Cevaplar.Org 1xbet para cekmeimplant dis fiyatlari

FATİHA DA NAMAZ GİBİ İLAHÎ BİR PROJENİN PARÇASIDIR

Bir zamanlar, bir yazı kaleme almıştım: “Namaz ilahî bir projedir” diye. Çok haklı söylemişim. Namazın her rekâtında Fatiha’yı okumakla emr olunmamız da bu ilahî projenin bir parçasıdır


Vehbi Karakaş

vkarakas@sakarya.edu.tr

2017-11-07 19:57:29

Bir zamanlar, bir yazı kaleme almıştım: "Namaz ilahî bir projedir" diye. Çok haklı söylemişim. Namazın her rekâtında Fatiha'yı okumakla emr olunmamız da bu ilahî projenin bir parçasıdır.

Güneşin, "neden ben her gün ve her an ısı ve ışık veriyorum" demesi ne kadar anlamsızsa, insanın da "neden ben her gün namaz kılmalıyım ve her rekâtta Fatihayı okumalıyım" demesi de o kadar anlamsızdır. Çünkü güneşi her gün ve her an ısı ve ışık vermeye münasip yaratan ve görevlendiren Allah, insanı da her gün beş vakit namaza ve Fatiha gibi bir duayı okumaya münasip ve muhtaç yaratmıştır. Güneş ısı ve ışık, arı bal, tavuk yumurta, inek süt… memuru olduğu gibi insan da namaz ve dua memurudur.

Fatiha, Allah'ın biz kullarına öğrettiği, tam kendisine layık bir takdim, bir yalvarış, bir dua… Bize kalsaydı, bu kadar kapsamlı, geniş ve derin manalı bir ifade ile Allah'a yönelmemiz mümkün olmayacaktı.

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ifadesiyle Allah, Bütün övgülerin kendisine ait olduğunu söyletiyor bize. Doğru mu, doğru. Çünkü O, "Rabbü'l-alemîn"=Alemlerin Rabbidir. Kim alemlerin Rabbi ise, elbette bütün övgüler de onun olacak ve ona gidecektir. Kim her şeyi yaratan, yürüten, yöneten, eğiten, büyüten ise, bütün övgülere de o layıktır.

-Nasıl eğitiyor?

-Bu sorunun cevabı da Fatihada ki الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ "Errahmanirrahim"de. Yani Allah, sonsuz rahmetiyle ve kâinat çapında nimetiyle eğitiyor. İhsan ve ikramlarını şefkat ve merhametle uzatıyor bize.

Bunu görmeyenleri de tehdid ediyor.

-Nasıl tehdit ediyor?

-Bunun cevabı da Fatiha'daki مَلِكِ يَوْمِ الدِّينِ "Malikiyevmiddin" de. Bu ifade ile Allah, önümüzde bir ceza gününün bulunduğunu, o ceza gününün tek hakiminin de kendisi olduğunu söylüyor ve bize söyletiyor. Bu tehdit de onun merhametinin bir başka tecellisidir. Bu tehdidi ilerde ateşten çukurlara düşmeyelim diye yapıyor.

Nimetlerinin nankörü olmamak, nankörü olup ta sonsuz cezaya çarpılmamak, hamdin tamamını Allah'a tahsis edebilmek ve ceza gününün dehşetinden kurtulabilmemiz için kâinatla beraber bizi kendisine yalvartıyor ve bize إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ "İyyake na'büdü ve iyyakenastaîn=sadece sana kulluk eder ve yalnız senden yardım isteriz", dedirtiyor.

Dosdoğru yola, nimetleriyle sevindirdiği dostlarının yoluna girmek, bu yolda sabit kalmak, azıp-sapanların, bu sebeple azaba ve gazaba çarpılanların konumuna düşmemek için bize:

اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ

dedirtiyor.

Fatiha hakkında çok yazılarımız oldu, olacak da. Çünkü Fatiha Allah'ın kelamıdır, zengin manalıdır, onun manaları bitmez. Alimler ondan usanmaz. İşte ondaki bu zenginlikten dolayıdır ki Hz. Ali (ra): "Ben isteseydim, ümmü'l-Kur'an'a yani Kur'an'ın anası olan Fatiha'nın tefsirine dair yetmiş deve yükü kitap yazardım."[1] Demiştir.

Önceleri bunu anlayamıyordum, şimdi anlıyorum ki Fatiha hakkında değil yetmiş deve, yedi yüz deve yükü kitap da yazılabilir. Çünkü o Allah'ın sonsuz ilminden gelmiştir. Peygamberimiz Kur'an hakkında: "Onun acaibi bitmez, sonuna ulaşılmaz."[2] derken, Allah da: "Allah'ın kelimeleri için denizler mürekkep olsaydı, Allah'ın kelimeleri bitmeden denizler biterdi."[3] Ayetiyle Kur'an'ın sayılamayacak kadar çok manalar içerdiğine işaret etmektedir.

Sonsuz hamdolsun Allah'a ki Fatiha gibi bir dua göndermiş bize. Fatiha gibi bir ifade olmasaydı, biz Allah'a layık ifadeleri nasıl dile getirebilirdik? Allah'a layık ifadeler bulamamış olsaydık, sonsuz şükürlere, övgülere layık olan Allah'ın hakkını nasıl öderdik?

Ben bunları düşünürken, konuşurken ve yazarken torunum Ömer Faruk da yanımda bulunuyordu. Bir ara Ömer Faruk'a döndüm:

Güzel oğlum, yazdığım makalenin tamamını bitince okursun, ama sana hemen, çok özet birkaç cümle söyleyeyim mi?

-Buyur, büyük babacığım, dedi.

-Güzel oğlum, İlahî bir proje olan bu beş vakit namazı kılarsan ve yine bu projenin bir parçası olan Fatiha'yı okursan -Allah'ın yasakları hariç- kâinat ve içindeki her şey sana helal olur, her şey sana duacı olur. Kılmazsan, kâinat ve içindeki her şey, hatta helaller de sana haram olur, her şey senden davacı olur, bir gün hepsi senden hakkını ister. Senin onlara verecek bir şeyin olmadığı için de onların vebali senin sırtına yüklenir, sonra zincire vurularak esfel-i safiline atılırsın. Sakın namazını ihmal etme güzel oğlum, çünkü sen esfel-i safiline, cehenneme değil, alay-ı illiyyine, cennete layıksın.

Namaz seni dünya huzuruna ve cennete, namazdaki huşuun, edebin ve aşkın da seni Cennetin sahibine kavuşturacaktır. Namaz huzurun ve cennetin, cennet de vatanın olsun, güzel oğlum.

Büyük bir halavetle sözlerimi dinleyen Ömer Faruk, "amin" dedi, teşekkürleriyle beraber izin isteyerek ayrıldı.

Dipnotlar

[1] Karakaş, Vehbi, Âlûsî Tefsirinde Ayetlerin İşarî Açıdan Yorumu, 50 (basılmamış Orijinal tez; Süyûtî, el- İtkan, II/1223-1224; Kuşeyri, Letaifü'l-İşarat, I/5

[2] Süyûti, el- Itkan, II/1220.

[3] Kehf, 18/109

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR'AN'DAKİ TEKRARLARIN HİKMETİ

KUR'AN'DAKİ TEKRARLARIN HİKMETİ

Bazı âlimlere göre, Kur'an'da özellikle peygamberlere ait kıssaların tekrarlanmasının üç h

FATİHA DA NAMAZ GİBİ İLAHÎ BİR PROJENİN PARÇASIDIR

FATİHA DA NAMAZ GİBİ İLAHÎ BİR PROJENİN PARÇASIDIR

Bir zamanlar, bir yazı kaleme almıştım: “Namaz ilahî bir projedir” diye. Çok haklı söyle

FATİHA SURESİ VE HALKLA İLİŞKİLER

FATİHA SURESİ VE HALKLA İLİŞKİLER

Sabah namazını kılarken beynimde şimşekler çaktı. Bir an aklım ve kâinatım aydınlandı. S

BURUC SURESİ PENCERESİNDEN ARAKAN VE BENZERLERİNE BAKIŞ

BURUC SURESİ PENCERESİNDEN ARAKAN VE BENZERLERİNE BAKIŞ

Bugün sabah namazının farzını kılarken ilk rekâtında zamm-ı sure olarak Buruc suresini okud

KUR’AN’DA İKNA ÜSLUBU

KUR’AN’DA İKNA ÜSLUBU

a. Hz. Yahya ve Hz. İsa’nın Doğum Olayları: Kur’an-ı Kerim'in, Hz. İsa’nın babasız do

KUR’AN’IN EŞSİZ ÜSLÛBU

KUR’AN’IN EŞSİZ ÜSLÛBU

Bir sözün güzelliği, mükemmelliği, yüksekliği ve derinliği dört unsura bağlıdır: Bunl

KUR’ANIN İRŞAD YÖNÜ ÜZERİNE-2

KUR’ANIN İRŞAD YÖNÜ ÜZERİNE-2

İslâm dininin evrensel ahlâkî değerlerine dikkat edildiğinde, onun insanların ferdî ve içti

KUR’ANIN İRŞAD YÖNÜ ÜZERİNE-1

KUR’ANIN İRŞAD YÖNÜ ÜZERİNE-1

Kur'an, insanoğlunu dünya ve âhiret mutluluğuna erdirmek üzere gönderilen en büyük mürşitt

BESMELE’NİN ÖZELLİKLERİ

BESMELE’NİN ÖZELLİKLERİ

Besmele, yani Kur’an’ın “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHÎM” ayeti, 114 defa nazil olmuş bir a

İŞÂRÎ TEFSİRDE EBCED HESABI

İŞÂRÎ TEFSİRDE EBCED  HESABI

1. Ebced Hesabının Kaynağı Ebced hesabının menşei hakkında farklı rivâyetler vardır. İs

RAHMAN SURESİ VE KUR'AN'IN TEMEL ESASLARI

RAHMAN SURESİ VE KUR'AN'IN TEMEL ESASLARI

İslâm âlimlerinin belirttiğine göre, Kur'an'ın asıl hedefi ve ders vermek istediği temel kon

Allah'ın ayetlerine küfredenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele.

AL-İ İMRAN, 21.AYET

GÜNÜN HADİSİ

İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.

İbn-i Mace

TARİHTE BU HAFTA

*Akşemseddin Hz.lerinin Vefatı(15 Ocak 1459) *İstanbul Erkek Lisesi'nin Açılışı(15 Ocak 1884) *Körfez Savaşı'nın Başlaması(17 Ocak 1991) *Galiçya Zaferi(19 Ocak 1917)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI