Cevaplar.Org

SUNGUR AĞABEYİN ARDINDAN

Tarih 1 Aralık 2012. Bugün ufkumuzdan parlak bir yıldız daha kaydı. Nurani zincirin hayatta kalan pek nurani halkalarından biri daha “ircii” emrine uyarak fani âlemden baki âleme doğru yürüdü. Aldığı menfi tahsile rağmen, gençliğinin ilkbaharında Allah’ın büyük lütfuna mazhar olmuş, son asırda hidayet meşalesinin bayraktarlığını yapan mübarek ve muazzez üstadın davetine “lebbeyk, buyur üstadım, emir ve ferman senindir, bu yolda her türlü musibet ve işkenceleri göğüslemeye hazırım” diyerek


İsmail Hakkı Zeyrek

ekremyilmaz08@gmail.com

2014-12-07 09:12:56

Tarih 1 Aralık 2012. Bugün ufkumuzdan parlak bir yıldız daha kaydı. Nurani zincirin hayatta kalan pek nurani halkalarından biri daha "ircii" emrine uyarak fani âlemden baki âleme doğru yürüdü.

Aldığı menfi tahsile rağmen, gençliğinin ilkbaharında Allah'ın büyük lütfuna mazhar olmuş, son asırda hidayet meşalesinin bayraktarlığını yapan mübarek ve muazzez üstadın davetine "lebbeyk, buyur üstadım, emir ve ferman senindir, bu yolda her türlü musibet ve işkenceleri göğüslemeye hazırım" diyerek, onun büyük ve cihanşümul davasına katılmış ve gerçekten bundan sonraki altmış yıllık hayatında her türlü eza ve cefaya katlanmış, asla yılmamış ve sarsılmamıştı.

Hakka hizmette hem çok cesur hem de çok ihtiyatlıydı. Anadolu'nun Risale-i Nur davasının büyük bir mahkeme salonu, bir işkence alanı, bir tevkifhane veya zindan olduğu o kara ve karanlık dönemlerin sonlarında, Risale-i Nur'u yeni tanıyan bir müslümanı beraberce ziyarete gidecektik. Bu zat bir köyde oturuyordu. Akşama yakın köye ulaşmıştık. Aradığımız zat ise dışarı çıkmış ve henüz köye dönmemişti.

Akşama yarım saat kadar bir zaman kalmıştı. Biz de, akşam namazını eda edip oradan ayrılmayı düşünmüştük. Bu sebeple gittiğimiz caminin önünde kendi aramızda Risale-i Nur'dan bir parçayı okumakta iken, köy bekçisi gelip, muhtarın bize muhtarlığa davet ettiğini söyledi. Biz, muhtarla bir işimizin olmadığını, şayet muhtar bizimle görüşmek istiyorsa, geldiği takdirde görüşebileceğimizi bildirdik.

Biraz sonra, akşama namazını eda etmek için camiye girdik. Bu sırada, aradığımız zat da gelmişti. Namazı kıldıktan sonra oradan hemen ayrılmak istedik isek de, o zat yemeye kalmamızda ısrar etti, kıramadık.

Merhum ağabeyimiz, yanında taşıdığı Sikke-i Tasdik-i Gaybi risalesini yolda bir ağacın dalları arasına bırakmıştı. Yemekten sonra, dönmek için yola çıktığımız sırada, muhtarın isteği üzerine Jandarmalar gelip bizi ilçedeki karakola götürdüler. Bir gece hep birlikte nezarette kalmıştık. Ertesi gün savcı bizi serbest bırakmıştı. Şayet ağacın üzerinde bırakılan o kitap ele geçmiş olsaydı, belki de büyük bir olay meydana gelecekti.

Bu mukaddes davayı yok etmek ve sekteye uğratmak için hainane planlar yapanlar, türlü hileler ve akıl almaz tuzaklar kuranlar, kuvvetli ses getireceğini düşündükleri için, son senelerinde kurban olarak yine onu seçmişler, aklın ve mantığın asla kabul etmeyeceği pek iğrenç isnat ve iftiralarla onu lekelemeye çalışmışlardı. Bu şekilde, Risale-i Nur Camiasını parçalamaya bir kere daha teşebbüs etmişlerdi.

Umuma mal olmuş mukaddes bir davayı çürütmek için, onun saff-ı evveldeki temsilcileri durumunda olan zatları isnat ve iftira kampanyaları ile karalamak, gözlerden ve gönüllerden düşürmek ve temsil ettiği davayı parçalamak için bu yolla hareket etmek, onlara göre en kolay ve en tesirli bir yoldu. Onlar defalarca bu yolu denediler, sinsice, haince ve alçakça planlar yaptılar. Ama elması daima kömür göstermek o kadar kolay değildir. Belki safdil ve çabuk kanabilen bazı tipleri aldatabilirlerdi. Ama bu defa hiç kimseyi aldatamadılar.

Cenaze namazını eda etmek ve onu halisane dualarıyla uğurlamak için yurdun en uzak köşelerinden İstanbul'a kadar gelip, Fatih Camiinin içini ve dışını hınca hınç dolduran ve emsalsiz bir vefa örneği sergileyen samimi müslümanlar topluluğu, bunlara tokat gibi bir cevaptı. Artık kurdukları tuzakların bir işe yaramadığını körlere dahi gösterecek bir cevap.

O, altı bin sayfa tutan Risale-i Nur'un adeta bir hafızı gibiydi. Hangi meselenin nerede olduğunu derhal bulup gösterebilecek durumdaydı. O, nur hizmetinin seyrini takip etmek ve bu hizmeti yürütenlere aşk ve şevk aşılamak ve kuvve-i maneviyelerini takviye etmek için durmadan, bıkmadan, usanmadan, yılmadan ve yorulmadan bütün Anadolu'yu dolaşıyordu. İlerlemiş yaşına rağmen bazen bu seyahatlerini yurt dışında da sürdürüyordu.

Vefat etse de, onu hep bu hizmetin ön safında görmeye devam edeceğiz. Ebu Hureyre(radıyallahu anh)'ın rivayet ettiği sahih hadiste; "Cenazesinde yüz Müslümanın namaz kıldığı kimsenin günahlarının bağışlanacağı" müjdesi verilmektedir. Binlerce Müslümanın namazını kıldığı bu nur kahramanı inşallah öbür âleme tertemiz olarak intikal etmiştir diye düşünüyor ve onu rahmet-i ilahiyenin hudutsuz lütuf ve ihsanına tevdi ediyoruz.

İsmail Hakkı Zeyrek

02.12. 2012

Not: Bu yazı merhum Sungur ağabey'in cenazesinin defnedildiği gün kaleme alınmış. İhmalkârlığımızdan dolayı, İsmail Hakkı Hocaefendi'yi iki sene sonra ziyaretimizde elimize geçti. İnci gibi Kur'an hattıyla kaleme alıp bize tevdi ettiği bu yazı için muhterem hocamıza teşekkür ederken, Sungur ağabeyimize bir kere daha Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyoruz.(Salih Okur/cevaplar.org)

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-3

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-3

“HİZMET NE ZAMAN BİTERSE O ZAMAN DÖNECEĞİM” Ağabeyimin evine telefon bağlandıktan sonra

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-2

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-2

LÜBNAN’DA İLK GÜNLER Ağabeyim 1980’lerin sonlarına doğru Lübnan’a gitti. Orada Mısır

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-1

KARDEŞİNİN DİLİNDEN MERHUM MOLLA ZAHİD MALAZGİRDİ HOCAEFENDİ-1

Merhum Hocamızı Lübnan’da yaptığı Risale-i Nur tercümeleri ile duymuştum, fakat hakkında

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-5

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-5

PERDE OLMAMALI Perde güneşi getiremiyor, ama gelen güneşe engel olabiliyor. Bazı insanlar da b

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-4

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-4

HAYVAN-I NATIK, HAYVAN-I MÜDRİK Hayvan canlı varlık demektir. Bu açıdan düşünürseniz, hay

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-3

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-3

KÂİNATIN MERKEZİ Kâinatın merkezi olan insanda Allah’ın bütün isimleri toplanmıştır.

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-2

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-2

BİR TENEKE BAL VE FARE Soru: Bir teneke bala fare düştü. Ne yapmam lazım? Cevap: Teneke veya

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-1

MEHMET KIRKINCI HOCAM VE NOT DEFTERİM-1

Yirmi iki yaşlarında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü öğrencisi iken zaman zaman Mehmet Kırk

MOLLA MEHMET ZAHİT HOCA EFENDİ İLE TANIŞMAM

MOLLA MEHMET ZAHİT HOCA EFENDİ İLE TANIŞMAM

Molla Mehmet Zahit hoca efendi ile ilk defa 1967 yılında tanıştığımı tahmin ediyorum. Ben o

MERHUM KIRKINCI HOCAMIZIN TALİM VE TEDRİS YÖNÜ

MERHUM KIRKINCI HOCAMIZIN TALİM VE TEDRİS YÖNÜ

Mehmed Kırkıncı Hocamız âlet ilimleri tabir edilen sarf, nahiv, belâğat ve benzeri ilimleri E

ŞAHİN YILMAZ HOCAEFENDİ(1936-2007)

ŞAHİN YILMAZ HOCAEFENDİ(1936-2007)

Şahin Yılmaz Hocaefendi, 1936 senesinde Erzurum’un İspir İlçesi Elmalı Köyünde dünyaya ge

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır.

et-Teğabün: 3

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI