Cevaplar.Org

NAMAZ GÖZ AYDINLIĞIM

Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden? Karnımız iyice acıktığı zaman yanımızdakilerin konuştuklarını anlamaz duruma gelerek aklı


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-08-29 18:57:23

Eser Adı: Namaz Göz Aydınlığım

Müellifi: Mehmed Göktaş

Yayınevi: İstişare Yayınları

“Kendi kendimize şöyle bir düşünüp soralım ve samimi olarak cevap verelim; Bir Müslüman olarak namazı sevebiliyor muyuz? Her zaman için namazı seven bir insan mıyız? “ Namaz vakti gelse, ezan okunsa, namaz kılsam, canım namaz kılmak istiyor” diyor muyuz hiç?

 

Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden? Karnımız iyice acıktığı zaman yanımızdakilerin konuştuklarını anlamaz duruma gelerek aklımızı yemeğe taktığımız gibi, namaza olan açlığımızdan dolayı da aynı durum meydana geliyor mu, kafamızı namaza taktığımız oluyor mu?”

 

Bu çarpıcı ifadeler, namaz konusunda en dikkat çekici eserlerden biri olan Namaz Göz Aydınlığım adlı eserden alınma. Gerçekten şu anda dini kitaplar piyasası namaz konusunda kitaplarla doldu ve bence işin biraz da cılkı çıktı. Görülen şey, sıranın “Gıybet” kitaplarına geldiği. Ismarlama kitap yazma ve yazdırmanın iyi bir şey olup olmadığını tartışacak değilim. Ama ifade ve beyanların kalpten geldiği ve amelle desteklendiği sürece tesir edeceği ve bu tesirin uzun ömürlü olacağı kuşkusuz.

Göktaş Hocanın bu eseri namaz konusunda dertli bir sineden gelen bir feryat gibi. İnsanı gerçekten etkiliyor, sarsıyor, ibadetlerine çeki düzen vermesine vesile oluyor. Hatta bu alanda yazılan son devir eserler arasında ilk sırada gibi. Allah sa’yini meşkûr etsin.

 Eski müftülerden olan ve halen Kayseri’de ikamet eden Hocamızın eserlerinin bir kusuru var, o da, bolca yazım hatasına tesadüf edilmesi. İnşallah bundan sonraki baskılarda bu durum düzeltilir.

Müellifin, aynı yayınevinden çıkan “Cihad Zikir Ayrılmazlığı” adlı eserinin bu eserle birlikte mütalaa edilmesinin bu Ramazanda bize çok şeyler kazandıracağını ümit ederim. Cenab-ı Hak muinimiz olsun.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Şerafettin Gün, 2010-09-01 06:32:23

namaz trendine siz de mi katıldınız Salih Beyefendi....

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O, üstündür, hikmet sahibidir.

HAŞR, 1

GÜNÜN HADİSİ

Gerçek Müslüman

Müslüman, dilinden, elinden müslümanlar selâmette kalan kimsedir. (Buhari, Kitabü'l İman -Abdullâh b. Amr b. Âs)

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI