Cevaplar.Org

MAZLUM AKAY

Aslen Isparta’nın Yalvaç ilçesinden olan Mazlum Akay Ağabey şimdi İzmir’de ikamet ediyor. Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etmiş olmasından ve Barla Hayatı sırasında Üstad’ın en yakın talebelerinden Muallim Ahmet Galip Keskin’i iyi tanımasından dolayı, hatıralarını almak için kendisini evinde ziyaret ettik. Mazlum ağabeyimizin bedeni rahatsızlıkları vardı


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2016-07-08 15:44:20

Aslen Isparta'nın Yalvaç ilçesinden olan Mazlum Akay Ağabey şimdi İzmir'de ikamet ediyor. Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etmiş olmasından ve Barla Hayatı sırasında Üstad'ın en yakın talebelerinden Muallim Ahmet Galip Keskin'i iyi tanımasından dolayı, hatıralarını almak için kendisini evinde ziyaret ettik. Mazlum ağabeyimizin bedeni rahatsızlıkları vardı. Bizlerden ve bütün nur talebelerinden dua talebinde bulundu. İyi ki gitmişiz, çok memnun oldu. Kendisi de, dua istediklerine dualarda bulundu. Yalvaç'ta bulunan ve hatıralarını "Ağabeyler Anlatıyor-5" kitabında yayınladığımız Topal Hafız namlı Ali Osman Karahan ile kendilerini telefonla görüştürdüm. İki kadim dost, yıllar sonra ağlaşarak eski hatıralarını karşılıklı olarak paylaştılar. Orada hasret ve özlemin derin yakıcılığına şahid olmuştuk. Neyse ki bu sahneyi de kameraya aldık.

Mazlum Akay İzmir'in sevilen, sayılan, tanınmış emekli esnaflarındandır. Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve kıymetli arkadaşım, sevgili dostum Doç. Dr. Mehmet Emin Akay'ın da babalarıdır. Hatıralarını kaydettikten sonra düzenledim ve kendisine okuyup tashih ettirdim.

Hatıralarda adı çok geçen Muallim Ahmet Galip Keskin dört dil bilen, Risale-i Nur'da şiirleri ve mektupları olan hattat, nakkaş ve şair bir zattır. Barla'da Muallimlik yapmıştır. 14 Şubat 1939 tarihinde 39 yaşında iken hatıralarda anlatıldığı şekilde aniden vefat etmiştir. Kendisiyle ilgili geniş hatırat ve bilgiler "Ağabeyler Anlatıyor-5" kitabında neşredilmiştir.

MAZLUM AKAY ANLATIYOR

Yalvaç'ın Kaşyukarı Mahallesinde 1928 senesinde doğmuşum. Rahmetli babamız sayesinde biz dinimizi imanımızı öğrendik, muhafaza ettik. 1940 senesinde İzmir'e geldim.

Muallim Ahmet Galip Keskin'in kardeşi terzilik ustamdı

İzmir'de ağabeylerim vardı. Orta mektebi İzmir'de okudum. Babam vefat ettikten sonra tekrar memleketim Yalvaç'a gittim. Yalvaç'ta, Bediüzzaman Hazretlerinin yakın talebesi Muallim Ahmet Galip Keskin hocanın kardeşi Abdi Keskin vardı. Abdi Keskin çok usta bir terziydi, fakat doğuştan dilsizdi. Onun yanında terzi çıraklığı yaptım ben.

İzmir'de terzilik yaparken, Çanakkale gibi yerlere panayırlara giderdim. Orada birisi "Benim İzmir Bitpazarındaki dükkânım satılık, başkaları istiyor, senin gibi muhterem birisine vermek istiyorum" dedi. Nasip oldu, aldık. Yıllarca o dükkânda esnaflık yaptım ben. Mustafa Birlik'in Patlıcancı Yokuşu'ndaki evinde yapılan Risale-i Nur derslerine giderdim. Avukat Necdet Doğanata da oraya gelirdi, beraber sohbetler ederdik orada.

Üstad'ı ilk defa Muallim Galip'lerin evinde görmüş oldum

Muallim Galip'in küçüğü idi benim terzilik ustam Abdi Keskin. Çok muhteremdi, dilsizdi, annesiyle beraber otururlardı. Annesi yaşlı bir kadındı. Bediüzzaman Hazretleri kırmızı, kuyruklu bir taksi ile Yalvaç'a gelirdi. Galip hocanın annesini de ziyaret ederdi. Bediüzzaman'ın Yalvaç'a geldiğini duyunca biz de eve gider onlarla beraber olurduk. Allah onlardan razı olsun. Ben Üstadı ilk defa Muallim Galip'lerin evinde görmüş oldum. Sonra 1953 veya 1954 olabilir, İzmir'den Yalvaç' gitmiştim. Orada arkadaşlar bana sen Bediüzzaman Hazretlerini görmüş birisin, beraber ziyaretine gidelim dediler. Hemen tuttum bir taksi… Beraber beş kişi gittik Isparta'ya, Bediüzzaman Hazretlerine. Elini öptük, yarım saat kadar yanında kaldık. O arkadaşlar Yalvaç'a gittiler, ben İzmir'e döndüm. Üstadın sesini tekrar duymuş oldum, ama neler konuştuğumuzu şimdi hatırlayamıyorum.

Muallim Galip'i iyi tanırım. Çok muhterem, çok bilgili bir insandı, bir hocanın kızıyla evliydi. Onun bir kardeşi de subaydı Ankara'da. Bir kardeşi de yine Ankara'da müfettişti. Benim ustam terzi Abdi Keskin de işini sonradan Ankara'ya taşımış, orada terzilik yapıyordu. Ankara'da vefat etti. Hatta ben Erzurum'da askerlikten terhis olunca ustamın yanına uğradım, iki ay beni bırakmadı. Ankara'da ona iki ay yardım ettim, yanında çalıştım, hizmet ettim. Ankara'da çokların, memurların elbiselerini siparişle dikerdi ustam. Dilsiz olduğu için konuşmasına ben yardımcı olurdum.

Biz Yalvaç'ta terzilik yaparken, Galip Keskin hoca Bediüzzaman Hazretleri ile Barla'da beraberdi. Bir gün Galip Hoca annesini ziyarete geliyor, Yalvaç'a. Arkadaşı olan bir Binbaşı ile beraber Sabah namazına camiye gidiyorlar, namazı kılıp bir kahveye geçiyorlar. Kahvede otururlarken binbaşının cebinden silah düşüyor, ateş alıyor; kurşun Galip hocanın beline saplanıyor. Hemen kaldırıp Konya'ya götürürlerken Galip hoca yolda vefat ediyor. Binbaşı dost, namazını kılan birisiydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ABDURRAHİM KAYA(1932 - 2016)

ABDURRAHİM KAYA(1932 - 2016)

Emekli imam/müftü Abdurrahim Kaya hocamız, 1958 yılında bir imam arkadaşlıyla beraber, Ispart

ZEKERİYA KİTAPÇI(1937-2021)

ZEKERİYA KİTAPÇI(1937-2021)

Isparta’da Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yanında bir buçuk sene devamlı olarak kaldığ

YAŞAR (SAİD) KUL(1945 - )

YAŞAR (SAİD) KUL(1945 - )

Risale-i Nur’da ismi geçen veya Bediüzzaman Hazretlerini gören son ağabeyleri aramaya devam ed

VAHDETTİN AKYIL(1938 -)

VAHDETTİN AKYIL(1938 -)

Vahdettin Akyıl, Van Risale-i Nur hizmetlerinin ilk tesisinde büyük hizmetleri geçen saff-ı evv

TEVFİK DEMİREL(1941 - )

TEVFİK DEMİREL(1941 - )

Bayram Yüksel ağabeyimizin Ankara dönemi olan 1960’lı yılların sonları ile 70’li yıllar

ŞÜKRÜ ALTINTABAK(1943 – 2016)

ŞÜKRÜ ALTINTABAK(1943 – 2016)

Şükrü Altıntabak 25 Mart 1943 Isparta doğumludur. Dedesi Mehmed Nuri Efendi Isparta Ulu Camii i

SAİD GECEGEZEN(1926 - 2016)

SAİD GECEGEZEN(1926 - 2016)

Konya’dayız... Tarih 2 Eylül 2015... Konya ziyaretimizin esas hedeflerinden birisi de hatıralar

REFET KAVUKÇU(1930-)

REFET KAVUKÇU(1930-)

Nur talebeleri kendi aralarında dersler okuyup hizmet sohbetleri yaparlarken âlemlerine bir hatır

RECEP UYSAL(1933 -)

RECEP UYSAL(1933 -)

Bediüzzaman Hazretleri İnebolu için ‘Küçük Isparta’ diyor. Bu taltif elbette sebepsiz değ

OSMAN AVNİ YÜKSEL (1889 – 1970)

OSMAN AVNİ YÜKSEL (1889 – 1970)

‘Risale-i Nur Hizmetkârları AĞABEYLER ANLATIYOR’ isimli seri kitaplarımızın önemli bir he

NİYAZİ ÖZSOY (1934 - )

NİYAZİ ÖZSOY (1934 - )

Amasya, tıpkı Manisa ve Trabzon gibi şanlı Osmanlı Devletinin en güçlü, en icraatçı padiş

Zulüm (ve haksızlık) edenlere de sakın meyletmeyin! Sonra size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez.

Hûd, 113

GÜNÜN HADİSİ

"Şüphesiz Allah, verdiği nimetin eserini kulunun üzerinde görmek ister."

Tirmizî.

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI