Cevaplar.Org

SİSTEMSİZ HAK, SİSTEMLİ BATILA MAĞLUP OLACAKTIR

Her inanç sahibi olan Müslüman bilir ve inanır ki, dini elde etmenin bir bedeli vardır. Dini korumanın da bir bedeli vardır ve dini yaymanın da bir bedeli olması gerekir.


2012-12-31 10:04:46

Her inanç sahibi olan Müslüman bilir ve inanır ki, dini elde etmenin bir bedeli vardır. Dini korumanın da bir bedeli vardır ve dini yaymanın da bir bedeli olması gerekir

İşte bu bedelleri ödemeye engel olan hiçbir şeyin olmadığını dost düşman herkes bilmektedir. İnançlarımızla ters düşmeyen ve yapılması gereken her çeşit hizmeti devreye koymak için üç şeye dikkat edilir. Bunlar, imkânlar, ihtiyaçlar ve hedeflerdir

Batılı Hıristiyanlar kendi inançlarını ve tahrif ettikleri İncil kitabını ellerine alarak ülke ülke, şehir şehir dolaşmakta ve hayli de başarılı olmaktalar. Sizlere sunmaya çalıştığımız bu bilgi ve belgeler bir hayal ürünü değil, acı gerçeklerdir. 

Kabul etsek de etmesek de ortada acı bir gerçek var, dedik. İşte onlardan bir tanesi. Bundan 110 sene önce Afrika kıtasının tamamında yüzde üç nüfus oranı ile 9 milyon olan Hıristiyanlar, bugün 577 milyona ulaşmışlardır. 

Dudakları uçurtacak olan bu rakam, bir çalışmanın, hem de planlı, programlı, sistemli bir çalışmanın neticesidir. Kur'an-ı Kerim bu gerçeği şöyle dile getirir: "Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur." Necm Suresi/39

Senelerce dilimizden düşürmediğimiz bir gerçek vardır. O gerçek, tüm ilim ehlimizi, âlimlerimizi temelden ilgilendiren bir gerçek: İlim ehlinin bir eli kitapta, diğer eli ise hayattadır. İşte bu gerçeği bir türlü anlayamadık ve kavrayamadık. Hayattan haberi olmayacak kadar olaylara mesafeli olan ilim ehli ile hayatın içinde olduğunu zannedip hayattan haberi olmayan ilim ehli sürekli laf üretti. 

Ürettiği lafların büyük çoğunluğu toplum tarafından kabul görmedi. Neslimiz, gençliğimiz ise tanıştığı yeni bir hayata öyle bir atıldı ki, onu geri çekip almak o kadar da kolay olmayacak. Bu haftaki mesajımızın konu başlığının şahsıma ait bir söz olmadığını tüm okuyucularımıza bildiriyorum. 

O söz son Osmanlı Şeyhülislamlarından biri olan merhum Mustafa Sabri Efendiye aittir. Hatta sizlere o sözün Arapça metnini de takdim ediyorum: el Hakku bila nizamin, yeğlübühü'l batılü bin nizam." Bu sözü duyduğum günden beri, dünyanın neresinden bir olay yaşansa, Müslümanlarla gayr-i Müslimler arasında savaş, kavga, haksızlık olsa, aklıma gelir. 

Öyle ya, yüce Allah (c.c), hiçbir kavme, hiçbir topluma haksızlık etmez. Her toplum kendi kendine haksızlık etmektedir. Mustafa Sabri Efendi'nin sözünü tüm yetkili, etkili ve hizmet ehli olan insanlara ve özellikle Müslümanların önünü açmak için uğraşan tüm ilim ehline ithaf ederken, sizleri bir başka söz ile buluşturmak istiyorum. İşte o söz, kutsi bir hadistir. 

Konuşma ve yazışmalarımızda sık sık hatırladığımız bu kutsi hadisi, özellikle genç Müslüman neslimize armağan ediyor ve üzerinde bir daha düşünülmesini rica ediyoruz. Yazdığı tefsir ile ülke insanımıza büyük bir hizmeti gerçekleştirmiş merhum Muhammed Hamdi Yazır Efendi, Hak Dini isimli tefsirinin Al-i İmran Suresinin 26-27. ayetlerinin yorumunda bulunan kutsi hadiste şöyle buyruluyor: "Ben azimüşşan olan Allah, hükümdarlar hükümdarıyım.  Hükümdarların (devlet başkanlarının) kalpleri ve alınları benim elimdedir. Kullar bana itaat ederlerse, ben de onları onlara rahmet kılarım ve eğer kullar bana isyan ederse, ben de onları onlara ceza kılarım.  Şu halde hükümdarlara sövmekle meşgul olmayın ve fakat bana tevbe ve müracaat eyleyin ki, onları size doğru meylettireyim."

Şimdi bu kutsi hadisi okuduktan sonra lütfen ellerimizi başımıza koyup bir düşünelim. Hürmetlerin karşılıklı olduğunu bildiren ve: "Allah'tan başkalarına tapanlara (ve putlarına) sövmeyin; sonra onlar da bilgisizce, düşmanca Allah'a söverler." Enam Suresi/108 buyuran rabbimizin, bizlere verdiği ölçülere riayet etmez ve zanlarımıza göre konuşur ve hareket edersek, Rabbimizi (Kur'an'ı) yanımızda değil, karşımızda buluruz. 

Netice: Kendimizi inşa etmek, bazen sorgulamak ve daha sonra muhataplarımıza yönelerek onların inşası, ıslahı için plan ve programlar yapmak en akıllı bir karar ve en doğru bir usul olsa gerek. Önümüzün açıldığı ve yapacağımız her türlü hizmetlere engellerin konulmadığı bir dönemi iyi değerlendirmezsek, tüm bu nimetler elimizden alınır. Ve bir daha toparlanamayız

Unutmayalım ki nimetler içinde rehavete ve tembelliğe düşersek, verilen nimetlerin hesabını vermek çok zordur.

Abdullah Büyük

http://www.ribathaber.com

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BAZI ORYANTALİSTLERİN VE ONLARIN TAKİPÇİLERİNİN DÜŞTÜĞÜ FAHİŞ HATALAR

BAZI ORYANTALİSTLERİN VE ONLARIN TAKİPÇİLERİNİN DÜŞTÜĞÜ FAHİŞ HATALAR

Buraya kadar anlatılanlardan anlaşıldığı gibi bazı or¬yantalistlerin ve Reşîd Rıza gibi t

HER ŞEY KUR’AN’DA OLDUĞUNA GÖRE, ÂLİMLERE NE İHTİYAÇ VAR?

HER ŞEY KUR’AN’DA OLDUĞUNA GÖRE, ÂLİMLERE NE İHTİYAÇ VAR?

Her şey Kur’an’da olduğuna göre, mezheb imamlarına ve diğer İslâm ulemâsına ne ihtiyac

NOEL BABA

NOEL BABA

Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan Bayramımız mı? Kandilimiz mi? Kurban Bayramımız mı? Biz, Muh

HARB MECLİSİ

HARB MECLİSİ

İstanbul’da Yusufpaşa’da Gülşen-i Maarif Rüşdiyesi’nde, galiba beşinci sınıftaydım.

HÜZÜNLÜ BİR SÜNNET HATIRASI

HÜZÜNLÜ BİR SÜNNET HATIRASI

Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıyor; (Arif Nihat Asya merhum ile) Müşterek dostumuz şair

PEYGAMBERİMİZ EBU CEHİL’E GİTTİ Mİ?

PEYGAMBERİMİZ EBU CEHİL’E GİTTİ Mİ?

Âlemlerin Rabbi Kur’ân’ında Resûlullah aleyhissalatu vesselamı bizim için ‘en güzel ör

MEAL OKUMAK KUR’AN’I ANLAMAK MIDIR?

MEAL OKUMAK KUR’AN’I ANLAMAK MIDIR?

Bir bayan, öğretmenlikten emekli olduktan sonra "başımı kapattım, namazlarımı kılmaya başl

ŞEHİD ÖLDÜĞÜNDE NE HİSSEDER?

ŞEHİD ÖLDÜĞÜNDE NE HİSSEDER?

Abdullah bin Zübeyr, bir daha hücuma geçince Şamlı askerler hazan yaprakları gibi kılıcını

İRADEMİZİ TERBİYE EDELİM

İRADEMİZİ TERBİYE EDELİM

A.J. Cronin, Reader’s Digest, Amerika Otuz sene evvel(1920’ler) genç bir doktor olarak bulundu

PROF. DR. ALAADDİN BAŞAR BEYİN İBRETLİ BİR ANISI

PROF. DR. ALAADDİN BAŞAR BEYİN İBRETLİ BİR ANISI

“Lise son sınıftaydım. Bir gün hocamız sınıfa girdiğinde, tahtada ahlâk dışı bir resim

BİR ARAP ÂLİMİN İBRETLİ HİKAYESİ

BİR ARAP ÂLİMİN İBRETLİ HİKAYESİ

Merhum Mehmed Kırkıncı Hocaefendi anlatıyor; “1970’li yıllarda, İstanbul’daki bir sohbet

Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır.

Nûr, 38

GÜNÜN HADİSİ

Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI