Cevaplar.Org casino maxi

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-7 "Şüphesiz ki Allah kıskanır. Mümin de kıskanır. Allah'ın kıskanması, mümine haram kıldığı şeyi irtikab etmesidir."(Müslim, Tevbe, 36.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-03 22:13:43

Efendimiz, farklı zamanlarda farklı ifade kalıpları içinde Allah'ın kıskanmasının olduğunu ve müminin de kıskandığını ve kıskanması gereken noktalar olduğunu ifade buyurmuşlardır.(1) Gayret, özellikle namusa halel verecek bir günahın işlenmesinden dolayı kıskanmak manasınadır. Biz, birilerini kıskanır ve onu koruma altına alırız. Aynı sıfat Allah (celle celalühü) için kullanıldığında ise daha dikkatli olmamız ve doğru anlamamız gerekmektedir. Allah, bizim eksikliklerimizden olan, anladığımız manadaki kıskançlıktan münezzeh ve müberradır. Allah'ın kıskançlığı, haramların, günahların işlenmesinden dolayı, rahmeti gazabını geçtiğinden mümin kulunu kıskanıp, onu sakınması, onun günahlara girmesine razı olmaması manasındadır. Allah, kulunun günah işlemesine razı değildir. Mümin de günahlara karşı tavrı olması gereken insandır. O, günahlar karşısında irkilir ve giderebiliyorsa eliyle, yoksa diliyle, o da mümkün değilse kalben rahatsızlığını izhar ederek tavrını belirler. Ve bilir ki Rabbi, kulunun günahlara girip manen sukûtuna razı değildir. Çünkü Allah, kulunun iyiliğini ister, kötülüğünü değil. Dipnotlar: 1-Buhari, Nikah, 107; Müslim, Tevbe, 35, 37, 38; Tirmizi, Radâ, 14; Müsned, 2/520, 536, 539.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

De ki: "Onlardan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarır. Ama siz yine de O'na ortak koşuyorsunuz."

En'am, 64

GÜNÜN HADİSİ

Her kim, inanarak ve karşılığını yalnız Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Buhârî

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI