Cevaplar.Org 1xbet para cekmeimplant dis fiyatlari

Sokrat’a peygamber diyebilir miyiz?


2003-07-05 16:37:43

Malûm, peygamberlik meselesi çok mühim bir meseledir. İki noktada bu meseleyi kapalı ve bulanık ifade ediyoruz. Bazı kimseler var ki, bunların peygamberlikleri hakkında kati birşey bilmiyoruz. Olmadıkları hakkında da kati birşey bilmiyoruz. İhtimali bir hüküm veriyoruz. Öyle ise, Sokrat hakkında da ancak böyle bir hüküm verilir. Sokrat’ın lehinde hususiyle Eflatun'un ağzıyla değişik şeyler okuduk ve aynı zamanda Sokrat'ın Yahudi aleti olması yönüyle de ayrı şeyler okuduk. Eflatun'un ağzıyla okuduğumuz tanıdığımız, hususiyle idama tekaddüm eden günlerde, aylarda Sokrat ilhama mazhar, Cenab-ı Hakk'tan gelen esintilerle müteessir, halkı tek,vahit, yekta Allah'a imana davet eden bir mücahidtir. İsterse kendisi bir peygamberin neziri olsun. Hz.Musa'dan müteessir olsun, Hz.İbrahim'den müteessir olsun, isterse doğrudan doğruya Allah'ın ilhamına mazhar olsun. Eflatun'un ifadeleri içinde “çocukluğumdan beri benim gözüme bazı şeyler görünüyordu” diyor ve konuştuğu bazı sözlerden bir yüksek ruha sahip olduğu anlaşılıyor. Atina mahkemesinin kendisi mahkum etmesi de biraz Atina daki putperestliğe, Afroditlere, Zeuslara filan karşı çıkmasına mukabildir. Gençleri tek Allah'a inanmada baştan çıkarıyor diyedir. Bütün bunlara bakınca öyle anlaşılıyor ki Sokrates peygamber olmasa bile herhalde Allah katında yüce, ulu kimselerden birisi Allahu alem. Ama ırkçılık mülahazası ile ele alınıp, hususiyle yahudiliği yerilen yere vuran bir kısım kalemler tarafındanda ele aldığımız zaman onu ahlaksız, cinsi sapık, serseri gençlerle bu maksatla münasebet kuran bir insan olarak görüyoruz. Ben biraz da bunu garezli, maksatlı buluyorum. Şayet işin bu ikinci şıkkı yoksa, olabilir de olmayabilir de deriz.İhtimalden ötürü inşallah Allah bizi muaheze etmez. Sokrates'in emsali de vardır. Sadece bu vadide o değildir daha evvel söylemiştim, Buda da olabilir, Konfiçyüs de olabilir. Konfiçyüs'te vakıa Allah inancı yok gibi görülüyor da, Hıristiyanlığın bugünkü haline bakınca, onun öğretilerinin de tahrif edilmediği mevzuunda bir şey söyleyemeyiz...

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

, 2006-03-29 16:54:04

Bir insan doğru davranıyorsa onu alkışlamamak ve takdir etmemek için önyargılı olmak gerekir, Sokrates'in insanları ahlaka çağırmasını takdir etmek görevimizdir, ki bu onun felsefesinin de bu yönde geliştiğini gösterir, 'felsefeci' kötüdür diye genel bir tanım yapılamaz, sözlerini savunmaya çalıştığınız insanın görüşlerinin tam aksini söylediğinizin farkında değilsiniz, emin olun Allah bilincinde olarak sorgulayarak,inanmanızdan yanadır, bu anlamda felsefeci diye kestirip atamazsınız doğruya hakkkını vermek lazımdır... Sokrates ahlak uğrunda canını vermiştir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Hakan Avcı, 2006-03-14 21:44:06

Sokrates'in Allahu Teala(Celle Celaluh) katında mübarek bir kişi olduğunu söylemeniz çok çirkindir.Bunu hiç beğenmedim. Gavsül Azam Abdülkadir-i Geylani Hazretleri felsefecilerden uzak durmayı buyurmuştur.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Allah'a güven. Vekîl olarak Allah yeter.

Ahzab, 33

GÜNÜN HADİSİ

"Tutumlu kişi asla fakir olmaz."

Taberani

TARİHTE BU HAFTA

*Akşemseddin Hz.lerinin Vefatı(15 Ocak 1459) *İstanbul Erkek Lisesi'nin Açılışı(15 Ocak 1884) *Körfez Savaşı'nın Başlaması(17 Ocak 1991) *Galiçya Zaferi(19 Ocak 1917)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI