Cevaplar.Org casino maxi

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Eymen Akça, 2016-10-31 10:27:31

Nail Hocamız'ın 1. Söz hakkındaki izahına bir tamamlayıcı nokta olarak diyebiliriz ki: " Risale-i Nur mesleği tahkik mesleği olduğundan 1. Söz'de Üstad " Neden her işin başında Besmele söylenmelidir, hükmünün tahkikini yapıyor." Çoğu âlim kitaplarına Besmeleyi zikrederek başlarken Üstad Besmeleyi hem zikrediyor; " Bismillah her hayrın başıdır " diyor ve Bismillah'ı başa alıyor; ayrıca Üstad " Biz dahi başta Ona başlarız " diyerek Bismillahı fikretmeye başlıyor. Yani " Bazı âriflerin yaptığı gibi biz dahi başta Bismillah'a dair tefekküre başlarız " demek istiyor... Daha sonra insanın acz ve fakrına, sonra Allah'ın kudret ve rahmetine değinip; mutlak kudret ve rahmet ile kişinin Bismillah demekle bağlantıya geçtiğine; bu bağlantının neticesinde Allah'ın kudretinin kuvvet şeklinde ve rahmetinin bereket tarzında kula yansıdığını kâinattan delillerle anlatıyor. Bu cihetten elbette başta Ona başlarız diyecek... Eğer dikkat edilirse, 1. Söz tahkik ile Besmele'nin hakikatini; 1. Söz'ün eki olan 14. Lem'anın 2. Makamındaki Bismillah bahsi ise tedkik ile Bismillah'ın sırlarını okuyuculara sunuyor. Sonra 2. Söz'e geçiyor.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

"Tutumlu kişi asla fakir olmaz."

Taberani

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI