Cevaplar.Org

BİZİ KİBİRDEN KURTAR ALLAH’IM

Ya Rabbi, sen bizi yeryüzünde bir adım bile kibir ve gururla yürütme. Çünkü Yeryüzünde kibir ve gururla dolaşanların düşmanı sensin. Ya Rabbi, sen kibir ve gururla bir yudum su bile içirme bize. Çünkü bir yudum su içmek bile bir tavuk için o kadar zordur ki zavallı tavuklar iki de bir başlarını eğip eğip ağızlarına bir yudum su alıp sonra başlarını dikerek ancak bir yudum su içebiliyorlar. Biz tavuk olarak yaratılsaydık biz de o şekilde su içecektik. Demek ki bir yudum su içerken bile kibirlenmemeliyiz. Çünkü ne su, ne ağız, ne de yutak bizim değildir.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2014-05-22 09:35:35

Ya Rabbi, sen bizi yeryüzünde bir adım bile kibir ve gururla yürütme. Çünkü Yeryüzünde kibir ve gururla dolaşanların düşmanı sensin.

Ya Rabbi, sen kibir ve gururla bir yudum su bile içirme bize. Çünkü bir yudum su içmek bile bir tavuk için o kadar zordur ki zavallı tavuklar iki de bir başlarını eğip eğip ağızlarına bir yudum su alıp sonra başlarını dikerek ancak bir yudum su içebiliyorlar. Biz tavuk olarak yaratılsaydık biz de o şekilde su içecektik. Demek ki bir yudum su içerken bile kibirlenmemeliyiz. Çünkü ne su, ne ağız, ne de yutak bizim değildir.

Ya Rabbi, bizi malımıza mülkümüze veya makamımıza güvenerek de kibir ve gururlandırma. Çünkü o zaman Firavun'a benzeriz de denizler yutar bizi.

Ya Rabbi, bizi dünya saltanatımıza güvenerek de gurur ve kibirli yapma. Çünkü o zaman Nemrut'a benzeriz de yer yutar bizi.

Ya Rabbi, bizi toplumun iyisi, toplumun önderi olduğumuz gibi duygulara da kapılarak kibir ve gururlandırma, o zaman Ebucehil'e benzeriz de bizim düşmanımız Hazreti Muhammed olur.

Ya Rabbi bizi, bize benzer yaratılmışların en üstünü olduğumuz zannına da kapılarak gurur ve kibirlendirme. Çünkü o zaman şeytana benzeriz de lanet halkası geçer boynumuza ve bizim en büyük düşmanımız sen olursun.

Ya Rabbi bizi, kendi ufkumuzda hapsetme, Zübeyr Gündüzalp Ağabey'in ifadesiyle: "Gidişatını başkasından öğren." hakikatine mazhar eyle. Gidişatımızı başkasından öğrenerek yani eleştiriye açık olarak yanlışlarımızı görmek ve onları düzeltmek nasip eyle.

Ya Rabbi, bizi kibir, gurur, kendini beğenme, kendini herkesten üstün görme ve kendini dünyanın merkezi sanma gibi kötü duygulardan koru.

Bizi ihlâslı, mütevazı, alçak gönüllü, halden anlayan ve haddini bilen kullarından eyle. Âmin.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Müminler o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer.

Enfal,2

GÜNÜN HADİSİ

Allah'ım! Bizi sevgin ve bizi sana yaklaştıracak olanların sevgisiyle rızıklandır.

Tirmizi, Daavat:72-73

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI