Cevaplar.Org

HZ. ÖMER VE DEVLET İDARESİ

1899’da ilk baskısı yapılan bu eser Hindli allame merhum Mevlana Şibli’nin uzun süre şark ve garb kaynaklarını tarayarak kaleme aldığı derin bir araştırma mahsulü..Öyle ki, müellif 1892’de teşrif buyurup beş ay misafir olduğu İstanbul’da bütün


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-08-30 04:52:47

Eser Adı: Hz. Ömer Ve Devlet İdaresi

Orijinal İsmi: El Faruk

Müellifi: Mevlana Şibli Numani

Mütercim: Talip Yaşar Alp

Yayınevi: Kitabevi Yayınları

Bu ay ne okuyalım köşemizde mühim bir amacımız, zamanın ve imkânların darlaştığı günümüzde insanımıza bir konuyla alakalı en başta okuması gereken eseri sunabilmek. Mesela konumuz Hz. Ömer(RA) ise, bu konuda en mühim eser, sahasında geçilemeyen El Faruk adlı bu kitap. Başka bir sürü eser de var gerçi, hiçbiri onun ka’bına ulaşamıyor..

1899’da ilk baskısı yapılan bu eser Hindli allame merhum Mevlana Şibli’nin uzun süre şark ve garb kaynaklarını tarayarak kaleme aldığı derin bir araştırma mahsulü..Öyle ki, müellif 1892’de teşrif buyurup beş ay misafir olduğu İstanbul’da bütün kütüphaneleri didik didik etmiş, bazı eserlerin tek nüsha el yazmalarına ulaşabilmek için.

Öte yandan İran tarih ve edebiyatına derin vukufu(mesela yazdığı Şir’ül Acem adlı beş ciltlik, İran şiirine dair şaheseri İran’da dahi geçilememiştir) özellikle İran fetihleri konusunda çok değerli bilgileri bize takdim etmesine vesile olmuştur.

Sadece nakilci bir tarihçi değil aynı zamanda değerlendirmeci, tahkik edici bir allame olan Şibli’nin siyer ve tarih kaynaklarına dair eserin başındaki mukaddimedeki izahları da çok ufuk açıcı gerçekten.

Ebul Hasan en Nedvi diyor ki “Eser, batı kültürüyle yetişmiş birçok Müslüman aydın gencin gönlüne İslam’ın sevgisini ve imanın tohumlarını ekmiş ve batının fikri ve kültürel hücumlarına karşı koymak için itici bir güç kaynağı olmuştur.”

Bu eseri okuyarak Hz. Ömer’i tanıyan Gandi, “Hz. Ömer’in bütün dünya devlet adamlarının örnek alacağı bir kişi olduğunu öğrendiğini” dile getirmiştir. Hatta Muhammed Şefi Deobendi'nin nakline göre Gandi şöyle demiştir: "Dünyada siyaset denen bir şey varsa o da ancak Sıddık ve Faruk'un siyasetleridir." 

Mehmed Akif de bu eserle alakalı 1926'da Mahir İz Bey'e yazdığı bir mektupta şunları demektedir: "Şimdi de Hz. Ömer diye bir yeni eser basıyorlar ki, elime geçen dört formasından mükemmel bir eser olacağını istidlal ettim."

Ben çoktan beri bu kadar samimî, bu kadar faydalı, bu kadar bana tesir eden kitap okuduğumu hatırlamıyorum.

Eserin bir de Ömer Rıza Doğrul tercümesi ve bunun sadeleştirilmesi ile oluşan Timaş Yayınları baskısı var. Ama ancak bir özet niteliğinde. 

Bu kıymetli kitabı irfan dünyamıza kazandıran Prof. Dr. Talip Yaşar Alp beyi ve Kitabevi Yayınlarını tebrik eseriz. İyi okumalar..

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

hakan, 2009-08-31 01:35:26

Tavsiye eselerleriniz cidden güzel ama; bazılarının baskısı bulunmamakta. Eser tavsiye ederken yayınevi ile temasa geçilmesi ihlası zedelemeyecekse güzel olacaktır. En azından biz sizin çıkardığınız falan eserin tanıtımını yapacaktık fakat baskısı olmadığı için tanıtamadık misali bir mesaj belki o eserlerin yeniden basımına netice verecektir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

O gün Allah onların hepsini diriltecek ve yaptıklarını kendilerine haber verecektir. Allah onları bir bir saymıştır. Onlar ise unutmuşlardır. Allah her şeye şahittir.

Mücadele,6

GÜNÜN HADİSİ

Sahabilerim yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."

Rezin

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI