Cevaplar.Org 1xbet para cekmeimplant dis fiyatlari

ER RYAN’I KURTARMAK VE GERÇEKLERİ SAPTIRMAK

Kıymetli Ziyaretçilerimiz, günümüzde önemli beyin yıkama vasıtalarından olan Sinema ile gerçeklerin nasıl çarpıtıldığını hepimiz iyi biliriz. Bunu en iyi kullananların Hollywood yapımcıları ve arkalarında olan Yahudi Sermayesi olduğunu da..İşte o kurnaz Yahudilerden biri olan yönetmen Steven Spielberg’in 1998 yapımı Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) adlı filminde gerçekleri nasıl çarpıttığına dair bir yazıyı dikkat nazarınıza sunuyoruz.


2013-12-17 00:47:28

Kıymetli Ziyaretçilerimiz, günümüzde önemli beyin yıkama vasıtalarından olan Sinema ile gerçeklerin nasıl çarpıtıldığını hepimiz iyi biliriz. Bunu en iyi kullananların Hollywood yapımcıları ve arkalarında olan Yahudi Sermayesi olduğunu da..

İşte o kurnaz Yahudilerden biri olan yönetmen Steven Spielberg'in 1998 yapımı Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) adlı filminde gerçekleri nasıl çarpıttığına dair bir yazıyı dikkat nazarınıza sunuyoruz. Bu yazı, İkinci Dünya savaşına katılmış bir SS askerinin Spielberg'e yazdığı bir mektuptur. Mektubu dilimize çeviren ve sitemizde yayınlanmasına müsaade eden Selçuk Uygur beyefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cevaplar.org

Sayın Bay Spielberg,

Waffen SS'in iki kez yaralanmış ve Bulge Savaşına katılmış, Macaristan ve Avusturya'da savaşmış bir gazisi olarak, filminiz hakkında eleştiri yapmama müsaade ediniz.

Bu başarılı ve etkileyici diyebileceğimiz filminiz hakkında birçok yorum okudum. Umarım filminizi bir Alman ve Alman-Amerikan bakış açısından eleştirmemde bir sakınca yoktur.

İlk olarak filmin başındaki Omaha Plajı'nın istilasıyla ilgili sahneler hakkında yorum yapamayacağım çünkü orada değildim. Ancak söylemeliyim ki savaş sahneleri gerçekçi değildi.

Filminizde orijinal Alman ekipmanlarının benzerlerini kullanmak için çaba sarf etmişsiniz. Bu ekipmanlar arasında SPW(Schützenpanzerwagen), MG-42 ve Kettenkrad'da vardı.

Normandiya'daki bunkerler içerisindeki Wehrmacht askerleri iyi resmedilmemişti. Ayrıca filmin sonundaki sokak çatışmasındaki Waffen-SS askerleri gerçek dışı bir görünüme sahiptiler.

Savaş sahnelerindeki yapmacıklık hakkında söylemek istediğim şey şu; Waffen SS askerleri sizin onları "Er Ryan" da resmettiğiniz gibi değillerdi.

Savaşta Amerikan ve Rus piyadelerinin tanklarına yapışmış vaziyette hatlarımıza hücum ettiklerine şahit oldum, ancak Waffen SS bunu yapmazdı.(Bulge Savaşı'nda ilk gördüğüm Amerikalılar, patlamış bir zırhlı aracın etrafındaki bir düzine ölü askerdi.)

Ayrıca filmdeki Alman askerlerinin saçları ya dazlaktı ya da çok kısa kesilmişti ki bu gerçekle tamamen zıt bir görüntü. Galiba Waffen SS 'i Rus ordusuyla karıştırdınız. Belki de Yahudilik damarınız tuttu ve günümüzün ırkçı dazlaklarıyla Waffen SS ve 3. Reich'in diğer askerleri arasında bir bağ kurmaya çalıştınız.

Ayrıca benim birliğimi gösterdiğiniz bölümde askerlerin yaşlı adamlar yerine 18-19 yaşlarında çocuklar olması gerekiyordu. Caen bölgesinde savaşan kahraman Hitlerjugend tümeninin subayları ile birlikte yaş ortalaması sadece 19′du!!

Ayrıca, Amerikalı askerin Alman esirlere Davut yıldızlı Yahudi kolyesini gösterip "ich jude! ich jude! (Ben yahudiyim)" dediği sahne komik olamayacak kadar abartılıydı.

Böyle bir olay gerçekten olsaydı, Alman askerlerinin birbirlerine ne söyleyebileceklerini size söyleyeyim: "Bu herif kafayı yemiş."

Gördüğüm kadarıyla II. Dünya Savaşı'ndaki ortalama bir Alman askeri için karşısındaki düşmanın ırkı, dili, rengi veya dininin önemli olmadığını bilmiyorsunuz. Alman askeri bunu ne bilirdi, ne de önemserdi.

Ayrıca filmin açılış sahnesinde mezarlıkta bir sürü Hıristiyan haçının ortasındaki tek başına duran Yahudi yıldızını göstererek büyük bir karar hatası yapmışsınız.

Sizin burada vermek istediğiniz mesajı anladım, ancak filmi izleyen herkes Yahudi yıldızını gördükten sonra yüzlerce haç arasında "Bir yahudi yıldızı daha var mı?" diye sorup mezarlığı taramaya başlıyor.

Aslında siz bu sorunun cevabı biliyorsunuz. Bu sahnede vermeye çalıştığınız mesajın etkisi maalesef ters tepti. Bu sahne, II. Dünya Savaşı'nda Yahudilerin nüfuslarına oranla büyük katılımda bulunup gönüllü oldukları ve canlarını verdikleri iddiasını çürütüyor.

General Patton'un gömüldüğü Lüxemburg mezarlığına gittim ve kaç Yahudi yıldızı var diye saydım. Hiç Yahudi yıldızı olmaması beni şok etti.

Aynı şey 1.Dünya Savaşında Alman ordusu için de geçerli. Her zaman: "12.000 yahudi Almanya için kendini feda etti" denir. Böylece aslında yüksek olmayan genel Yahudi katılımı yüksek gösterilmeye çalışılır. Belki de bu "12.000 lafı"nın manası şudur: "Biz üstümüze düşeni yaptık."

2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan halkının %25′i kendini Alman-Amerikan olarak tanımlıyordu. Savaş sırasında bu vatansever Alman-Amerikalılar orduya katıldılar. Ordunun genel mevcuduna olan oranları, nüfusun geneline olana oranlarına ya eşitti ya da daha fazlaydı.

Ama filmde Amerikan askerleri arasında bir tane bile Alman ismi duymadık. Nimitz, Arnold, Spaatz ve hatta Eisenhower isimlerini unuttunuz mu yoksa? Belki filmdeki Pennsylvania'lı Yüzbaşı Miller'in ismi sonradan İngilizleşmiş bir Alman ismidir. Gördüğüm kadarıyla Alman isimlerinin eksikliğinin sebebi günümüzde Beyaz Saray'daki katıldığınız devlet yemeklerinde çok az Alman isimli şahıs olmasından kaynaklanıyor.

Belki de bazı insanlar "Goldberg, Silverstein, Rosenthal ve Spielberg" gibi Almanca isimlere benzeyen isimlerin Alman-Amerikanları temsil etmek için yeterli olduğunu düşünüyordur.

Son eleştirim ise filmde çatışma ardından yakalanan Almanların hemen infaz edilmeleriydi. Amerikan 2. Dünya Savaşı literatüründe bu tip olayların anlatıldığından daha çok yaşandığı belirtiliyor. Uluslararası yasalara aykırı olan bu tip davranışların genelde tek özrü "az önce çok sevdiği bir arkadaşının Almanlar tarafından öldürülmesi"ydi. Bu tip bir olayın ardından işlenen savaş suçları anlaşılabilir ve affedilebilir şeylerdi. Filminizde bu şekilde davranmayan ve silahını bırakan askerleri vurmayan bir asker(Onbaşı Upham) korkak olarak lanse ediliyor ve öyle gösteriliyor.

Eski bir Alman askeri olarak söylemeliyim ki bizim aramızda böyle alışkanlıklar yoktu, nasıl diyelim, bu Aryan olmayan davranışlar. Ocak 1945′de sert bir çarpışmanın ardından 10 Amerikan askeriyle beraber oturduğumuzu hatırlarım. Amerikalılar kendilerine yaptığımız muamele karşısında çok şaşırmışlardı.

Sebebini merak ediyorsanız söyleyeyim. Bizim ülkemizde düşman karşıtı nefret propagandası yapılmıyordu. Ama Amerikalı ve İngiliz askerlerin çoğunun savaşma istekleri sizin gibi yönetmenler tarafından çekilen Alman karşıtı savaş filmlerinden kaynaklanıyordu.

(Bu arada hatırlatırım. O dönemlerde UFA stüdyolarında bir tek Yahudi yönetmen olmamasına rağmen, tek bir Amerikan karşıtı film izlemedim.)

Saygılarımla,

Hans Schmidt

P.O. Box 11124

Pensacola, Florida 32524-1124

Kaynak

http://www.selcukuygur.com

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İRADEMİZİ TERBİYE EDELİM

İRADEMİZİ TERBİYE EDELİM

A.J. Cronin, Reader’s Digest, Amerika Otuz sene evvel(1920’ler) genç bir doktor olarak bulundu

PROF. DR. ALAADDİN BAŞAR BEYİN İBRETLİ BİR ANISI

PROF. DR. ALAADDİN BAŞAR BEYİN İBRETLİ BİR ANISI

“Lise son sınıftaydım. Bir gün hocamız sınıfa girdiğinde, tahtada ahlâk dışı bir resim

BİR ARAP ÂLİMİN İBRETLİ HİKAYESİ

BİR ARAP ÂLİMİN İBRETLİ HİKAYESİ

Merhum Mehmed Kırkıncı Hocaefendi anlatıyor; “1970’li yıllarda, İstanbul’daki bir sohbet

CEVAP YERİNE..

CEVAP YERİNE..

FETÖ’nün, genel anlamda İslam’a büyük zararı dokunduğu gibi, daha özel anlamda Risale-i

TARİH ŞUURU VE EHEMMİYETİ

TARİH ŞUURU VE EHEMMİYETİ

İnsanlar geçmiş zamanın hâtıratı ile zaman zaman neşeyâb olduğu gibi, milletler de mazinin

MUHAMMED ESED’İ SARSAN SURE

MUHAMMED ESED’İ SARSAN SURE

Aslen Yahudi kökenli bir Avusturyalı olan merhum Muhammed Esed(Leopold Weiss) “Mekke’ye Giden

BU DA GEÇER YÂ HÛ

BU DA GEÇER YÂ HÛ

Bu ümmet ne badireler atlattı uzun tarihi boyunca.. Ne ihanetler, kahpelikler gördü; ne zulümle

SORU CEVAPLARLA KURBAN İBADETİ

SORU CEVAPLARLA KURBAN İBADETİ

Soru: Kurban Kesmek Kimlere Vâciptir? Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir.

DEVLET İDARESİNDE İKİ MÜHİM ESAS: İSTİKAMET VE ADALET

DEVLET İDARESİNDE İKİ MÜHİM ESAS: İSTİKAMET VE ADALET

İstikamet; Hak ve hukuka uygun hareket etmektir. İstikamet, toplum hayatının en önemli esasla

HİÇBİR MÜFSİD BEN MÜFSİDİM DEMEZ

HİÇBİR MÜFSİD BEN MÜFSİDİM DEMEZ

Ferdleri ve cemaatleri değerlendirirken objektif olmaya, fayda ve zararın nereden gelip gelmediği

BAYRAMLAŞMA

BAYRAMLAŞMA

Küçükken bir âdetimiz vardı; şeker toplamak. Bayramda kapı kapı gezip, her evde ikram edilen

Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

Kevser:2

GÜNÜN HADİSİ

Harb bir hiledir.

Buhari, Cihad 157; Müslim, Cihad 18, (1740)

TARİHTE BU HAFTA

*Bosna'da 800 kadar camii Sırplar Tarafından Yıkıldı(20 Ocak 1993) *Ridaniye Zaferi(22 Ocak 1517) *Babiali Baskını(23 Ocak 1913) *Hz.Ali'nin Küfe'de Şehid Edilmesi(24 Ocak 661)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI