Cevaplar.Org

TİCARET REHBERİ

Ticaret yaparken uymamız gereken İslami kaideler, bu konuda karşımıza en çok çıkan sorular, yeni meseleler, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Hamdi Döndüren beyefendi tarafından gayet sade ve anlaşılır bir dille bu k


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-08-21 07:03:50

Eser Adı: Ticaret Rehberi

Müellifi: Hamdi Döndüren

Yayınevi; Erkam Yayınları

Hazret-i Ömer Efendimiz alış-verişe ait şer’i hükümleri bilmeyenlere dükkân açtırmazdı. Erzurum esnafının da büyük çoğunluğu bu mevzuda malumat sahibiydiler. Cihan Harbinden önce her mahallede, ileri gelen zenginlerin evlerinde, özellikle kış aylarında her akşam önce hatm-i şerif okunur, ardından dinî sohbetler yapılırdı. Bu sohbetlere katılan esnaflar zamanla belli bir seviye kazanırlardı. Daha sonraları kahvehanelerin açılmasıyla bu ruh maalesef kaybolup gitti.”

Bu sözlerin sahibi, Erzurum’un 40 yıllık müftüsü merhum Solakzade Sadık Efendi’dir. Tabii ki o ulema-yı benamın irşadatından mahrum kitlelerde zamanla -her şey de olduğu gibi- ticari ahlakta da bir bozulma oluşmuştur maalesef.

Hâlbuki Hasan el Benna’nın ifadesiyle “inancımıza göre İslam, hayatın bütün yönlerini düzenleyen, her meselede hükmü olan, hassas ve sağlam bir nizama bağlayan, hayati önem taşıyan problemler ve halkın ıslahı için gerekli olan sistemler karşısında eli kolu bağlı durmayan, tam manasıyla kâmil bir nizamdır.” Ve unutmayalım ki “İnsan din için ne kadar meşakkat çekerse çeksin, haram mal kullandığı sürece duası asla kabul olmaz.” (Eşref Ali Tehanevi)

Ticaret yaparken uymamız gereken İslami kaideler, bu konuda karşımıza en çok çıkan sorular, yeni meseleler, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Hamdi Döndüren beyefendi tarafından gayet sade ve anlaşılır bir dille bu kıymetli eserde bir araya getirilmiş.

Ticari hayatla uğraşan herkesin el altında bulundurması gereken bu çalışmayı Erkam Yayınları çok güzel bir baskıyla okuyucuya ulaştırmış. Yazarı ve yayınevini tebrik ediyor ve Peygamber Efendimizin(Aleyhissalatu vesselam) mübarek bir sözüyle tanıtımımızı hitam-ı miske erdiriyoruz;“Geçimini helâl yollarla sağlamak, ibadet dışında en önemli bir görevdir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

İşçi işverenin malından mesuldür.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*I.Dünya Savaşı Sona Erdi(11 Kasım 1918) *Bolu-Düzce-Kaynaşlı Depremi(12 Kasım 1999) *Mehmed Zahid Kotku Hz.lerinin Vefatı(13 Kasım 1980) *K.K.T.C Kuruldu(15 Kasım 1983) *Muhyiddin-i Arabi Hz.lerinin Vefatı(16 Kasım 1240)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI