Cevaplar.Org

TERÖR VE VANDALİZME(1) KARŞI MÜSLÜMANIN TAVRI VE DUAMIZ!

Aşağıdaki ayetin güzelliğine ve kısa bir ayetteki mesajların mükemmelliğine bir bakın lütfen:


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2018-02-01 09:16:20

Aşağıdaki ayetin güzelliğine ve kısa bir ayetteki mesajların mükemmelliğine bir bakın lütfen:

وَابْتَغِ فِيمَا آتَاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَلَا تَنسَ نَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَأَحْسِن كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ وَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ 

"Allah'ın sana verdiği şeylerde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma. Allah sana nasıl iyilik yaptıysa sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme. Çünkü Allah, bozguncuları sevmez."(2)

Dikkat ettiniz mi efendim bu bir ayete Rabbimiz neler yüklemiş neler? Görebildiklerimi arz ediyorum:

1-Allah, elimizde olan her şeyimizin kendi malı olduğunu bilmemizi, onları kendi yolunda harcayarak ebedi hayatı ve ebedî cenneti kazanmamızı istiyor.

2-Ahiret yurdunu kazanacağım diye de bütün bütün dünyayı ihmal etmememizi, dünyayı ahlaksız ve iffetsizlere bırakmamamızı, çalışmamızı, namerde muhtaç olmamamızı, "dünyayı kesben değil, kalben terk"(3) etmemizi istiyor.

3-Kendisi nasıl bize sayısız iyilik ve ikramda bulunmuşsa, verdiği o imkânlarla bizim de çevremize iyilik ve ikramda bulunmamızı istiyor.

4- Bozgunculuk yapmayın, demiyor. Bozgunculuğun çıkmasını dahi istemeyin, diyor.

"Bozgunculuk çıksın da bulanık suda balık avlayayım" diyen ve bunu isteyen de bulanan sularda boğulur, fitne seline kapılır, cehenneme gider. İşte bundan dolayıdır ki her Müslüman, fitneye sebep olacak söz ve davranıştan uzak durmak mecburiyetindedir. Çünkü bozgunculuk, düzensizliktir, düzensizlik anarşidir. Anarşinin içinde terör vardır, talan vardır, cinayet vardır, vandalizm vardır. Kan, kavga ve göz yaşı vardır. Bunlara sebep olanlardan Allah razı değildir. Peygamber razı değildir, Allah'ı ve Peygamberini sevenler razı değildir.

Hatta Allah, haksız yere, suçsuz yere bir insanı öldürmeyi, bütün insanlığı öldürmek kadar büyük bir suç saymış,(4) bir mümini kasten öldürenin de ebedî cehennemlik olduğunu ilan etmiştir.(5)

Hz. Peygamber de (sav) buyurmuşlar ki:

"Nerde bir cinayet işlenir, (haksız yere, suçsuz yere bir adam öldürülürse) o cinayetin günahından bir pay da, Adem'in ilk oğlu Kabil'e verilir. Çünkü adam öldürme çığırını ilk açan o olmuştur."(6)

İYİLİĞE ÇIĞIR AÇANIN SEVABINA, KÖTÜLÜĞE ÇIĞIR AÇANIN DA GÜNAHINA KİMSE YETİŞEMEZ.

Kötü çığır açmanın, kötülüklere, günahlara ve fitneye kapı aralayanın vebali ve günahına kimse yetişemediği gibi, hayra ve iyiliklere kapı açanın da sevabına kimse yetişemez. Bununla ilgili hadis de şöyle:

« مَنْ سَنَّ في الإِسْلام سُنةً حَسنةً فَلَهُ أَجْرُهَا، وأَجْرُ منْ عَملَ بِهَا مِنْ بَعْدِهِ مِنْ غَيْرِ أَنْ ينْقُصَ مِنْ أُجُورهِمْ شَيءٌ ، ومَنْ سَنَّ في الإِسْلامِ سُنَّةً سيَّئةً كَانَ عَليه وِزْرها وَوِزرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا مِنْ بعْده مِنْ غَيْرِ أَنْ يَنْقُصَ مِنْ أَوْزارهمْ شَيْءٌ »

"İslâm'da (, Müslümanlar arasında) iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. Ayrıca kendisinden sonra o iyi işi yapanların sevabı kadar bir sevap ta yine o iyi çığırı açana verilir. Fakat o iyi işi yapanların sevabından hiçbir şey eksilmez. Her kim de İslâm'da kötü bir çığır açarsa, o kötü çığırı açana onun günahı vardır. Ayrıca kendisinden sonra o kötü işi yapanların günahı kadar bir günah da o kötü çığırı açana verilir. Fakat o kötü işi yapanların günahından hiçbir şey eksilmez.(7) 

"Müslüman'ın kanı, malı, ırzı ve namusu dokunulmazdır, saygıdeğerdir."(8)

ÖLDÜREN DE ÖLDÜRÜLEN DE CEHENNEMDEDİR

"Kim Müslüman kardeşine keskin bir aletle işarette bulunursa, melekler ona lanet okur."(9)

"İki Müslüman, kılıçlarıyla karşı karşıya gelirlerse ikisi de cehennemliktir." Denildi ki:

-Katilin cehennemlik olduğunu anladık, çünkü kâtil; peki maktûl yani öldürülen neden cehennemlik olsun? Bu soruya Peygamberimizin cevabı şu olmuştur:

-Çünkü o da arkadaşını öldürmeyi istemişti. (İkisinin de niyeti bozuktu.)(10)

Hz. Peygamber (sav) kendisinden sonra kıyamete kadar yaşanacak fitnelere karşı insanları uyarmış: "Benden sonra kâfirler olarak birbirinizin boynunu vurmayın."(11) Demiştir. Çünkü: "Müslümana sövmek fasıklık (günah), Müslümanla savaşmak ve onu öldürmek de kafirliktir."(12)

ZİNA VE BENZERİ PİSLİKLER ARTINCA HELAK KAÇINILMAZ OLUR

Aişe validemiz diyor ki, bir gün Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: "Bu ümmetin son dönemlerinde hasf, mesh ve kazf olacak. Yani yerin açılıp üzerindekileri yutması; insanın manevî simasının değişmesi, gök yüzünden taş (ve taşa benzer şeylerin) yağması gibi olaylar olacak.(13)

Ben dedim, diyor Aişe validemiz:

-Ey Allah'ın Rasulü! İçimizde iyi insanlar olmasına rağmen biz de mi bu tür belalara çarpılacağız? Rasûlüllah (sav):

-Evet, (zina(14) ve benzeri) pislikler artar, (bunlara da engel olunmazsa) helak kaçınılmaz olacaktır."(15)

Günümüz fitnelerinde tavrımızı belirleyen hadislerden biri de şu:

"Öyle fitneler olacak ki, o günlerde uyuyan, uyanık olandan, uyanık olan ayakta olandan, ayakta olan da yürüyen ve koşandan daha hayırlıdır."(16)

Peygamberimiz, bir şeye öfkelendiğinde ayakta ise -öfkesi geçinceye kadar- otururmuş, oturuyorsa yan üstü uzanırmış.(17)(Ta ki olayın büyümesine sebep olmasın, öfkesiyle kimseye zarar vermesin.)

YA FİTNE EVİMİZE GİRMİŞSE?

Sa'd bin Ebîvakkas dedi ki:

-Ey Allah'ın Rasulü! Ya fitne evime girmişse, beni öldürmek için elini bana kaldırmışsa o zaman ne yapayım? Rasulullah'ın cevabı çok enteresan. Buyurdular ki:

-Adem'in oğlu Habil gibi ol.(18)

Habil'in kardeşi Kabil, kıskançlık duygularıyla Habil'e: "seni öldüreceğim", deyince Habil şöyle demişti:

لَئِن بَسَطتَ إِلَيَّ يَدَكَ لِتَقْتُلَنِي مَا أَنَاْ بِبَاسِطٍ يَدِيَ إِلَيْكَ لَأَقْتُلَكَ إِنِّي أَخَافُ اللّهَ رَبَّ الْعَالَمِينَ 

"Sen beni öldürmek için bana el kaldırsan da, ben seni öldürmek için sana el kaldırmayacağım. Çünkü ben Âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım."(19)

Nefs-i müdafaa yok mu, diyenlere ayetin içinden cevap var: "Seni öldürmek için sana el kaldırmayacağım." deniliyor, "kendimi savunmak için el kaldırmayacağım", denilmiyor.

Şu halde öldürmek için el kaldırma yok, ama savunmak için istenirse ve mecbur kalınırsa el kaldırılabilecektir. Allah, ne Kabilleri bize musallat etsin, ne de bizi, el kaldırmaya mecbur bıraksın.

SONUÇ VE DUA

Fitnelerin yaygın olduğu dönemlerde, Müslüman'ın tavrı: Bir yerde birileri fitne ateşini yakmışsa o ateşe benzinle değil, su ile gitmek olacaktır. Çünkü Müslüman, ateşi körüklemek isteyen bir anarşist ve terörist değil, ateşi söndürmek isteyen bir itfaiye kahramanıdır. Müslüman, vandalist olamaz.

Fitne ateşinin körüklendiği günümüzde lütfen gelin hep beraber şöyle dualar yapalım ve bu dualara yürekten "amîn" diyelim:

Allahım! Bizi ve çocuklarımızı dinî ve dünyevî fitnelerden, ahir zaman fitnesinden, Deccalın fitnesinden, her türlü sapıklıktan, bidatlerden ve belalardan koru!

Allahım! Bizi ve çocuklarımızı şerre ve zulme alet etme! Bizi, zulüm etmekten, zulme uğramaktan, sapmaktan, saptırmaktan, kaymaktan, kaydırmaktan koru! Değil insanların ölümüne sebep olmak, karıncaların dahi ölümüne sebep olmaktan muhafaza eyle!

Allahım! İslam aleminin dağılan birliğini, kaybolan barış ve kardeşlik ruhunu yeniden bulmak ve kurmak için, hepimize basiret, feraset, adalet, muhabbet, merhamet, muvaffakıyet, barış ve kardeşlik şuuru ihsan ve ikram eyle!

Allahım! Başta bana ve bütün Müslümanlara Peygamberimizin doyulmaz o güzel ahlakını, sünnetini öğrenmeyi ve yaşamayı nasip eyle!

Allahım! Huzurumuzun, sağlığımızın, barışımızın, kardeşliğimizin, dinimizin, devletimizin, ordumuzun, yurdumuzun, milletimizin, bayrağımızın ve mukaddes değerlerimizin düşmanlarına fırsat verme. Dostlarımızı aziz eyle. Düşmanlarımızı dost eyle. Müslümanları birbirlerine düşman olma şuursuzluğuna mübtela etme! Kindarlarımızı dindar eyle. Kalplerimizi muhabbetle kaynaştır, uzlaştır. Vatanımızı cennet eyle, cenneti hepimize vatan eyle! Yâ Erhamerrahimîn..

Dipnotlar

(1) Vandallık veya akım olarak Vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir. ( https://www.turkcebilgi.com/vandalizm)

(2) Kasas, 28/77

(3) Mesnevi-i Nuriye, Habbe

(4) Bkz. Maide, 5/32.

(5) Bkz. Nisa, 4/93

(6) Buhârî, Cenâiz 33, Enbiyâ 1, Diyât 2, İ'tisâm 15; Müslim, Kasâme 27. Ayrıca bk. Tirmizî, İlm 4; Nesâî, Tahrim 1; İbn Mâce, Diyât 1 Buharî, Cenâiz, 33; Müslim, Kasame, 27

(7) Müslim, Zekât 69. Ayrıca bkz. Nesâî, Zekât 64

(8) Tirmizî, Fiten, 2.

(9) Tirmizî, Fiten, 4

(10)Buharî, Fiten, 10; Müslim, Fiten, 4

(11) Buharî, Fiten, 8; Tirmizi, Fiten, 28

(12) Buhârî, Fiten 8; Müslim, Îmân 116. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 51, Îmân 15; Nesâî, Tahrîm 27; İbni Mâce, Mukaddime, 7, 9, Fiten 4

(13) Ebû Dâvûd, Melâhim 10; Tirmizî, Fiten 21, 28; İbni Mâce, Fiten 29.

(14) Müslim, Fiten, 1 (izah dipnottan)

(15) Bkz. Tirmizî, Fiten, 21

(16) Buhari. Fiten, 9; Müslim, Fiten, 3

(17) Suyûtî, Celalüddin, el-Camu's-Sağîr, 6752

(18) Tirmizî, Fiten, 29

(19) Mâide, 5/28

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BİR NESLİN TÜKENİŞİ

BİR NESLİN TÜKENİŞİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Her yüzyılda, istisnalar hariç, bütün insanlar yer

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-22

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-22

Lamartin 1790-1869 yılları arasında yaşamış olan meşhur Fransız şair Lamartin, hayatını

ERMENİ MEZALİMİ VE TEHCİR

ERMENİ MEZALİMİ VE TEHCİR

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... 38 harfden oluşan alfabesiyle tarih sahnesinde bir mil

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-21

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-21

Keçeçizade İzzet Molla Padişah II. Mahmud’a sunduğu layihada Keçeci-zâde İzzet Molla, ş

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-20

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-20

Jean-Marie Le Pen (Fransız siyasetçi) İkinci Dünya Savaşının izlerini taşıyan eski sağ, y

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-19

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-19

Hz. İbrahim(a.s) Kur’an ifadesiyle Hazreti İbrahim ulu’l azm peygamberdir ve ulu’l azm peyg

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-18

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-18

Hüseyin el Cisr(Suriyeli âlimlerden ) 19’uncu yüzyıldan itibaren Batı ile eklektik ve sentez

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-17

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-17

Humeyni Dünyaya turlayan başka bir süreç ise Şeytan Ayetleri romanının orada burada tefrika

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-16

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-16

Hasan Turabi(Sudanlı mütefekkir) İslam dünyasının hâlâ mühim siyasi ve entelektüel liderl

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-16

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-16

Hasan el Benna Hasan el Benna’nın projesi, arzulanan İslami itidal cemaati gerçekleştirmektir

KORONA VİRÜSÜYLE İLGİLİ YAZDIĞIM MAKALELERDEN BİR ÖZET

KORONA VİRÜSÜYLE İLGİLİ YAZDIĞIM MAKALELERDEN BİR ÖZET

Gözle görülemeyecek kadar küçük bir varlık nerde ise dünyayı dize getirdi. Bir küçük var

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

Fatiha,1

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

*Muhammed Raşid Hz.lerinin Vefatı. (22 Ekim 1993) *Astronomi Alimi Uluğ Bey'in Vefatı(25 Ekim 1449) *Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'u Fethi(26 Ekim 1461)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI