Cevaplar.Org

HANIM SAHABÎLER

Sitemiz Cevaplar.org’un en faal ve en müdakkik yazarı diyebileceğimiz kıymetli kardeşimiz Nurgül Dere hanımefendi, bu destan kahramanlarının hanımlar kısmının tanıtımını üzerine aldı ve uzun bir süredir nazarlarınıza arz ediyor. Kendisi b


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-02-28 15:20:04

Eser Adı: Hanım Sahabîler

Müellif: Nurgül Dere

Yayınevi: Kayıhan Yayınları

Her biri birer kalb ve ruh kahramanı olan Sahabî topluluğu, Kur'ân'ın feyyaz ve bereketli ikliminde neş'et etmiş, meleklerle eş değerdedir dense mübalâğa edilmiş olmayacak bir güzide topluluktur. Kıyamete kadar hak yolunun erlerinin önünde pişdar ve rehnüma olan bu kudsiler cemaatinin her bir ferdi, aynı zamanda karanlık noktaları aydınlatan birer yıldızdır. Hangisinin peşine takılsak bizi rıza yörüngeli cennet şehrahına çıkarır.

Onlar “Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddîklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır”(Nisa: 4: 69) ayet-i kerimesiyle anlatılan, “Muhacirlerin ve Ensar'ın ilk öncüleri ile iyilikte onlara tam uyanlardan Allah hoşnut olduğu gibi, onlar da Allah'dan hoşnut olmuşlardır. Allah onlara altlarından nehirler akan ve içlerinde ebedi olarak kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş, büyük başarı budur.”(Tevbe: 9: 100) fermanıyla onlara ittiba etmemiz teşvik edilen Peygamber dostlarıdır.

İslam binasının temel harcına kan ve kemiklerini çekinmeden bezl edenlerdir onlar. Tepeden tırnağa itaat, aşk, şevk ve fazilettir onlar. Her biri bir iman kahramanı dense sezadır onlar. Kısaca, ölçüden ve ahenkten daha güzeldir onlar.

Sitemiz Cevaplar.org’un en faal ve en müdakkik yazarı diyebileceğimiz kıymetli kardeşimiz Nurgül Dere hanımefendi, bu destan kahramanlarının hanımlar kısmının tanıtımını üzerine aldı ve uzun bir süredir nazarlarınıza arz ediyor. Kendisi bu zor görevi nasıl başardığını şöyle anlatıyor; “Bize düşen de bu eseri elimizden geldiğince en iyi şekilde hazırlamaya çalışıp okuyucuya ulaştırmaktı. Bunun içinde mümkün mertebe güvenilir kaynaklardan bilgi almaya özen gösterdim. Bu projeye başladıktan sonra tüm günlerim ve gecelerim Asr-ı Saadet’le geçti. Daha iyi anlamak için, âdeta onların hayatlarına girebilmek ve sanki O mübarek annelerimizin yanındaymış gibi onları yaşamak istedim. Dediğim gibi çok endişelerim vardı ama daha sonra Allah’ın yardımı, lütfu ve güzeller güzeli Annelerimle ilgili gördüğüm rüyalar beni biraz daha rahatlattı. Kabz hali yerini ferahlığa bıraktı.”

Nurgül hanım’ın 109 hanım sahabeyi tanıttığı bu mühim çalışması gerçekten uzun ve yorucu geçen gün ve gecelerin, muhakkikane bir gayret ve himmetin semeresi olmuş. Allahu Teala sa’yini meşkur etsin.

Kayıhan Yayınevi tarafından bu hafta okuyucuya sunulan eserin bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Artık Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Teğabün, 8

GÜNÜN HADİSİ

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli (ayette sırat-ı müstakim ashabı olarak zikredilen) peygamberler, sıddikler, şehidler ve salihlerle beraberdir.

Tirmizi, Büyu 4, (1209); İbnu Mace, Ticarat 1, (2139)

TARİHTE BU HAFTA

*Evliya Çelebi'nin Doğumu(25 Mart 1611) *Edirne'nin İşgali(26 Mart 1913) *Ahmed Cevdet Paşa'nın Doğumu(27 Mart 1822) *Fatih Sultan Mehmed'in Doğumu (30 Mart 1432) *Lâleli Camii'nin Temeli Atıldı (31 Mart 1760)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI