Cevaplar.Org

AİLE MEKTEBİ

İşte tanıtımını yaptığımız bu eser, hayatın içinden gelen, bir pratiğin yazıya geçirilmiş şekli. 1998’de Konya’da temelleri atılan aile mektebi her sene birçok meyve veren ve şu an 20 merkezde devam ede gelen bir şaheser proje. Müel


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-02-18 07:56:56

Eser Adı: Aile Mektebi

Müellifi: Abdullah Büyük

Yayınevi: Ribat Yayınları

"Yarının kaderine, teknik ve teknolojik üstünlüğe sahip olan milletler değil; evlilik müessesesini ciddi olarak ele alan ve kendi nesillerini insanlığa yükseltmesini bilen milletler hâkim olacaktır." M. Abdülfettah Şahin

Tanzimat sonrasından bu yana en derin darbeler alan kurumlarımızdan birisidir aile kurumu. Mehmed Akif bunu ne hazin ifade eder;

"Ne kadınlar; ne sefalet doğuranlar, görürüz;
İşte binlerce çocuk, hem baba sağ, hem öksüz!
Üç sınıf halka içim parçalanır, hem ne kadar!
İhtiyarlar, karılar, bir de küçükler; bunlar
Merhamet görmeli, yüz görmeli insanlardan;
Yoksa insanlığı bilmem nasıl anlar insan?"

Yine Safahat'taki enfes ifadesiyle "terbiye aileden başlamalıdır." Aileden tehlike sinyalleri çalmaya başlayınca bunu fırsat bilen bir sürü kişi de bu konuda kalem oynatmaya başladı. Ama bu eserlerin önemli bir bölümü gerçeklikten uzak veya batı adaptasyonu eserler. Bizim ruh kökümüze hitap etmiyorlar. Yerli mahsullerinde de öylelerini gördük ki, hayatın içinden değil fildişi köşklerde hazırlanmış intibaı veriyor. Mesela "bu kitabı okumadan evlenmeyin" diyor yazar, ama kendi aile hayatı yürek yarası. Kendi paçaları tutuşurken başkasının yangınını söndürmeye çalışanı kim dikkate alır ki?

Halil Atalay Bey, bu durumu ne güzel ifade ediyor; "Kitapçıların "en çok satanlar" reyonlarında pembe, lila ve mavi kapaklı kitapları çok görür olduk. Üzerlerinde düşünceli kadın portrelerinin ve kalplerin olduğu, aşktan, aileden, mutluluktan, mutluluk yollarından, kadın ve erkekten bahseden bu kitaplar, çok rağbet görüyor. İnsanların birçoğu bu kitapları bir reçete gibi algılıyor. Bu tür kitaplara yönelinmesi, bu alanda yazılan eserlerin çoğalması, elbette güzel bir gelişme ve faydalıdır. Acaba raflardaki aileyle, evlilikle, mutlulukla ilgili kitaplar, eve uyuyor mu? Kitabi bilgiler hayatla ne kadar uyumlu. Uygulanabilirlikleri ne kadar?"

Aile bir heves ile başlanmayacak, bir hevesle sürdürülemeyecek kadar önemli bir çekirdeğimiz. Bizden sonraki nesillerin veballeri var işin içinde. Bir âlimimiz buna şöyle ışık tutuyor; "İnsanlara bir iki sene seminer vermeden, birer sertifika vermeden evlenmelerine cevaz vermemek gibi bir felsefem var. Çünkü kendileri zaten çocuk. Sonra bir ailenin mesuliyetini alıyorlar, çocuk yetiştirmek gibi.. Kendisi bağışlayın zil zurna cahil. Öbürü de davul olunca, çal çığır oyna."

İşte tanıtımını yaptığımız bu eser, hayatın içinden gelen, bir pratiğin yazıya geçirilmiş şekli. 1998'de Konya'da temelleri atılan aile mektebi her sene birçok meyve veren ve şu an 20 merkezde devam ede gelen bir şaheser proje. Müellif, mektebin bu yönüne şöyle ışık tutuyor; "Aile mektebi programı, tepeden inme bir özelliğe sahip değildi. Yahut şimdiye kadar konuşulan ve yazılan mesajlara da benzemiyordu. Aileyi düzeltmenin, ıslah etmenin, alt yapısındaki arızalar bilinmeden, pansuman tedavilerle bu işin olamayacağı belliydi."

Yirmi bir derste, bir sohbet havası içinde meseleleri ele alan Abdullah Büyük Hocaefendi'yi ve gerek şekil ve gerek mizanpaj olarak çok cazip bir biçimde bu kıymetli eseri bize sunan Ribat Yayınlarını tebrik ediyoruz. Her evde olmasını, gençlere ve evlenecek çiftlere de hediye etmenizi salık vereceğimiz esere ulaşmak veya aile mektebi programına katılmak için şu numarayı arayabilirsiniz:

0-332-3523365

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

RAHMAN SURESİ

RAHMAN SURESİ

Kur’an ile alakalı olarak bu hafta tavsiye edeceğimiz eserimiz, özel olarak Rahman Tefsiri, gen

KUR'AN'DA KIYAMET SAHNELERİ

KUR'AN'DA KIYAMET SAHNELERİ

Eser Adı: Kur’an’da Kıyamet Sahneleri Müellif: Seyyid Kutub Mütercim: Süleyman Ateş Yay

KUR'ANDAN NASIL YARARLANILIR?

KUR'ANDAN NASIL YARARLANILIR?

Eser Adı: Kur'an'dan Nasıl YararlanılırOrijinal Adı: Mutâlea-i Kur’an-ke Usul-ü Mebadi M

SÖZÜN DOĞRUSU

SÖZÜN DOĞRUSU

Eser Adı: Sözün Doğrusu Müellifi: Yavuz Bülent Bakiler Yayınevi: Türk Edebiyat Vakfı Yay

NÜBÜVVET PINARINDAN KIRK HADİS

NÜBÜVVET PINARINDAN KIRK HADİS

Daha önceleri İsmail Hakkı Bursevi, daha sonra Babanzade Ahmed Naim bey tarafından tercüme edil

SOHBETLER VE HATIRALAR

SOHBETLER VE HATIRALAR

Eser Adı: Sohbetler ve Hatıralar Müellif: Prof. Dr. Ahmet Coşkun Yayınevi: Ensar Neşriyat

MEZHEPLER TARİHİ

MEZHEPLER TARİHİ

Eser Adı: Mezhepler Tarihi Orijinal Adı: Tarihu’l Mezahib’ül İslâmiye Müellif: Muhammed

İLİM YOLUNDA

İLİM YOLUNDA

Eser Adı: İlim Yolunda Orijinal Adı: Safahat Min Sabri’l Ulema Alâ Şedâid-il İlmi Ve’t T

PROBLEMLER VE ÇARELER

PROBLEMLER VE ÇARELER

Eser Adı: Problemler Ve Çareler Orijinal Adı: El İcâbât’ül Muhtasarati’s Seria Fi Mesâi

SORULU-CEVAPLI İSLÂM FIKHI

SORULU-CEVAPLI İSLÂM FIKHI

Mısır ulemasından, 1980’de vefat eden Ahmed Şerbasi, kendisine tevcih edilen soruların cevab

Araf suresi 164.ayet

"İçlerinden bir topluluk, "Allah'ın helâk edeceği, ya da çetin bir azapla cezalandıracağı bir kavme ne diye nasihat ediyorsunuz" dediği vakit, o uyarıda bulunanlar dediler ki; "Rabbiniz tarafından mazur görülmemiz için, bir de belki günahlardan sakınırla

GÜNÜN HADİSİ

Allah her şeye güzel davranmayı emretmiştir. Öyle ise öldüreceğiniz zaman bile güzel öldürün. Hayvan keseceğiniz zaman güzel kesin. Sizden biri bıçağını bilesin ve kestiği hayvanı rahatlatsın.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*I.Abdulhamid'in vefatı(7 Nisan 1789) *Şer'iye mahkemelerinin lağvı(8 Nisan 1924) *Mimar Siana'ın Vefatı(9 Nisan 1588) *Otlukbeli Zaferi(11 Nisan 1473) *Kanuni'nin Bağdatı Fethi(12 nisan 1521)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI