Cevaplar.Org

HERKES KENDİ ROMANININ BAŞKAHRAMANIDIR

Herkes kendi hayatının filminde oynar. Kendi dünyasının rengiyle renklenir ve kendi romanının başkahramanı olur. Dünkü gün elimizden çıktı. Dün sabah herkes akşama kadar kendi hayatının başrolünü oynadı. Biz de kendi hayatımızın başoyunculuğunu yaptık. Nerelere gittiysek biz gittik. Neler yaptıysak biz yaptık.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2015-06-01 06:18:33

Herkes kendi hayatının filminde oynar. Kendi dünyasının rengiyle renklenir ve kendi romanının başkahramanı olur.

Dünkü gün elimizden çıktı. Dün sabah herkes akşama kadar kendi hayatının başrolünü oynadı. Biz de kendi hayatımızın başoyunculuğunu yaptık.

Nerelere gittiysek biz gittik.

Neler yaptıysak biz yaptık.

Niçin yaptıysak biz yaptık.

Elbette ki dün yaşadığımız kendi hayatımızdan kendimiz sorumluyuz. Daha bir gün bile geçmeden dün yaşadığımız kendi hayatımıza bakıyoruz da kendimizi beğendiğimiz sahneler olduğu gibi kendimize kızdığımız kareler de var.

Dün yaptıklarımıza bu gün sevindiklerimiz var.

Dün sevindiklerimize bu gün üzüldüklerimiz var.

Dün küstüklerimize bu gün güldüklerimiz var.

İnsan hayatı bir roman, bu romanın başkahramanı da bizzat insanın kendisi.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu konuyla ilgili 21. Söz'ün "Birinci Makamı"nda bakın ne diyor:

"…Hem bil ki, her yeni gün, sana, hem herkese bir yeni âlemin kapısıdır… Zîrâ herkesin, her günde, şu âlemden, bir mahsus âlemi var. Hem o âlemin keyfiyeti o adamın kalbine ve ameline tâbidir. Nasıl ki aynanda görünen muhteşem bir saray, aynanın rengine bakar. Siyah ise, siyah görünür; kırmızı ise, kırmızı görünür. Hem, onun keyfiyetine bakar; o ayna şişesi düzgün ise sarayı güzel gösterir, düzgün değil ise çirkin gösterir. En nâzik şeyleri kaba gösterdiği misillü, sen kalbinle, aklınla, amelinle, gönlünle kendi âleminin şeklini değiştirirsin; ya aleyhinde, ya lehinde şehâdet ettirebilirsin. Eğer namazı kılsan, o namazın ile, o âlemin Sâni-i Zülcelâline müteveccih olsan, birden sana bakan âlemin tenevvür eder. … Senin lehinde nurâniyetle şehâdet ettirir."

Evet namaz, dün başrolünü oynadığımız kendi filmimizin bir kaydı olarak kameraya alındı. Elbette ki sadece kendi çevirdiğimiz filmin kayda alınan kısmı sadece namaz değildi, dünkü günümüzün hepsiydi, hayatımızın hepsiydi.

Şimdi bir insan düşünün, her gün, belki her yıl ve belki bir ömür boyu dolaşıp durduğu bir botanik bahçesinde, bir tahıl harmanında veya bir meyve bahçesinde hep tohum ve çekirdek topluyor. Onları zaman zaman cebine koyup götürüyor, zaman zaman bir keseye koyup saklıyor, hatta bazen de nesli tükenmek üzere olan endemik bitki tohumlarını bile götürüp altın ve gümüşlerin yanına koyarak kilitli kasalarda saklıyor. Şimdi, bu kişiye "Hay maşallah, ne kadar da tohum çekirdek kıymeti biliyorsunuz." derseniz tohumlara haksızlık olmaz mı? "Bu kişi iyi bir çevrecidir"derseniz yanlış olmaz mı? Evet, böyle denirse hep tohumlara haksızlık yapmış oluruz hem de ciddi bir yanlışlık yapmış oluruz. Çünkü doğru olan bu değildir.

O kişi, bu tohum ve çekirdekleri keşke hapsederek onların geleceğini öldürmeseydi. Onları zararı yok ya bir ovanın derinliğine, ya bir dağın tepesine ya da çamurlu bir yolun kenarına atsaydı da onların geleceğini öldürmeseydi. Tabii ki o tohum ve çekirdekleri ehil bahçıvanların ellerine vererek uygun zamanda uygun yerlere ektirmesi ve diktirmesi daha güzel olurdu.

Günümüzde Hak'tan yana, doğrudan taraf, o kadar çok kişi var ki bunlar başta Kur'an olarak bütün hak kitapları ve güzel kitapları okurlar. Bunlar en faydalı sohbetlere katılırlar. En iyi kişilerle arkadaş olurlar. Gel gör ki bu zatlar hep alıcıdırlar; maalesef başkalarına hiçbir yerde ve hiçbir zaman faydalı olacak bir verici olmazlar, telkinde bulunmazlar.

Elbette ki her gününü bir mescitte veya bir seccadede beş defa kaydeden kendi romanın kahramanı bir zat, hayatının diğer zamanlarını ve diğer durumlarını da namaz gibi kaydetmelidir. Mesela bir yolculukta yanımızdaki kişiyle tanışmak ve belki ona faydalı birkaç söz söylemek veya yakınındaki bir kişinin, bir yerin adresini vererek ona faydalı olmak tohumu yol kenarındaki bir toprağa atmak değil midir?

Mesela, bir öğretmenin tam sırası ve vakti gelmişken bir ders girişinde bir mısra, bir şiir, bir vecize söylemesi veya bir kıssa, bir olay anlatması tohumları geleceğin tarlasına serpmek değil midir?

Mesela, bir patronun çalıştırdığı işçilerin ücretlerini "İşçinin teri soğumadan ücretini veriniz."diyerek hadis-i şerifin anlamını düşünerek ücretleri zamanında ödemesi, yüce İslam dininin yüksek dağlarının tepelerine diktiği bir çınar bir palamut ve bir umut değil midir?

Örnekleri çoğaltabiliriz. İslami hayat bu zamanda biraz daha sosyal olup, hayatı diğer insanlara faydalı olacak şekilde yaşamak değil midir?

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ÇOCUKLARI TERBİYELİ YETİŞTİRME REÇETESİ

ÇOCUKLARI TERBİYELİ YETİŞTİRME REÇETESİ

Çocukları terbiyeli olarak yetiştirmek herkes için vazgeçilmez bir görevdir. Çocuğunu seven,

HERKES KENDİ ROMANININ BAŞKAHRAMANIDIR

HERKES KENDİ ROMANININ BAŞKAHRAMANIDIR

Herkes kendi hayatının filminde oynar. Kendi dünyasının rengiyle renklenir ve kendi romanının

BEN VE SAHİBİM

BEN VE SAHİBİM

Bugün benim değildir. Bu günü elimde tutamam, akşam olunca uçar gider bu gün elimden. Fakat b

ÖĞRETMEN BAŞKA BİRİSİ DEĞİLDİR

ÖĞRETMEN BAŞKA BİRİSİ DEĞİLDİR

Bugün okulda iken şöyle bir çanta muhabbeti oldu. Okulun en çok sevilen, kibar, efendi, tatl

BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ DEĞERLENDİRMESİ

BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ DEĞERLENDİRMESİ

Yasin Bey, temiz şahsiyeti ve dürüst kişiliğiyle bir ilçede belediye başkan adayı olmuştu.

KAZANÇLI BİR DEĞERLENDİRME

KAZANÇLI BİR DEĞERLENDİRME

Ünlü düşünür Konfüçyüs, elindeki birer değeri vererek iki değer elde edecek kazançlı bi

MİLLET ADALETE SUSADIĞI İÇİN

MİLLET ADALETE SUSADIĞI İÇİN

Oğlum Ömer’in sınıf arkadaşlarının üçünün adı da Ömer’dir. Yani oğlum Öme

TEPENİN İKİ YÜZÜ

TEPENİN İKİ YÜZÜ

Adamın bütün akrabası tepenin ön yüzünde iken adam çıkmış tepenin başına. Dönmüş yü

“HATALAR ÜÇ ÇEŞİTTİR” DEĞERLENDİRMESİ

“HATALAR ÜÇ ÇEŞİTTİR” DEĞERLENDİRMESİ

Hatasız kul olmaz” derler. Hiç kimse bilerek hata yapmaz. Ancak insan yaratılışı itibari

BAŞARILI BİR İDARECİ OLABİLMEK İÇİN

BAŞARILI BİR İDARECİ OLABİLMEK İÇİN

Yıllar sonra karşılaştığım bir öğrencim, Kütahya’dan Tavşanlı’ya yapılan yo

YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babal

Kim sabreder ve affederse şüphesiz bu hareketi, yapılmaya değer işlerdendir.

Şûra, 43

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI