Cevaplar.Org

GÜNÜMÜZ MESELELERİNE FETVALAR

Ülkemizin medar-ı iftiharı, özellikle Hanefi ve Şafii fıkhında söz sahibi olan, ama hadis ilminde de Fethullah Gülen Hocaefendi’nin dediği gibi “bir doktora alacak kadar bilgisi” olan muhterem Halil Günenç Hocaefendi bu âlimle


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-07-31 17:05:04

Eser Adı: Günümüz Meselelerine Fetvalar

Müellifi: Halil Günenç

Yayınevi: Yasin Yayınevi

İnsanların sorunlarının ve sorularının giriftleştiği günümüzde, ilmin vakar ve haysiyetini koruyan, fetvalarını "semavilikten arziliğe" indirmeyen, dini hayat adına laubalileşmiş insanların "ama bu zamanda mecburuz" yollu ruhsatları zorlama ve fetva koparma isteklerine karşı, sınırları taşırmayan ve aşındırmayan Fıkıh âlimlerimizin kıymeti daha çok anlaşılıyor.

Ülkemizin medar-ı iftiharı, özellikle Hanefi ve Şafii fıkhında söz sahibi, ama hadis ilminde de "bir doktora alacak kadar bilgisi" olan muhterem Halil Günenç Hocaefendi bu âlimlerimizden bir tanesi. Hatta Faruk Beşer Hocamızın ifadeleriyle "Fıkha füruat olarak hâkim olmada ileri bir noktada" olan bir kıymetimiz. Şanlıurfa eski müftüsü ve Diyanet Haseki eğitim merkezi müdavim hocalarından olan Halil Günenç, bütün İslami cemaatlerin de saygı, hürmet ve ihtiramını kazanmış, çok sevdiğimiz bir şahsiyet.

Hoca arkadaşları tarafından kendisine birçok unvan verilmekle beraber, birçok meseleyi anında çözmesi sebebiyle 'Hallalu'l -Meşakil'(Müşkülleri halleden), yine günün yirmi dört saati kendisine sorulan sorulara büyük bir sabırla cevap vermesi hasebiyle 'Türkiye Müftüsü' ünvanları verilmiş. Kendisine 'Türkiye Müftüsü' lakabını yakıştıran Haseki hocalarından muhterem Ali Rıza Temel Hocamız, Halil Hocaefendi'nin ilim kulvarındaki o bitmez tükenmez enerjisini ve sabrını Mevlana'nın şu beytiyle özetlemeye çalışır:

Mademki Halil'sin, ateşten hiç korkma, emin ol, için rahat etsin. Ben, ateşi sana yüzlerce gül bahçesi yaparım.'

Merhum Abdurrahman Gürses Hocaefendi ise şu ifadeleri kullanır; "Bu Halil Hocayı İslam âleminin hangi üniversitesine koyarsanız koyun, oradaki hocalara taş çıkartır."

Hocamız "Fetvalar" adlı bu eserinde her konuda karşımıza çıkabilecek meselelere, kaynaklarına inerek, meseleyi fazla ayrıntıda boğmadan, net cevaplar vermiş. Maalesef günümüz insanı okumaya zaman bulamadığı için, birçok dini meseleye internetten cevap aramaya çalışıyor. Çok yazık. Hâlbuki mesela sadece şu şaheseri dahi ciddi bir şekilde okuyan bayağı bir birikim kazanmış olur. Bilgisayar ve televizyon ekranlarının başından kitaba dönmemizin vakti gelmedi mi?

Daha önce İlim Yayınları, Emir Yayıncılık gibi yayınevlerinin de bastığı bu kıymetli eserin tanıtımına-hitam-ı misk olsun diye- merhum Esad Coşan Hocamızın ifadeleriyle son veriyorum;

"İşte muhtelif hocaefendilerin çıkarttığı fetvâ kitapları var. Meselâ, Günümüzün Meselelerine Fetvâlar diye Halil Gönenç Hocaefendi'nin, sevdiğimiz hoca kardeşimizin kitapları var; üç cild çıktı. Merak edip bu meseleleri tâkib etmek lâzım, yazıp çizmek lâzım!"

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

kemal önel, 2011-06-01 14:57:01

ALLAH ONDAN VE ONUN GİBİLERDEN RAZI OLSUN, HAYATLARINI İNSALLARA YOL GÖSTERİCİ VE KARANLIĞA IŞIK VERİCİ NİCE ZAHMETLERE VE MEŞAKKATLERE KATLANIP GECESİNİ GÜNDÜZÜNÜ,SIRF ALLAH İÇİN İNSALLARIN AHİRETLERİNİ DÜSÜNÜP KENDİ DÜNYALARININ ZEVK VE SEFALARINDAN YOKSUN KALIP AHİRETİ DÜŞÜNMÜSLERDİR. ben ufak bir şey eklemek istiyorum.ALLAH TEALA cc.HZ.DAVUTa.s SÖYLEDİKİ EY DAVUT DÜNYA DOLUSU KADAR GÜMÜŞ VE ALTIN OLSA VE BUNU ALLAH RIZASI İÇİN SADAKA VERİRSEN BİR KİŞİNİN İMANIN KURTULMASININ YANİ İMANA GELMESİNİN SEBEBİ ALDIĞI SEVABI ALAMAZSIN demek OLUYOR Kİ ALİMLERİN HAKKI ÇOK BÜYÜKTÜR.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Mehmet İraz, 2010-08-02 13:23:37

Asr-ı acibde paslanmış dimağımıza ve körermiş nazarmıza cila olacak ve çok müşküşümüzü halledcek böyle kıymetli bir eseri bizlere tanıttığınızdan dolayı sizlere minnettarım. rabbim sizlerden razı olsun.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

"Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın! Çünkü O, işitendir ve bilendir."

Fussilet, 36

GÜNÜN HADİSİ

Her ölenin amel defteri kapanır. Yalnız Allah rızası için yurt sınırında nöbet bekleyenler müstesnadır

Riyazü's Salihin, 2/1297

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI