Cevaplar.Org

ORHAN AYSAL

Orhan Aysal Ağabeyimiz 1934 Uşak doğumludur. Devamlı olarak ta hep Uşakta ikamet etmiştir. Halid Ziya ve Latife Hanımın da mensubu olduğu meşhur Uşaklıgiller ailesindendir. Gençliğinde manifaturacılık ve kumaş ticareti yapmıştır. 15 yaşlarında iken, Bediüzzaman Hazretlerini 1949 senelerinde Emirdağ’ında ziyaret etmiş; o günden bu güne kadar hizmet-i imaniye ve Kur’âniye içinde sadakatle durmuştur. Zaten Üstadı da onun için böyle dua ve temenni de bulunmuş. Uşak’lı Risale-i Nur talebelerinin dua musluğu olduğunu kendileri söylüyorlar.


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2013-07-01 05:49:58

Orhan Aysal Ağabeyimiz 1934 Uşak doğumludur. Devamlı olarak ta hep Uşakta ikamet etmiştir. Halid Ziya ve Latife Hanımın da mensubu olduğu meşhur Uşaklıgiller ailesindendir. Gençliğinde manifaturacılık ve kumaş ticareti yapmıştır. 15 yaşlarında iken, Bediüzzaman Hazretlerini 1949 senelerinde Emirdağ'ında ziyaret etmiş; o günden bu güne kadar hizmet-i imaniye ve Kur'âniye içinde sadakatle durmuştur. Zaten Üstadı da onun için böyle dua ve temenni de bulunmuş. Uşak'lı Risale-i Nur talebelerinin dua musluğu olduğunu kendileri söylüyorlar. 

ÜSTAD'I NASIL TAHAYYÜL ETMİŞSEM ÖYLE GÖRÜNDÜ BANA

Gençliğimde namazlarımı kılardım. 1950 Senesinden önce idi, 1949 olabilir. O sene Üstadım Bediüzzaman Hazretlerini Emirdağ'ında ziyaret etmek nasip olmuştu bana. Bu şöyle oldu:

Emirdağlı bir kardeşimiz vardı. Buraya, yani Uşak'a deri işleri getirip-götürüyor, bunun ticaretini yapıyordu. Bir gün bana; Emirdağ'ında büyük bir zâtın olduğunu, Bediüzzaman Hazretlerinin orada bulunduğunu söyledi. Ben zaten namazlı niyazlı idim. Kendi kendime dedim ki: "Ben bu zâtı mutlaka ziyaret etmeliyim."

O zaman ki yollar şimdiki gibi asfalt değil. Stabilize, toprak yollar... Banaz tarafından gidiliyor Emirdağ'ına. Yani bir hayli mesafe var. Bir gün sabah namazından sonra o derici arkadaşımla beraber yola çıktık. Saat on sıralarında Emirdağ'ına vardık. Arkadaşım beni Üstadın kaldığı eve getirdi, dışarıdan gösterdi, sonra o kendi işine gitti.

Emirdağ insanlarına sordum soruşturdum. Bana: "Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri buraya menfi, yani sürgün olarak gönderildi. Bu sebeble öğleden sonra, saat beş gibi, ispat-ı vücud için karakola gider. O saatlerde beklersen görürsün" dediler. Artık ben orada bir kedinin deliği beklediği gibi gayet sadakatle tam beş altı saat bekledim. Sonra bir baktım ki yolun iki tarafı birden doluverdi. O sırada beni Emirdağ'ına getiren arkadaş da geldi yanıma.

Üstad Hazretleri yürüyerek yakınımızdan geçiyordu. Bir ara bize teveccüh etti, yanımıza geldiler. Bana bakarak, "hoş geldin kardaşım" dedi. Ben Üstadı o anda ne şekilde tahayyül etmişsem, tam o şekilde gördüm. Gözleri şems-i taban gibi, gayet heybetli ve kudretli göründü bana. Omzuma elini koydu; "Maşallah kardaşım, sen nur talebesi olmuşsun. Mevtine kadar da hizmet-i imaniyede devam edersin inşallah" dedi ve yürüdü, yanımızdan ayrıldı. Biraz daha Emirdağ'ında kaldıktan sonra Uşak'a geri döndüm. Hepsi bu kadar.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

YUVALI HATİP HOCA

YUVALI HATİP HOCA

Asıl adı Mehmed Ali Bilgin olan Yuvalı Hatip Hoca 1891 yılında Ankara’nın Yenimahalle ilçes

VELİ IŞIK KALYONCU

VELİ IŞIK KALYONCU

Veli Işık Kalyoncu, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin son yıllarının ve Risale-i Nur

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

ŞÜKRAN ÜNLÜKUL

20 Kasım 2011 tarihinde milyonların Üstad dediği Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin gelini Mu

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

ŞEMSEDDİN TUĞRUL

13 Temmuz 2009 tarihinde Şemseddin Tuğrul Ağabeyin Van’daki dükkânındayız. Van hizmetlerini

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

SÜLEYMAN KAYA (GAYE)

İşte efsanevi bir kahraman daha; Süleyman Kaya... Daha doğrusu Hz. Üstad’ın düzeltmesiyle

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

RIDVAN (ERDOĞAN) UTANGAÇ

Bursa’nın Aksu Köyünde Rıdvan ağabeyin evindeyiz. Aksu Köyü yeşilliği ve bol suları ile

REFİK AĞIR

REFİK AĞIR

Avukat Gültekin Sarıgül “Ömer kardeş, Burdur’da Hz. Üstad’la görüşmüş yaşlı bir a

ÖMER KUŞ

ÖMER KUŞ

Ömer Kuş, epey zamandır gözlerden ırak kalmış çok eski, çok fedakâr ağabeylerimizden biri

OSMAN BOZKURT

OSMAN BOZKURT

Osman Bozkurt, Hz. Üstad’ın tabiriyle “Kahramanlar Ocağı Denizli”nin Süller Nahiyesinden.

MUSTAFA KARAPINAR

MUSTAFA KARAPINAR

Mustafa Karapınar ile İstanbul Bostacı’da, evinin yakınında bulunan tarihi Kuloğlu Camiinde

NADİR BAYSAL

NADİR BAYSAL

Bediüzzaman Hazretleri 1936-1943 yılları arasında Kastamonu’da sürgün olarak yaşamıştır.

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur'an'ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."

Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 20, 2920; Ebu Davud, Salat 315, 1333; Nesai, Zekat 68

TARİHTE BU HAFTA

*Muhammed Raşid Hz.lerinin Vefatı. (22 Ekim 1993) *Astronomi Alimi Uluğ Bey'in Vefatı(25 Ekim 1449) *Fatih Sultan Mehmed Han'ın Trabzon'u Fethi(26 Ekim 1461)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI