Cevaplar.Org

TABULAR YIKILIYOR

Eser Adı: Tabular Yıkılıyor Müellifi: Prof. Dr. Ahmed Akgündüz Yayınevi: OSAV Yayınları


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-02-28 15:09:36

Eser Adı: Tabular Yıkılıyor

Müellifi: Prof. Dr. Ahmed Akgündüz

Yayınevi: OSAV Yayınları

Son zamanlarda toplumumuzda mana köklerine olan ilgi ve alakanın yeniden uyanması, dünyanın, seksen yıldır dayatılan Kemalist paradigmalardan çok değişik olduğunun fark edilmesi, resmi tarih ve ideolojinin kalıplarının çatırdaması ve insanların Üstad Necip Fazıl’ın ifadeleriyle

“İnanmıyorum bana öğretilen tarihe

Sebeb ne, mezardansa bu hayatı tercihe”

demeye başlamaları toplum olarak iyiye gittiğimizin bir işareti. Tabii bu süreçte özellikle görsel medya ve sinema sektörü kullanılarak, ecdadımızın hayatının savaş ve harem ekseninde dönüyor gösterilmesi ise, uyanan bu meyli mecraından saptırma gayretkeşlikleri olarak dikkat çekiyor.

Bu dönemde bize düşen şey, dinimizi ve tarihimizi ehil kalemlerden ve erbabından öğrenmek. İnternette malumat kapmak değil, kitaplardan ilmi almak. Bu meselede değerli hocamız Prof. Dr. Ahmed Akgündüz beyefendi’nin çalışmaları bizler için önemli bir başvuru kaynağı.

Şu an beş cilde ulaşan “Tabular Yıkılıyor” kitabı, muhterem müellifin çeşitli zamanlarda kaleme aldığı makaleler ve araştırma yazılarının derlenmesinden oluşmuş. Aslında kitabın ismi içeriğini yansıtmıyor tam olarak. Zarf ile mazruf aynı olmuyor her cildinde. Ama olsun, bu beş ciltle birlikte hocamızın bin bir emek ve göz nuru dökerek, birçok kitaptan süzdüğü çok kıymetli malumata çok kolay bir şekilde ulaşmış oluyoruz.

İlk ciltte, İstanbul Kanatlarımın Altında adlı sanat şaheserine(!) cevapları, İslam hukukunda kadın konusunda değerlendirmeleri, Devşirme sistemi hakkında verilen malumatlar,

İkinci ciltte; Şeriat nedir, ne değildir adlı araştırma,

Üçüncü ciltte; Kur’an, Şiddet ve Fitne üzerine tespitler adlı muhteşem yazı, Helal Gıda meselesi, Bizi Bilimde Geri Bırakan Sebepler..

Dördüncü ciltte; Hz. Aişe’nin Küçük yaşta evliliği, Osmanlı hoşgörüsü, Bediüzzaman’ın tebliğ metotları, Kadına dayak atılması konusunda serd edilen bilgi ve görüşler.

Beşinci Ciltte; İlm-i Cifir hakkında yazılanlar, Açılımlar Konusunda Kırmızı Çizgilerimiz dikkatimi hemen çeken yerler oldu.

Özellikle, devlet-i âliye üzerinde kondurulmak istenen iftira gubarlarını keskin nefesi ile müfterilerin yüzlerine çarpan hocamızın aşkına ve heyecanına hayranız. Mevla kendisinden ilelebed hoşnud ve razı olsun.

Esere ulaşmak için;

Osmanlı Araştırmalar Vakfı(OSAV)’nın telefonu: 0-212-5134033

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

Kim Allah'ın Kitabını öğrenir ve sonra da onda bulunanlara uyarsa, Allah onu, dünyada dalaletten çıkarıp doğru yola sevkeder, ahirette de kötü hesabtan korur

Ravi:İbnu Abbas(r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI