Cevaplar.Org casino maxi

ÖRNEKLERLE İSLAM AHLAKI


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-09-14 01:03:30

Eser Adı: Örneklerle İslam Ahlakı

Müellifi: Prof. Dr. Yaşar Kandemir

Yayınevi: Nesil Yayınları, Rağbet Yayınları

 "Hakiki Müslüman olmanın en bariz vasfı ahlâklı olmaktır" diyor Fethullah Gülen Hocaefendi. "Akıl ve hikmet gözüyle bakabilenler için Kur'ân ve Sünnet, âyet âyet, fasıl fasıl ahlâktır."

"Faziletli insana, ahlaklı insana, mazbut insana, ülküsü olan insana çok yüksek gaye-i hayallere kilitlenmiş insana ihtiyaç var." "Hususi ile irşad hayatında Ahlak-ı hasene çok önemlidir."

"Ahlakı çok mazbut, geçimi çok iyi, kobralarla bile geçinebilecek arkadaşlarımız o ahlak-ı aliyeyi İslamiye'yi onlara karşı sergilemeliler. İyi Müslüman örneği vermeliler, göstermeliler. Çünkü Müslümanlık var, Kur'an-ı Kerim var, kitaplar da var da esas günümüzün insanı Müslüman örnekten mahrum. Örnek Müslüman'dan mahrum. Basit, fikir seviyesi basit, düşünce hayatı basit, İslami hayatı basit, kavgacı gürültücü, hakperestlik zannettiği şeyleri karşı tarafa şiddet unsuru olarak kullanan, kaba, saba, yobaz, gerçekten yobaz dünya kadar Müslüman dolu.

Yani Allah'la irtibatı açısından derinleşeceğine, cayır cayır yanacağına, bir edep bir ahlak insanı haline geleceğine, bir murakabe insanı haline geleceğine, başkalarını öyle görmek istiyor. Ve hayalindeki bu şeyi kendi hayatına taşıyamamış, mal edememiş. Balyoz gibi başkalarına karşı kullanıyor. Böyle bir yobaz. Tipik bir yobaz."

 İslam büyükleri ahlakla alakalı ne güzel ölçüler vermişler. "Bir kimse herkese iyi davransa da kümesindeki hayvana kötü muamele yapsa, o kimse güzel ahlak sahibi değildir" diyor İmam Kuşeyri.

Ahlakla alakalı pek çok kitap piyasaya sürüldü. Ama bizce en kalitelisi muhterem hocamız Yaşar Kandemir beye ait olanı. Asr-ı Saadetten, Selef-i Salihinden ve ecdadımızdan çok güzel misallerle zenginleşmiş bu eser, aynı zamanda bir ahlak ve edep sembolü şahsiyetin kaleminden çıktığı için çok da tesirli..Bu konuda derli toplu bir kitap denilince, ilk olarak bu değerli çalışma aklımıza gelir.

Bizi müspet olarak dolduran ve doyuran bu kıymetli eserinden dolayı hocamıza teşekkür ediyor, saadet-i dareyn diliyorum.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey iman eden kullarım! Şüphesiz benim arzım geniştir. O halde (nerede güven içinde olacaksanız orada) yalnız bana kulluk edin.

Ankebut, 56

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT-Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Süleyman Hilmi Tunahan Hz.lerinin Vefatı(16 Eylül 1959) *Adnan Menderes'in İdamı(17 Eylül 1961) *Ertuğrul Fırkateyni Japon Sularında Battı(18 Eylül 1890) *Efendimiz (s.a.v.) Hicret Ederken KUBA'yı Teşrif Ettiler(20 Eylül 622) *Yavuz Sultan Selim Han

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI