Cevaplar.Org

SAİD GÜL

Said Gül ile Medine-i Münevvere dersanesinde karşılaştık. Kendisi Isparta’nın Sav Kasabasından. Hem de Gül’ler Ailesinden. 1988’de Medine’ye yerleşmiş. Şimdi oradaki hizmetlere iştirak ediyor. Türkiye iken de çok hizmetleri var. Genç yaşında hapishaneye girmiş. 1955’de Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin mübarek ellerini öpmüş bir şahsiyet Said Gül.


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2013-08-23 05:30:58

Said Gül ile Medine-i Münevvere dersanesinde karşılaştık. Kendisi Isparta'nın Sav Kasabasından. Hem de Gül'ler Ailesinden. 1988'de Medine'ye yerleşmiş. Şimdi oradaki hizmetlere iştirak ediyor. Türkiye iken de çok hizmetleri var. Genç yaşında hapishaneye girmiş. 1955'de Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin mübarek ellerini öpmüş bir şahsiyet Said Gül.

Şimdi Sav'da ikamet eden Hâfız Mehmed Gül'ün Torunu Abdülkadir Zeybek, Said Gül için şu bilgileri verdi: "Said Gül benim akrabam ve talebemdir. Yalnız annesi Çobanisa Köyündendir. Babası İsmail Gül ise, Büyük Amcalarım; Hâfız Mehmed Gül, Mustafa Gül, Ali Gül ve Ahmed Gül ile amcaoğullarıdırlar. Said Gül çok güzel Osmanlıca yazar. Savdaki hizmetlerimizde benim sağ kolumdu. Sav'daki dersane basılıp ben hapse düşünce; benim yerime, Hafız Osman Dikcar ile Said Gül devam ettiler. 1966'da aynı dersanede babasıyla yakalandılar. Yanıma, hapishaneye gönderildiler. Medine'ye gittiğinden beri gelip gitmiyor, buraya gelmiyor." Böyle diyor Sav'lı Abdülkadir Ağabey.

Said Gül'den hatıralarını yazıp göndermesini rica ettim. Kabül etti… fakat ihmal de etti. Birkaç kere telefonla rahatsız ettim. Baktı ki kurtuluş yok. Sağ olsun kısa da olsa yazıp gönderdi.

SAİD GÜL ANLATIYOR

Risale yazdı, teksir ederek çoğalttı

Ben Said Gül. 1948'de Isparta'nın Sav Köyünde dünyaya gözlerimi açmışım. Gül'ler Ailesinden İsmail Gül'ün oğluyum. Güller Ailesi, Sav Kasabasında; Hacı Külahlar, Hacı Süleymanlar, Hacı Vazlar diye anılan; Sav Köyünün hemen yarısını teşkil eden Hacı Külahlardanım. 1955 senesinde Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin ellerini öptüm. Ve hayırlı dualarını aldım. On bir yaşımda iken Risale-i Nurları yazmaya başladım.

1966'da Sav'da Dersaneyi jandarma bastı. Babam İsmail Gül ile beraber 7 ay cezaevinde yattım. O zaman 18 yaşında idim.

1969-1970 senelerinde, bir buçuk sene içinde, Hüsrev Ağabeyin yazmış olduğu; Lem'alar, Mesnevi-i Nûriye, Sikke-i Tasdik-i Gaybi ve Şualar mecmualarını, Binbaşı Hayri Bey ile beraber teksir makinesi ile çoğalttık. 1970'de askere gittim. Daha sonra İslam Köylü Saatçı Hasan (Ergünal) Ağabeyin yazmış olduğu Kastamonu Lâhikasını teksir ettik. Bu işi akrabam Abdülkadir Zeybek ile beraber yaptık. Kastamonu Lâhikasını teksir makinesi ile çoğalttık. 1980'de Emirdağ Lâhikasını yazmaya başladım ve 1993'de Medine-i Münevver'de tamamladım. Bu kitabı Sözler Yayınevi yayınladı.

Medine-i Münevvere'ye gelişim ise; 1988'de oldu. Gelişimin sebebi Mikad Mescidinin inşaatıdır. Ben duvarcı ustasıydım. O inşaat vesilesiyle Medine'ye gelmiştik… Burada kalmak nasip oldu. Ve yirmi seneye yaklaştık, Medine'deyiz elhamdülillah. Türkiye'de Risale-i Nurlara hizmet ettiğimiz senelerde, Mekke-i Mekerreme ve Medine-i Münevvere'ye rüyalarımızda uçarak gelir giderdik. Cenab-ı Hak teşvik için öyle rüyalar gösterirdi bize. Ve sonra öyle oldu elhamdülillah.

Saniyen: Isparta ve Sav Köyüne gelince: Merhum ve Sevgili Üstadımız Risale-i Nurun çok yerlerinde; Medrese-i Nuriye, Medreset-üz Zehra, Nur ve Gül Fabrikası ve Erkanlar diye medhü sena ediyor. Ve öyle olmuş. Öyle olmaya da devam ediyor. 7 Ramazan 2007 Bâki Selamlar. Said Gül

 


https://twitter.com/CevaplarOrg

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

YUVALI HATİP HOCA

YUVALI HATİP HOCA

Asıl adı Mehmed Ali Bilgin olan Yuvalı Hatip Hoca 1891 yılında Ankara’nın Yenimahalle ilçes

VELİ IŞIK KALYONCU

VELİ IŞIK KALYONCU

Veli Işık Kalyoncu, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin son yıllarının ve Risale-i Nur

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

20 Kasım 2011 tarihinde milyonların Üstad dediği Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin gelini Mu

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

13 Temmuz 2009 tarihinde Şemseddin Tuğrul Ağabeyin Van’daki dükkânındayız. Van hizmetlerini

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

İşte efsanevi bir kahraman daha; Süleyman Kaya... Daha doğrusu Hz. Üstad’ın düzeltmesiyle

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

Bursa’nın Aksu Köyünde Rıdvan ağabeyin evindeyiz. Aksu Köyü yeşilliği ve bol suları ile

REFİK AĞIR

REFİK AĞIR

Avukat Gültekin Sarıgül “Ömer kardeş, Burdur’da Hz. Üstad’la görüşmüş yaşlı bir a

ÖMER KUŞ

ÖMER KUŞ

Ömer Kuş, epey zamandır gözlerden ırak kalmış çok eski, çok fedakâr ağabeylerimizden biri

OSMAN BOZKURT

OSMAN BOZKURT

Osman Bozkurt, Hz. Üstad’ın tabiriyle “Kahramanlar Ocağı Denizli”nin Süller Nahiyesinden.

MUSTAFA KARAPINAR

MUSTAFA KARAPINAR

Mustafa Karapınar ile İstanbul Bostacı’da, evinin yakınında bulunan tarihi Kuloğlu Camiinde

NADİR BAYSAL

NADİR BAYSAL

Bediüzzaman Hazretleri 1936-1943 yılları arasında Kastamonu’da sürgün olarak yaşamıştır.

İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey midir?

Rahman, 60

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail, bana komşu hakkında o kadar ısrarlı tavsiyelerde bulundu ki, onu mirasçı yapacak sandım."

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Cumhuriyet'in ilanı(29 Ekim 1923) *Sütçü İmam Maraş'ta direnişi başlattı(31 Ekim 1919) *I.Dünya Harbine girdik(1 Kasım 1914) *İmam-ı Rabbani Hz.lerinin İrtihali(2 Kasım 1624) *Hz.Ömer(r.a.)'in Şehadeti(3 Kasım 644)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI