağız. Bu hatırat, Hocaefendi'nin vefatından 4 sene önce kendisiyle yaptığımız uzun görüşmelerde banda alındı. Kendisi hayattayken neşretmek mümkün olmadı. İnşallah ileriki bir tarihte yayınlanır. Saygılarımla. Salih Okur/cevaplar.org

"Nuruosmaniye Camiinde imamlık vazifesindeyken Şevket binbaşı isminde bir zat bizim cemaatimiz oldu. Kendisi gösterişli, boylu boslu bir adamdı. Aslen Üsküplüydü

Şevket Binbaşı, Sultan Abdülhamid'i tahttan indiren Hareket Ordusunun içinde bir teğmenmiş. Demişti ki; "Geldik, Padişahın etrafındakileri teslim aldık. Padişahla karşı karşıya geldik. Yanımızda Selanikli Emanuel Karasso da vardı. Ben en arka sıradayım. Padişah bize hitaben dedi ki; "Eğer beni milletim istemiyorsa, ben giderim, başkası benim yerime geçer, milleti idare eder. Ama siz kimi temsil ediyorsunuz? Hiç utanmıyor musunuz? Bu çıfıt aranızda ne arıyor" diye Karasso'yu gösterdi.

Ben bunları duydum ama yine de uyanmadık. Bu millet, bu kıymetli padişahı tahtan indirip, bu işleri başlatan bizim gibileri ayaklarımızdan ip bağlayıp da sürüklese, yeridir.

Çok geçmedi, Cihan harbi, ardından İstiklal harbine girdik. İstiklal harbinde ben İzmir tarafındaydım. Sakallı Nureddin Paşa vardı, bu adam çok Müslüman bir adamdı. Ben de onun emrinde tabur kumandanı bir binbaşıydım. Başarılarımızdan dolayı Mustafa Kemal Paşa kaç kere bize telgraf gönderdi, tebrik etti. Hatta birkaç defa görüştük, "sen çok kıymetli bir insansın" diye bana iltifatta bulundu.

Bu Nureddin Paşanın yanına başkumandan kendi adamlarından birisini koydu, ta fikirlerini öğrenebilsin. Onun Osmanlı hanedanının yıkılmasına karşı olduğunu anladı. Onu ve onun gibi dindar paşaları zafer sonrası hemen emekliye sevk etti.

Neyse harp bitti. Bize yorgunluğumuzu atmak için izin verdiler. Memleketi geziyoruz, dolaşıyoruz. Ben Ankara'ya gittim. Gittim baktım ki, oho Ankara'da millet kafaları çekiyor, zafer kutlamaları yapıyor. Biz böyle terbiye görmedik, benim annem babam çok dindar insanlardı. Hayret ettim; "ya, biz zaferi bunun için mi kazandık" dedim.

M. Kemal Paşayla son derece samimiyiz ya, doğru paşaya gittim, durumu şikâyet ettim. Gülümsedi; "Şevketçiğim merak etme. Her zafer sonrası böyle şeyler olur. Bunların hepsi düzelecek" dedi."

Kısa bir zaman sonra Şevket binbaşının evine bir evrak geliyor, evrakta re'sen emekliye ayrıldığı yazılı. Tabii çok üzülüyor. Bir hafta sonra bir kâğıt daha geliyor, Mersin'de oturmak üzere sürgüne gönderiliyor. Mustafa Kemal ölene kadar adam Mersin'den bir yere çıkamıyor.

Onun için derdi ki; "Biz bu adamlara (İttihatçıları kastediyor) inandık. Masonlar- affedersiniz çirkin ama aynen onun tabirini kullanıyorum- kıçımıza bir parmak attılar, "bizi "Hürriyet, Müsavat" diye bağırttılar. O günden bu yana bu yaşa geldim ben Hürriyet ve Müsavatı göremedim."

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

“SENİN YANINA GİTMEK İSTEMİYORUM” Merhum Samet Ağaoğlu Bey, Ziya Gökalp’in amcasının

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

PAKİSTANLI İKİ YAŞLI PROFESÖRÜN DEDİKLERİ Muhterem Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıy

ŞEVKET BİNBAŞI

ŞEVKET BİNBAŞI

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine r

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

Sultan İkinci Abdülhamid han Şam-Mekke demiryolunu yapmaya kalkışınca, alışkanlık icabı, b

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

ALMANYA CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Biraz abartı gelebilir ama Almanların Alman birliğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

Mercidabık zaferini kazanıp Haleb’i, Şam’ı ve Suriye’yi zapt eden Yavuz Selim hanın hazi

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

Tarihteki ilginç hadiselerden birisi de hayvanların muhakeme edilmesidir. Ortaçağ Avrupa tarihi

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

“ON SENELİK PLAN MI?” Bir milletin başına gelecek en büyük felaketlerden birisi, devletin

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

Mevlana Ali Cevher ve Mevlana Şevket Ali kardeşler, 20. Asrın ilk yarısında adından çokça ba

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

“SUÇLU BİZİZ” 25 Aralık 1926’da, 25 yaşında Japon İmparatorluk tahtına oturan Prens H

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

KORE ŞEHİDLERİNİN RUHUNA EĞLENCE TERTİP EDİLMESİ Merhum Tahir’ül Mevlevi, 1950’lerin T

Kendilerine ait bir takım menfaatlara şahit olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları kurban ederken Allah'ın adını ansınlar; siz de onlardan yiyin, yoksulu ve fakiri doyurun.

Hacc Suresi:28

GÜNÜN HADİSİ

Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI