Cevaplar.Org

NAMAZA BAŞLAMAK İSTEYEN BİR GENÇ

Çay bahçesindeydim. Karşımda oturan onsekiz yaşlarında bir gençti. Bana samimiyetle şunları söyledi: Ben inanıyorum ki günde beş vakit namaz, Allah’ın Müslümanlara emrettiği kesin bir farzdır. Fakat ben namazın nasıl kılınacağını ve namazda neler okunacağını hiç bilmiyorum. Namaz kılabilmem için öncelikle ne yapmalıyım?


Yusuf Özcan

yusuf@yusufozcan.com

2012-12-24 16:15:37

Çay bahçesindeydim. Karşımda oturan onsekiz yaşlarında bir gençti. Bana samimiyetle şunları söyledi:

-Ben inanıyorum ki günde beş vakit namaz, Allah'ın Müslümanlara emrettiği kesin bir farzdır. Fakat ben namazın nasıl kılınacağını ve namazda neler okunacağını hiç bilmiyorum. Namaz kılabilmem için öncelikle ne yapmalıyım?

Ben de kendisine, öncelikle onun namazda yapması gerekenleri şöyle anlattım:

-Namazın bir kısım sünnet ve müstehapları zamanla öğrenilir. Sizin gibilerin yapacağı ilk iş, namaz için mutlaka yapılması gereken farzları kısaca kavramaktır. Örnek olarak sabah namazından başlayalım:

Abdestli olarak kıbleye dönüp ayakta durur, "Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya" niyet edersin. Ellerini kulaklar hizasına kaldırıp "Allahu ekber" diye tekbir alır, göbek hizasından el bağlarsın. "Bismillâhirrahmânirrahîm" diye Besmele çeker, "Elhamdü lillâhi Rabbil'âlemîn" diyerek Fâtihâ sûresinin ilk âyetini okursun. Şimdilik bu okuma sana yeter.

Sonra "Allahu ekber" diye eğilip rükû yaparsın Yani ayakların durumunu bozmadan ellerinle dizleri tutarak sırtını düz hale getirirsin. Bu vaziyette aslından kısaltılmış olarak üç defa "Sübhânallah" dersin. Sonra kısacasından "Semiallah" diyerek tamamen doğrulup peşinden "Allahu ekber" diye secdeye inersin. Ayak parmakları ve dizler yere basmış, alın ve burun da iki elin ortasında yere konmuş durumda, kısaltılmış tesbihle üç kez "Sübhânallah" dersin.

Tekrar "Allahu ekber" diyerek başını kaldırır, sol ayağı yatırıp dizüstü oturursun. Bir sâniye sonra yine "Allahu ekber" diye ikinci secdeyi yapar, üç kere "Sübhânallah" dersin; sonra yine "Allahu ekber" diyerek, ayağa kalkıp, el bağlarsın. Şimdi ikinci rek'ata başlamış oluyorsun. İkinci rek'atta aynen ikincisi gibi kılınır. Secdeler sonunda oturmaya geçilir.

Mümkünse parmakları yere bastırarak sağ ayak dik tutulur, yatırılmış sol ayak üzerine oturulur. Burada üç defa kelime-i şehâdet okuyacak kadar, on-on beş saniye beklemek gerekir. Bu arada "Eşhedü en lâ ilâhe illallah, ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resûlüh" diyerek, üç kere kelime-i şehâdet söylemen uygun olur.

Sonra sağ tarafına yüzünü dönüp "Esselâmü aleyküm ve rahmetullah" dersin sonra da sol tarafa dönüp böyle selâm verirsin. Sabah namazının sünneti bitmiştir. Farzı da aynen böyledir. Dört rek'at diğer vakit namazları da, birbirine benzeyen iki artı iki rek'attır…

Bunları dinleyen genç, yarın sabah namaza başlama sözü vererek ayrıldı.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.

SAFF, 3

GÜNÜN HADİSİ

"Kelimetan hafifetan alellisan. Sakiyleten filmizan. Habiybetan ilerrahman: Subhanellahi ve bi hamdihi, subhanellahi'l-azim."

"İki kelime vardır ki, dile hafif, mizanda ağırdırlar: Sübhanellahi ve bi hamdihi, sübhanellahi'l-azim." (Buhari, Deavat: 11/175)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI