Cevaplar.Org

YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babalarının ne iş yaptığını da söylemelerini isterim. Tabii çocuklar bu soruya cevap verirken, anne veya babaları ölmüşse veya birbirlerinde ayrılmışlarsa, istem


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2009-09-30 04:44:41

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babalarının ne iş yaptığını da söylemelerini isterim. Tabii çocuklar bu soruya cevap verirken, anne veya babaları ölmüşse veya birbirlerinde ayrılmışlarsa, istemeye istemeye, üzüle üzüle, kaçamaklı cevap verecek şekilde konuşurlar. Nasıl konuşurlarsa konuşsunlar, hem ben üzülürüm, hem sınıf üzülür. İster istemez bu konu üzerine biraz konuşuruz.

Babasız, anasız olmak çok acıdır.”diye başlarız söze. “Onların değil yokluğu, var olmaları ama ayrı yaşamaları bile insana acı verir. Onların beraber olsalar bile evde geçimsizlikleri bile insanı kahreder” diye devam ederiz. Sonra da şu değerlendirmeyi yaparız:

-Değerli öğrencilerim, acılar, kederler, ayrılıklar insanlar içindir. Bunlara alışmak, bunların üstesinden gelmek, bu halde bile hayatta başarılı olmak mümkündür. Düşünün bir kez, ilk insan, bütün insanların babası Hz. Âdem anneli babalı mı büyüdü? Demek ki annesiz babasız da yaşayıp bütün insanlara baba olunabiliyormuş. Ya Hz. İsa’ya ne dersiniz? O, yeryüzünde babasız olan tek kişidir. Hatta babası yok diye annesiyle birlikte ne çileler çekmiştir. Ama bugün yeryüzünde sayısı milyonları geçen, mensubu en çok olan bir dinin peygamberidir. Hz. Musa’nın bebeklik yılları, anne ve babasının konumu bu açıdan çok önemlidir. Daha o minnacık bebekken Allah onu ırmak üzerinde bir su yolculuğuyla anne ve babasından ayırmıştır. Fakat yine aynı Allah, Firavun gibi bir zalimi ona koruyucu yapmış ve anne babasına da onun eliyle ulaşmıştı. Ya Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yetim büyüyerek en büyük insan ve iki cihan serveri olmasına ne dersiniz?

Demek Allah insana yar olduktan sonra, anne babanın insana veremeyeceklerini bile verir. Allah yar olmadıktan sonra, anne baba olsa bile, hatta bütün dünya onun olsa bile neye yarar?

Bir Ahmet Haşim vardır şiirin zirvesinde, on iki yaşına kadar babadan ayrı yaşamış, sonra da babasına kavuşmasına rağmen maalesef bu defa da ölen annesini kaybetmiştir. Belki de onu edebiyatımızın hüzün şairi yapan bu ayrılıklardır.

Honore De Balsac’ın yazdığı “Pere Goriot” (Goriet Baba) romanı vardır. Bu romanda evlat yetiştirmesini bilmeyen sorumsuz bir babanın zavallı halleri anlatılır. İnsan bu eseri okuyunca “Böyle bir babam olacağına hiç olmasa da kişiliğimi kendi kendime bulsam daha iyidir.”diyesi gelir. Çocuğuna yapmadığını bırakmayan hatta hatta çocuklarını kendi elleriyle öldüren ne kadar çok hain baba vardır. Belki de Allah böyle baba vereceğine vermez de bizi yetim büyütür.

Bir de Hz. İbrahim’in babası Azer vardır. Putlara tapan bu baba Hz. İbrahim’in bütün irşatlarına rağmen bu yanlışından vazgeçmez. Onun ahiretteki durumunu Allah, Hz. İbrahim’e “Yaralı leş şeklinde bir sırtlan” olarak gösterir. Gösterir de bir oğul olan Hz. İbrahim dahi tiksinir.

Böyle babaların annelerin elinde büyümektense babasız annesiz büyümek, sıkıntılı ama şerefli büyümek ve yaşamak daha güzeldir.

Dünyada en büyük iki gerçek vardır. Biri, bizi bir Yaradan’ın olduğu gerçeği, diğeri de bizim bu âlemde var oluşumuz gerçeğidir. Yani biri Allah, biri biz. Diğerleri hep bundan sonra gelen aracılardır. Öyleyse aldırmayın, yetim, öksüz ve kimsesiz olduğunuza çocuklar. Ne demiş şair:

“Ne elem ne keder,

 Allahım var, yeter.”

 Çalışın, gayret edin belki de hayattaki en büyük başarılar, en büyük makamlar ve en büyük fırsatlar sizlerin olacaktır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ÇOCUKLARI TERBİYELİ YETİŞTİRME REÇETESİ

ÇOCUKLARI TERBİYELİ YETİŞTİRME REÇETESİ

Çocukları terbiyeli olarak yetiştirmek herkes için vazgeçilmez bir görevdir. Çocuğunu seven,

HERKES KENDİ ROMANININ BAŞKAHRAMANIDIR

HERKES KENDİ ROMANININ BAŞKAHRAMANIDIR

Herkes kendi hayatının filminde oynar. Kendi dünyasının rengiyle renklenir ve kendi romanının

BEN VE SAHİBİM

BEN VE SAHİBİM

Bugün benim değildir. Bu günü elimde tutamam, akşam olunca uçar gider bu gün elimden. Fakat b

ÖĞRETMEN BAŞKA BİRİSİ DEĞİLDİR

ÖĞRETMEN BAŞKA BİRİSİ DEĞİLDİR

Bugün okulda iken şöyle bir çanta muhabbeti oldu. Okulun en çok sevilen, kibar, efendi, tatl

BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ DEĞERLENDİRMESİ

BELEDİYE BAŞKAN ADAYININ DEĞERLENDİRMESİ

Yasin Bey, temiz şahsiyeti ve dürüst kişiliğiyle bir ilçede belediye başkan adayı olmuştu.

KAZANÇLI BİR DEĞERLENDİRME

KAZANÇLI BİR DEĞERLENDİRME

Ünlü düşünür Konfüçyüs, elindeki birer değeri vererek iki değer elde edecek kazançlı bi

MİLLET ADALETE SUSADIĞI İÇİN

MİLLET ADALETE SUSADIĞI İÇİN

Oğlum Ömer’in sınıf arkadaşlarının üçünün adı da Ömer’dir. Yani oğlum Öme

TEPENİN İKİ YÜZÜ

TEPENİN İKİ YÜZÜ

Adamın bütün akrabası tepenin ön yüzünde iken adam çıkmış tepenin başına. Dönmüş yü

“HATALAR ÜÇ ÇEŞİTTİR” DEĞERLENDİRMESİ

“HATALAR ÜÇ ÇEŞİTTİR” DEĞERLENDİRMESİ

Hatasız kul olmaz” derler. Hiç kimse bilerek hata yapmaz. Ancak insan yaratılışı itibari

BAŞARILI BİR İDARECİ OLABİLMEK İÇİN

BAŞARILI BİR İDARECİ OLABİLMEK İÇİN

Yıllar sonra karşılaştığım bir öğrencim, Kütahya’dan Tavşanlı’ya yapılan yo

YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

YETİMLER, ÖKSÜZLER, GÜVERCİNLER

Her öğretim yılı başındaki ilk dersimde öğrencilerimle tanışırım. Bilhassa anne ve babal

"Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla, şüphesiz ki sen her şeye kadirsin."

Tahrim, 8

GÜNÜN HADİSİ

İşçi işverenin malından mesuldür.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Osmanlı'nın kuruluşu(27 Ocak 1299) *İlk Türkçe Ezan Fatih Camiinde Okutturuldu(29 Ocak 1932) *Osmanlı'da ilk Matbaa(31 Ocak 1729) *Ayasofya'nın Müzeye Çevrilmesi(1 Şubat 1935)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI