Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-7 "Şüphesiz ki Allah kıskanır. Mümin de kıskanır. Allah'ın kıskanması, mümine haram kıldığı şeyi irtikab etmesidir."(Müslim, Tevbe, 36.)


2002-03-03 22:13:43

Efendimiz, farklı zamanlarda farklı ifade kalıpları içinde Allah'ın kıskanmasının olduğunu ve müminin de kıskandığını ve kıskanması gereken noktalar olduğunu ifade buyurmuşlardır.(1) Gayret, özellikle namusa halel verecek bir günahın işlenmesinden dolayı kıskanmak manasınadır. Biz, birilerini kıskanır ve onu koruma altına alırız. Aynı sıfat Allah (celle celalühü) için kullanıldığında ise daha dikkatli olmamız ve doğru anlamamız gerekmektedir. Allah, bizim eksikliklerimizden olan, anladığımız manadaki kıskançlıktan münezzeh ve müberradır. Allah'ın kıskançlığı, haramların, günahların işlenmesinden dolayı, rahmeti gazabını geçtiğinden mümin kulunu kıskanıp, onu sakınması, onun günahlara girmesine razı olmaması manasındadır. Allah, kulunun günah işlemesine razı değildir. Mümin de günahlara karşı tavrı olması gereken insandır. O, günahlar karşısında irkilir ve giderebiliyorsa eliyle, yoksa diliyle, o da mümkün değilse kalben rahatsızlığını izhar ederek tavrını belirler. Ve bilir ki Rabbi, kulunun günahlara girip manen sukûtuna razı değildir. Çünkü Allah, kulunun iyiliğini ister, kötülüğünü değil. Dipnotlar: 1-Buhari, Nikah, 107; Müslim, Tevbe, 35, 37, 38; Tirmizi, Radâ, 14; Müsned, 2/520, 536, 539.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Görmedikleri halde, Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır.

Mülk, 12

GÜNÜN HADİSİ

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

Ebu Hüreyre

TARİHTE BU HAFTA

*18 Mart-1915-Çanakkale zaferi *20 Mart 1514-Çaldıran zaferi *21 Mart 1973-Aşık Veysel'in ölümü *22 Mart 1683-Merzifon'lu Kara Mustafa paşanın idamı *23 Mart 1960-Bediüzzaman'ın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI