Cevaplar.Org

NÜBÜVVET PINARINDAN KIRK HADİS

Daha önceleri İsmail Hakkı Bursevi, daha sonra Babanzade Ahmed Naim bey tarafından tercüme edilen Hadis-i Erbâin, Kazancı hocamız tarafından da tefsir, hadis, fıkıh, tasavvuf dallarındaki bir çok eser taranarak, çok akıcı bir şekilde tekrar okuyucuyla buluşturulmuştur.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-09-08 11:25:16

Eser Adı: Nübüvvet Pınarından Kırk Hadis

Orijinal Adı: Hadis-i Erbâin

Mürettip: İmam Nevevi

Mütercim ve Şarih: Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı

Yayınevi: Marifet Yayınları

Bu hafta tanıtacağımız eser, İmam Nevevi'nin meşhur Kırk Hadis adlı eserinin çok güzel bir şerhi. Kadimden beri kırk hadis toplamak muhaddislerin güzel bir geleneğidir. Büyük muhaddis Nevevi hazretleri de bu geleneğe uyarak, çok güzel bir eser vücuda getirmiştir. Allah rahmet eylesin.

Tabi burada kırk hadisten maksat sayıca bu civarda olmasıdır. Mesela Nevevi'nin Kırk Hadis eserinde aslında 42 hadis mevcuttur. Daha önceleri İsmail Hakkı Bursevi, daha sonra Babanzade Ahmed Naim bey tarafından tercüme edilen Hadis-i Erbâin, Kazancı hocamız tarafından da tefsir, hadis, fıkıh, tasavvuf dallarındaki bir çok eser taranarak, çok akıcı bir şekilde tekrar okuyucuyla buluşturulmuştur.

Hocamız, hadisleri izah ederken günümüz mesele ve hadiselerine de sohbet üslubunda değinerek temas etmiştir. Mesela okurken içimin acıdığı Türkiye'nin yüz karası şu hadise gibi; "Bir zamanlar İtalya'ya zeytinyağı ihraç ediyorum diyerek "motor yağı" gönderen ve devlet itibarını sıfıra indiren melun bir şirketin, işini yürütebilmesi, ceza vermeye yeltenen hâkimlerden birçoğunun doğu vilayetlerine tayininin çıkarılması ve nihayet 1989 yılında davanın otuz yılı aşması sebebiyle "mürur-u zaman" hükmü altına girerek kapanması pek acı bir hatıra olarak yüreklerde kalmıştır."

Cenab-ı Hak, mürettib-i mağfuru ve mütercim-i azizi, Nebi-yi Ekrem Efendimiz (Salallahu aleyhi ve sellem)'in liva-i Hamdi altında gölgelendirsin. Âmin.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

kubra, 2012-01-15 08:35:43

yha kitabın içindeki hadisleri de gösterseniz varya çok iyi olur

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Ne yerde ne gökte zere ağırlığınca bir şey Rabbinden uzak (ve gizli) kalmaz.

Yûnus,61

GÜNÜN HADİSİ

Mü'minin sezgisinden sakının, çünkü o Allah'ın nuruyla bakar.

Taberani

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI