Cevaplar.Org 1xbet para cekmeimplant dis fiyatlari

HADİSLERLE GERÇEKLER

Kutlu doğum haftasının başlaması münasebetiyle Efendimiz(Aleyhissalatu vesselam) ile alakalı bazı eserleri nazara vereceğiz inşallah. Bunlardan ilki Marmara İlahiyat Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan hocamızın “Hadisler


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-04-15 01:03:41

Eser Adı: Hadislerle Gerçekler

Müellifi: İsmail Lütfi Çakan

Yayınevi: İFAV Yayınları

Kutlu doğum haftasının başlaması münasebetiyle Efendimiz(Aleyhissalatu vesselam) ile alakalı bazı eserleri nazara vereceğiz inşallah. Bunlardan ilki Marmara İlahiyat Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan hocamızın "Hadislerle Gerçekler" adlı eseri…

Mehmed Kırkıncı Hocaefendi bir sohbetinde Efendimizin(Sallallahu Aleyhi ve Selem) ulum-u evvelin ve ahirine nasıl vâkıf olduğunu şöyle anlatmıştır; "Anne karnındaki ikiz çocuklardan birine dünya bir an gösterilse; bu bir anlık bakışla aldığı malumatı, kazandığı ilmi, anne karnında binlerce sene kalsa kazanamaz. Aynen öyle de, Fahr-i Âlemin(Aleyhissalatu vesselam) miraç ile dünya misal anne karnından bir an çıkarılıp âlem-i gaybın gösterilmesiyle kazandığı marifeti, ilmi, aklı beşer milyonlarca sene dünyada kalsa elde edemez." (anne karnındaki diğer çocuk gibi)

Elbette böyle bir zatın izi, özü ve sözü olan hadisler dünya ve ahiret huzur ve mutluluğuna kefildir. Merhum Seyyah-ı şehir Abdürreşid İbrahim Bey bunu izah sadedinde ne güzel der; "Ah, ya Rabbi! Hadis-i şeriflerden olan felsefeleri hakkıyla şerh ve izah edecek olursak bizim önümüze kim çıkabilir?"

Lütfi Çakan Hocaefendi, bu ihtiyaca bir cevap olmak üzere seneler önce Altınoluk Mecmuasında her sayı birer hadis-i şerifi ele alarak, o hadisten ferdi ve içtimai alanda alınması gereken dersleri veciz bir şekilde okuyucunun nazarına arz etti. Daha sonra birkaç cild halinde Erkam Yayınları tarafından neşredilen bu eser, şimdi bir ciltte toplanarak İFAV yayınları arasında daha güzel bir şekilde neşredildi.

Güller Efendisinden bir gül busesi..Okuyup, paylaşıp, hayata geçirmemiz niyazıyla..

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Artık Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Teğabün, 8

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

BUHARİ, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI