Cevaplar.Org

TARİHTE BUNLAR OLDU-31

YAVUZ SULTAN SELİM, BABASI II. BAYEZİD’İ ZEHİRLETTİ Mİ? Yavuz Sultan Selim Han’ın saltanat tahtına geçtiği dönem, Osmanlı Devleti dâhili ve hârici oldukça sıkıntılı günler geçiriyordu. Hatta tedbir alınmazsa Anadolu’nun Şiîle


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-03-22 05:23:42

YAVUZ SULTAN SELİM, BABASI II. BAYEZİD'İ ZEHİRLETTİ Mİ?

Yavuz Sultan Selim Han'ın saltanat tahtına geçtiği dönem, Osmanlı Devleti dâhili ve hârici oldukça sıkıntılı günler geçiriyordu. Hatta tedbir alınmazsa Anadolu'nun Şiîleşmesiyle ikinci bir fetret devrinin meydana gelme ihtimalinin kuvvet bulduğu bir döneme rastladığı bilinmektedir.

II. Bayezid: "Oğlum Sultan Selim Hanı yerime nasbeyledim; Allah mübarek eyleye" diyerek saltanattan vazgeçer. Yerini oğlu Yavuz'a bıraktığında ise tarih 24 Nisan 1512'dir.

Rahatsızlığı ilerlemiş olan II. Bayezid istirahata çekilme maksadıyla doğduğu yer olan Dimetoka'ya gitmek üzere yola çıkar. Sultan Yavuz, babası II. Bayezid'i bizzat kendisi saygı ile uğurlamış, elini öperek hayır duasını almış ve atının yanında yaya yürüyerek büyük bir edeb göstermiştir.

Ardından Kırım Hanı'nın Şehzâde Ahmed'e karşılık olarak Yavuz'a destek vaad etmesine mukabil Yavuz, şu sözleri söyleyerek aslında saltanatta gözü olmadığını açıkça belirtmiştir: "Biz saltanat sevdâsı için İstanbul'a varmadık. Belki babamız yaşlı ve hasta olduğundan, işleri vezirlere havale etti; düşmanlarımız bunu fırsat bilerek halkı isyana teşvik ettiler ve ihtilâller çıkardılar. Kardeşlerim de hevâ ve heveslerinde olup, düşmanı def' etmeye muktedir değillerdir. Gayemiz devleti ve dini korumaktır. Ancak bazı devlet adamları babamla aramıza fitne soktular. Ne yapalım. Kader böyleymiş. Yoksa askerimizi alıp babamız üzerine yürümek bize yakışmaz."

Babasına bu derece saygı gösteren ve sonrasında yukarıdaki sözleri söyleyen bir Sultan'ın sırf devletin başına geçebilmek için babasını zehirlettiği iddialarına inanmak çok zordur.

Evet, II. Bayezid, oğlu Yavuz Selim tarafından zehirlenerek değil, hastalıktan vefat etmiştir. Yavuz'un rakibi olan ağabeyi Şehzâde Ahmed, Memlüklü Sultân'ına sunduğu ve şu anda da Topkapı Sarayında bulunan arîzası buna en büyük delillerdendir. Şehzâde Ahmed bu dilekçede, İstanbul'dan çıkarılan babasının Karlıdere'de hastalanarak vefat ettiğini, ancak halk arasında, babasının vefatına kardeşi Selim'in sebep olduğu dedikodusunun yayıldığını açıkça ifade etmektedir.

KAYNAKLAR

1- Ahmed Akgündüz-Said Öztürk, Bilinmeyen Osmanlı, OSAV, İstanbul, 2000.

2- Hakan Çayır, "PADİŞAHLARIMIZIN SON ANLARI DOSYAMIZ-2", http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=102&sec1=104&yazi_id=6656


Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

PAKİSTANLI İKİ YAŞLI PROFESÖRÜN DEDİKLERİ Muhterem Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıy

ŞEVKET BİNBAŞI

ŞEVKET BİNBAŞI

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine r

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

Sultan İkinci Abdülhamid han Şam-Mekke demiryolunu yapmaya kalkışınca, alışkanlık icabı, b

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

ALMANYA CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Biraz abartı gelebilir ama Almanların Alman birliğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

Mercidabık zaferini kazanıp Haleb’i, Şam’ı ve Suriye’yi zapt eden Yavuz Selim hanın hazi

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

Tarihteki ilginç hadiselerden birisi de hayvanların muhakeme edilmesidir. Ortaçağ Avrupa tarihi

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

“ON SENELİK PLAN MI?” Bir milletin başına gelecek en büyük felaketlerden birisi, devletin

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

Mevlana Ali Cevher ve Mevlana Şevket Ali kardeşler, 20. Asrın ilk yarısında adından çokça ba

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

“SUÇLU BİZİZ” 25 Aralık 1926’da, 25 yaşında Japon İmparatorluk tahtına oturan Prens H

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

KORE ŞEHİDLERİNİN RUHUNA EĞLENCE TERTİP EDİLMESİ Merhum Tahir’ül Mevlevi, 1950’lerin T

TARİHTE BUNLAR OLDU-43

TARİHTE BUNLAR OLDU-43

TAHİR’ÜL MEVLEVİ’NİN GÖZÜNDEN BİR DEVİR Tahir’ül Mevlevi, Osmanlının yetiştirdiğ

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

İman ve İslam'ın Fazileti

"Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır" (Müslim, Zühd 64, (2

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI