Cevaplar.Org

SAADET ÇİÇEKLERİ

Risale-i Nur’ların daha iyi anlaşılmasına yönelik yazılı ve sözlü şerh çalışmaları artarak devam ediyor. Bu sevindirici bir gelişme. Ama değerli âlim Mehmed Kırkıncı Hocaefendi’nin şu ifadelerini de akıldan çıkarmamak gerek; “Burada şerh ve izahın olup olmamasından ziyade, şerhin mahiyetini konuşmak lazımdır. Çünkü şerh ve izah vukufiyet, istidat ve kabiliyet ister. Bu eserleri şerh ve izah etmek herkesin haddi değildir


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-04-15 03:34:37

Eser Adı: Saadet Çiçekleri

Müellif: Eymen ve Belkıs Akça

Yayınevi: KLMN Yayınları

Risale-i Nur'ların daha iyi anlaşılmasına yönelik yazılı ve sözlü şerh çalışmaları artarak devam ediyor. Bu sevindirici bir gelişme. Ama değerli âlim Mehmed Kırkıncı Hocaefendi'nin şu ifadelerini de akıldan çıkarmamak gerek; "Burada şerh ve izahın olup olmamasından ziyade, şerhin mahiyetini konuşmak lazımdır. Çünkü şerh ve izah vukufiyet, istidat ve kabiliyet ister. Bu eserleri şerh ve izah etmek herkesin haddi değildir.

Risale-i Nurlar ucu bucağı, eni boyu ve derinliği görünmeyen bir marifet ve hakikat deryasıdır. Elbette ki, her okuyucu bu deryanın derinliklerine dalamaz ve orada yüzemez. Bazıları onun sahilinde dolaşıp dururken, gavvas olanlar o deryanın derinliklerine dalar, çeşit çeşit mücevheratlar, pırlantalar ve zümrütler çıkartır. Evet, herkes denizden kabı kadar su alır. Denizlerde ve deryalarda sayısız mahlûkat var. Orada hamsi balığı da su içer, balina da. İğne kadar bir balık ta yüzer, balina balığı da.

Bu eserleri dikkatle okumayanlar, onda gizli olan derin manaları anlayamaz, onun zerafet ve letafetini hissedemezler. İdrak ve anlama ayrı bir nimet ve İlahi bir lütuftur. Şerh ve izah kalp ve ruhumuzu mest etmeli ve tefekkürümüzü genişletmelidir. Risalelerdeki hakikatleri tam olarak anlamamış olan kimseler şerh ve izah yapmamalıdırlar. Aksi halde yapılacak şerh ve izahlar, faydadan ziyade zarar verir.

Üstadımız Muhakemat adlı eserinde; "Muvazenesiz ve mizansız olan, çok aldanır, aldatır." buyurmakta, Münazarat isimli eserinde ise, "Efkârı teşviş edenler kimlerdir?" diye sorulan soruya verdiği cevapta cemiyet hayatında fikirleri müşevveş edenlerden birilerinin de "… muvazenesiz, muhakemesiz mânâ veren.." ler olduğunu ifade etmektedir.

Evet, şerh ve izahta makam ve maksadı dikkate almayan bir yorum, kelamı gayesinden saptırır, hikmet ve hakikate ters düşer, fikrî muvazeneyi bozar.

Evet, bugün pek çok yerde, pek çok insan ders ve sohbet yapıyor, eserleri şerh ve izah ediyor. Şerh ve izah yapılırken asıl vurgulanmak istenen mana saptırılmamalı, ihlâsla, samimiyetle, zerafet ve mahviyet içerisinde yapılmalıdır."

Muhterem Eymen Akça Bey ve eşi Belkıs Hanım da Küçük Sözler'i şerh eden bir çalışma kaleme almışlar. Sağ olsunlar bana da bir tane hediye göndermişler. Bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Kendileri, Sözler adlı şaheserin ilk sekiz sözünü işledikleri bu eserde, Küçük Sözler'deki deyim ve kavram mücevherlerini bize açıkladıkları gibi, bahsedilen konunun Küliyyat'daki diğer meselelerle ile ilişkilerini, konu ile alakalı ayetlerle bağlantılarını müdakkik bir gözle bize sunmuşlar. Özellikle sohbetlere hazırlananlar için iyi bir başvuru kaynağı olmuş. Cenab-ı Hak sa'ylerini meşkûr kılsın.

Kitabı temin etmek için telefon numarası:

0-212-5284868 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır.

Nûr, 38

GÜNÜN HADİSİ

Berâe (r.a.) şöyle rivayet etmiştir: "Müminlerden (özür sahibi olanlar dışında) (evlerinde) oturanlar ile Allah yolunda malları ve canları ile savaşanlar bir olamaz."

TARİHTE BU HAFTA

*18 Mart-1915-Çanakkale zaferi *20 Mart 1514-Çaldıran zaferi *21 Mart 1973-Aşık Veysel'in ölümü *22 Mart 1683-Merzifon'lu Kara Mustafa paşanın idamı *23 Mart 1960-Bediüzzaman'ın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI