Cevaplar.Org

MEVLANA EŞREF ALİ TEHANEVİ’NİN KALEMİNDEN EHL-İ SÜNNET AKAİDİ-5

Allah Subhanehu ve Teâlâ’dan başka gaybı hiç bir kimse bilemez. Ancak peygamberler vahiy ile, veliler ise keşif ve ilhamla bazen bazı mugayyebata muttali olurlar.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2018-08-08 14:33:50

*Allah Subhanehu ve Teâlâ'dan başka gaybı hiç bir kimse bilemez. Ancak peygamberler vahiy ile, veliler ise keşif ve ilhamla bazen bazı mugayyebata muttali olurlar.

*Birisine mugayyebatı sormak ve cevabına da inanmak küfürdür.

*Bir müslüman için muhatab olduğu müslümana "ya kafir" diye hitap etmesi caiz değildir. Ve yine muayyen bir kişiyi lanetlemek caiz değildir. Bilakis "Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun" ve " Allah'ın laneti yalancıların üzerine olsun" denilir. Ancak Allah ve Rasulü muayyen bir kişi için kafir demişse veya onu lanetlemişse, bunlar söylenebilir.

*Ölü defnedildikten sonra ona iki melek gelir; Münker ve Nekir. O ölüye sual ederler; "Rabbin kimdir?" "dinin nedir?" "bu kimdir?(Peygamber aleyhissalatu vesselam'dan sual ederler) Eğer ölen mümin ise, doğru cevaplar. Ona bir rahatlık ve nimetlenme hazırlanır. Ona bir pencere açılır ki, oradan tertemiz Cennet kokuları eser. Eğer mümin değilse, "bilemiyorum" der. Kıyamet gününe kadar ona bir azap hazırlanır. Ve ölüden başkası buna muttali olmaz. Uyuyan bir adam gibidir ki, o rüyasında bir çok şeyler görür, yanındaki onu idrak edemez.

*Eğer ölen mümin ise, sabah ve akşam ona Cennetteki makamı gösterilir ve onunla müjdelenir. Eğer ehl-i nar(ateş ehlinden) ise, Cehennemdeki yeri gösterilir, o da üzüntü çeker.

*Ölü, dirilerin kendine yaptığı duadan(1) ve sevap bağışlanmasından veya kendisi adına tasaddukta bulunulmasından faydalanır.

Dipnotlar

(1)Kur'an tilaveti ve diğer şeyler de bunun gibidir.

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Dehşeti herşeyi kaplayan kıyametin haberi sana geldi mi?

Gaşiye, 1

GÜNÜN HADİSİ

Takat getirebileceğiniz ameli alınız.Allah'a yemin olsun ki siz usanmadıkça Allah usanmaz.

Müslim, Kitabu Salati'l-Musafirin ve Kasriha

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI