Cevaplar.Org

ÖVGÜ YALNIZ ALLAH’ADIR

Kur’an’da, övgü yalnız Allah’adır diyor. Peygambere veya başka birine övgü yapılamaz mı? Cevabımız:


Niyazi Beki(Prof. Dr.)

niyazibeki@gmail.com

2018-09-30 08:38:06

Kur'an'da, övgü yalnız Allah'adır diyor. Peygambere veya başka birine övgü yapılamaz mı?

Cevabımız:

a)Kur'an'da "hamd/övgü Allah'a mahsustur" derken, tevhit akidesine işaret ediyor. Şu dersi veriyor:Varlıkta olan her şey Allah'a aittir, onun ortağı yoktur. Bu kadar harika varlıkların ve bu sayısız nimetlerin yegâne yaratıcısı olan Allah, her türlü hamd, şükür ve övgüyü hakkedendir. Övgüler, güzel ve mükemmel işler yapan, iyilik eden kimseye yapılır. Madem evrende her şey Allah'ın mülküdür, mahlukudur, öyleyse hakiki manada şükür de, övgü de yalnız ona aittir.

-Özetle, bütün hamd ve övgüler hakiki manada Allah'a; mecazi manada da insanlara yapılır. "İnsanlara şükretmeyen Allah'a da şükretmez" manasındaki hadis-i şerifte insanlara da teşekkür etmeyi ve dolayısıyla iyiliğine karşılık vermeyi, onu -şartlarına uygun-övmeyi tavsiye edilmiştir.

-Mülk suresinin ilk ayeti ve benzerlerinde ifade edildiği üzere, evrenin bütün varlıkları Allah'ın mülküdür. Sahibi yalnız odur. Bütün şükürler ve övgüler, bu evren içinde cereyan eden işlerle ilgili olduğuna göre, bu övgülerin ve şükürlerin de gerçek sahibi Allah'tır. İnsan olarak yaptığımız iyi işlerde de payın %99'u Allah'a aittir. % 1' bize ait olabilir. O halde, hamdu senalar da, şükrü medihler de bu ölçüye göre ayarlanmalıdır.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

Diğer bir kişi katılmaksızın, iki kişi aralarında fısıldaşmasın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Hac'da Tünel Faciası 1426 Ölü(2 Temmuz 1990) *Cezayir İstiklale Kavuştu(3 Temmuz 1962) *Barbaros Hayreddin Paşa Vefat Etti(4 Temmuz 1546) *İstanbul'da Matbaa Açılmasına Padişah İradesi(5 Temmuz 1727) *Mukaddes Emanetler Sultan Selim'e Teslim Edildi.

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI