Cevaplar.Org

İSMAİL ÇETİN HOCAEFENDİ'NİN SON VASİYETİ

Şahsen ben, fakir, işkenceli hayatla yani izzet içinde zillet, zillet içinde izzetle bugüne kadar yaşadım; takdîrim böyle idi, ona razıyım. İlmî çalışmayı tercih ettim. Ehl-i Sünnet vel'Cemaatin i’tikadı üzere, tevâtür ve senedle günümüze ulaşan yoldan başka hiçbir zümrenin adamı olmadım. Bütün amaçlarımı uhrevi âlemine bağladım. Rızâ-i Bârî'den başka hiçbir amacım, hasretim kalmamıştır.


2011-07-23 07:51:41

İsmail Çetin Hoca Efendi'nin umum Müslümanlara vasiyeti;

بســــــــــــــــــــــم الله الرحمن الرحيم

والحمد لله رب العالمين والعاقبة للمتقين والصلاة والسلام على سيدنا محمد خير البريّة وعلى آله وصحبه من افضل الصلوات واشرف التسليمات وازكى التحيات ورضوان الله تعالى عليهم اجمعين

Bundan sonra, malum olduğu üzere her doğan ölür, yapılan her bina yıkılır. Dünyanın akıbeti ölümdür. Ölüm Allah Teâlâ'nın hükmüdür.

Şahsen ben, fakir, işkenceli hayatla yani izzet içinde zillet, zillet içinde izzetle bugüne kadar yaşadım; takdîrim böyle idi, ona razıyım. İlmî çalışmayı tercih ettim. Ehl-i Sünnet vel'Cemaatin i'tikadı üzere, tevâtür ve senedle günümüze ulaşan yoldan başka hiçbir zümrenin adamı olmadım. Bütün amaçlarımı uhrevi âlemine bağladım. Rızâ-i Bârî'den başka hiçbir amacım, hasretim kalmamıştır.

Allah'ın Rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem, gerek sekeratten, ölüm ve kabir azabından, haşir, neşir, sırat köprüsü, mizan ve hesabdan, mahşer, cennet ve cehennemden ve gerekse her ne haber verdi ise cümlesi haktır. Binaenaleyh Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem her ne getirdiyse, söylediyse, yaptıysa, cümlesi hak ve gerçektir. Cümlesinin doğru olduğuna inandım.

محمدا عبده ورسوله اشهد ان لا اله الا الله واشهد ان

deyişime bütün dünyayı şahid ederim.

Madem ki ölüm vardır ve haktır, Allah Azze ve Celle'nin emr-u fermanı iledir, öyleyse vasiyetim şudur:

Mümkün mertebede beş vakit namazınızı ta'dîl-i erkan üzere cemaatle kılarsınız. Birbirinizi seversiniz. İnsî ve cinnî şeytanları aranıza sokmazsınız.

Gerek dua ve fâtihalardan, gerekse Kur'ân-ı Hakîm'den bana hediye gönderip beni sevindirmelisiniz.

Bana gönül bağlayan aziz dostlarım, kardaşlarım! İcâze alan zevat, Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'in mirasçısıdır. Nitekimالعلماء ورثة الأنبياء "Takvâyı iltizâm eden ulemâ enbiyânın mirasçılarıdır." diye buyrulmaktadır. İcâze alan âlim, İslam dînini ve takvâyı tercih ettiyse, Allah Teâlâ'nın rızasının kapısını çalmıştır demektir.

Bundan böyle kendilerine hizmet, Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'e, ashab, tâbiîn ve ardınca giden ulemâya hizmettir. Aynı zamanda takvâyı iltizam etmeleri, amaçlarını sadece ahirete bağlamaları sebebiyle mahlukun kalblerine kendileri için sevgi iner. Nitekim Allah Teâlâ سيجعل لهم الرحمن ودّا diye buyurmaktadır.

Bana gönül bağlayan bütün dost-ahbablarıma, bütün akrabalarıma Dua Kitabı'ndaki duaları, Sevgi Bağı'nın dualarını, ta'dîl-i erkan üzere namaz kılmalarını, sonrasındaki namaz tesbihlerini titizlikle devam etmelerini tavsiye ederim.

Hâsılı, tashîh-i itikad şartıyla:

1-Ta'dîl-i erkanla, mümkünse cemaatle namaz kılmayı,

2-Boş vakitlerde Kur'an tilâveti, zikir ve salavatla meşgul olmayı,

3-Usluyu da, gevezeyi de, لا اله الا الله محمد رسول الله diyen her Müslümanı, takva sahibi âlimleri saygıyla, sairleri şefkatle kucaklamayı,

4- Mümkün mertebede doğru söz söylemeyi,

5-Muamelede de dürüstlüğü âdet edindim. Her Müslümana da bunu tavsiye ederim.

Vasiyetimi şu üç hadisle tamamlıyayım:

1-İbnu Ömer radıyallahu Teâlâ anhumâ'nın hadîsinde Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: اِنَّ لِلّهَ تَعَالَى عِبَادًا اِخْتَصَّهُمْ بِحَوَائِجِ النَّاسِ يَفْزَعُ النَّاسُ اِلَيْهِمْ فِى حَوَائِجِهِمْ اُولئِكَ الآمِنُونَ مِنْ عَذَابِ اللّهِ "Gerçekte Allah Teâlâ bazı kullarını insanların ihtiyaclarının giderilmesine hâssaten sebeb kılmıştır; ihtiyaclarının giderilmesi için insanlar kendilerine sığınırlar. Onlar Allah Teâlâ'nın azabından emîn olanların ta kendileridir."

Hâdis şârihleri ulemâmız rahimehumullah, يَفْزَعُ النَّاسُ اِلَيْهِمْ "ihtiyaclarının giderilmesi için insanlar kendilerine sığınırlar" cümlesine şöyle mana verdiler: Yani onlardan meded beklerler. Allah Azze ve Celle, onları لِلّهَ تَعَالَى عِبَادًا "bazı kullarını" diye, dînî ve dünyevî nimetlerin ehline ulaştırılması için Zâtı'na izâfe etmiştir, belirtmiştir, tekleştirmiştir ve Kendisi'nden halîfe ve vekil kılmıştır, yegâne Allah için muhtaclar faidelensinler diye.

Hakîkî velînimet olan Allah Azze ve Celle'nin şükrü vâcib olduğu gibi, sebeb kıldığı zevatlara da teşekkür vâcibdir. Aynı zamanda nimetin muhtaclara ulaşmasında vasıta kılınan zevatlara da, nimeti ehline ulaştırmalarından ibaret şükür vâcibdir. Ehli de, nimeti taleb edenlerdir, sığınanlardır. İş bu, değişmez bir nizam ve Sünnetullah'tır. Bununla nimet kendisi korunur ve şükürle de ziyadeleşir.

2-İbnu Ömer radıyallahu anhumâ'nın hadîsinde Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: اِنَّ لِلّهِ ضَنَائِنَ مِنْ خَلْقِهِ يُحْيِيهِمْ فِى عَافِيَةٍ وَاِذَا تَوَفَّاهُمْ اِلَى جَنَّتِهِ اُولئِكَ الَّذِينَ يَمُرُّ عَلَيْهِمُ الفِتَنُ كقِطَعِ اللَّيْلِ المُظْلِمِ وَهُمْ فِيهَا مِنْهَا فِى عَافِيَةٍ "Gerçekte Allah Teâlâ'nın mahlukundan, nimetleri ulaştırmaya tahsîs ve tayin edilen kulları vardır. Allah Teâlâ onları bütün özelliğiyle afiyette yaşatır. Onları, ruhlarını kabzettiği zamanda da cennetine sevkeder. Onlar öyle kimselerdir ki, gecenin simsiyah karanlığı gibi fitneler üzerlerine gelip geçer; ne bakarsın onlar o fitneye girmekten = ma'siyeti işlemekten sapasağlam sâlim kalmaktadırlar."

3-وَ عَنْ عرباض بن سارية رضى الله تعالى عنه قَالَ صَلَّى بِنَا رَسُولُ اللّهِ ذَاتَ يَوْمٍ ثُمَّ أقْبَلَ عَلَيْنَا بِوَجْهِهِ فَوَعَظَنَا مَوْعِظَةً بَلِيغَةً ذَرَفَتْ مِنْهَا العُيُونُ وَ وَجِلَتْ مِنْهَا القُلُوبُ فَقَالَ رَجُلٌ يَا رَسُولَ اللّهِ كَأنَّ هذِهِ مَوْعِظَةُ مُوَدِّعٍ فَاُوصِنَا فَقَالَ «اُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللّهِ وَ السَّمْعِ وَ الطَّاعَةِ وَ إنْ كَانَ عَبْدًا حَبَشِيّاً فاِنَّهُ مَنْ يَعِشْ مِنْكُمْ بَعْدِى فَسَيَرَى اخْتِلاَفًا كَثِيرًا فَعَلَيْكُمْ بِسُنَّتِى وَسُنَّةِ الخُلَفَاءِ الرَّاشِدِينَ المَهْدِيِّينَ تَمَسَّكُوا بِهَا وَعَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ وَ إيَّاكُمْ وَ مُحْدَثَاتِ الاُمُورِ فَاِنَّ كُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ وَ كُلُّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَةٌ»

İrbâd bin Sâriye radıyallahu Teâlâ anhu buyurur ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, bir gün bize namaz kıldırdı. Sonra yüzüyle bize yöneldi. Akabinde gözlerin ondan aktığı, kalblerin ondan korktuğu çok açık öğütlerle bize öğüt verdi. Bir adam: "Ya Rasûlallah, bu korkutucu açık öğütler, vedalaşan kimsenin öğütü gibi sanıyorum. Binaenaleyh bize tavsiyede bulun." dedi. Bunun üzerine şöyle buyurdu: "Size Allah'tan korkup karşısına gelmekten korunmaktan ibaret takvâyı, işinizin başına gelen Müslüman Habeşi bir köle olsa dahi sözüne kulak verip boyun eğmeyi tavsiye ederim. Çünkü muhakkak Benden sonra sizden kim yaşarsa, elbette birçok ihtilafları görecektir. İş böyle olunca size sünnetim ve sünnetimle amel edip nefslerini kemâle erdiren, Allah Teâlâ'nın da onları hak ve doğruya ilettiği halîfelerin sünneti gerek. Sımsıkı Halîfelerin sünnetini aç kimsenin ön dişleriyle ekmeği ısırışı gibi ısırın yani tutunun. Sizi yeni çıkan modalardan sakındırırım. Çünkü yeni çıkan modaların tümü bid'attir. Ve her bid'at dalâlettir."

Unutmayın, ben de dün sizin gibiydim, yarın siz benim gibi olursunuz. Artık Allah'a emanet olunuz.

والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Ahmet Karahan, 2011-07-26 13:36:16

Onlar peygamberin varisleridirler.Birer kandiller,yolları aydınlatan.Pınardırlar susayanlara... Allah uzun ömür versin,dualarından mahrum etmesinler bizleri.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

serdar, 2011-07-24 17:11:15

Allah binlerce kez razı olsun.. Şefaatinin lütfetsin. Amin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

SEYDA MOLLA HASİP SEVEN (KS)(1917-1994)

SEYDA MOLLA HASİP SEVEN (KS)(1917-1994)

1917 yılında Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı, Zokayt (Kayabağlar) nahiyesinde dünyaya geldi.

MÜDERRİS MOLLA MUSA CELÂLÎ (GEÇİT) HOCA

MÜDERRİS MOLLA MUSA CELÂLÎ (GEÇİT) HOCA

Şeyh Ahmed-i Hânî çığırının devamcısı sayılan Molla Mahmûd-i Beyâzidî, Molla Muhammed

ŞEYH ASIM EFENDİ

ŞEYH ASIM EFENDİ

Şeyh Alauddin’in üçüncü oğlu olup, Hicri 1341 yılının Mart ayında Ohin’de dünyaya gel

ŞEYH HALİD-İ OHİNİ

ŞEYH HALİD-İ OHİNİ

Hicri 1334 yılı Şubat ayında Verkanıs’ta dünyaya gelen şeyh Halid, üç kardeş arasında e

ŞEYH MAZHAR EFENDİ

ŞEYH MAZHAR EFENDİ

Şeyh Alauddin efendinin birbirinden değerli üç oğlu ile iki saliha kızı vardı. En büyük o

ŞEYH ALAUDDİN-İ OHİNİ

ŞEYH ALAUDDİN-İ OHİNİ

Ohin ve Ohin medresesi deyince ilk akla gelen isim Şeyh Alauddin Hazretleridir. Babası Şeyh Fethu

ŞEYH FETHULLAH-I VERKANİSİ

ŞEYH FETHULLAH-I VERKANİSİ

Nesebi Şeyh Fethullah hazretlerinin babasının adı şeyh Abdurrahim, dedesinin adı ise şeyh Ab

EBU’L HASAN EN NEDVİ HAKKINDA NE DEDİLER?-2

EBU’L HASAN EN NEDVİ HAKKINDA NE DEDİLER?-2

Dostu, hocamız, hafız Abdülfettah Ebu Gudde(rahimehullahi teala) ‘Safhatu Min Sabril Ulema’ a

MUHAMMED EMİN ER HOCAEFENDİ

MUHAMMED EMİN ER HOCAEFENDİ

Muhammed Emin Er, Zülfügül lakabını taşıyan Hacı Zülfikâr‘ın oğlu olup, milâdî 1914,

ÇAN ŞEYHLERİNİN TASAVVUFTAKİ YERİ VE KONUMU-2

ÇAN ŞEYHLERİNİN TASAVVUFTAKİ YERİ VE KONUMU-2

3. Çan Şeyhleri’nin Osmanlı Devleti ile İlişkileri Şeyh Ahmed Elçani Hz.leri Çan camisind

EBU’L HASAN EN NEDVİ HAKKINDA NE DEDİLER?-1

EBU’L HASAN EN NEDVİ HAKKINDA NE DEDİLER?-1

İlim, basiret, salah ve takva ehli kimseler onu sena etmede ittifak etmişlerdir. Onun faziletleri

Al-i İmran,139

"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir."

GÜNÜN HADİSİ

Sahabilerim yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."

Rezin

TARİHTE BU HAFTA

*Selahaddin Eyyubi'nin vefatı-4 Mart 1193 *Yeşilayın kuruluşu-5 Mart 1920 *İmam hatip okullarının açılışı-6 Mart 1951 *Alvar imamı Hace Muhammed Lütfi hz'nin vafatı-10 Mart 1956

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI