Cevaplar.Org

HİZMETTE LOKOMOTİF OLANLARA

Bir lokomotifin içine, üstüne ve boşluğu olan her yerine insan doldursak, eşya doldursak acaba ne kadar alır? Alsa alsa cirmi kadar eşya veya yolcu alır. Oysa bir lokomotiften beklenen bu kadar yük veya bu kadar insan taşımak değildir. Ondan b


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2009-08-30 02:26:03

Bir lokomotifin içine, üstüne ve boşluğu olan her yerine insan doldursak, eşya doldursak acaba ne kadar alır? Alsa alsa cirmi kadar eşya veya yolcu alır. Oysa bir lokomotiften beklenen bu kadar yük veya bu kadar insan taşımak değildir. Ondan beklenen taşıma kapasitesi çok daha fazladır. Onlarca vagon dolusu insan ve yük taşıması beklenir bir lokomotiften. Eğer bir lokomotif bir otobüs gibi kalkıp derse ki:

-“Ben sadece kendi içim aldığı kadar yolcu ve yük taşıyacağım.”

O zaman hem kendisine hem de taşıyacağı onlarca vagonun yolcularına ve yüklerine haksızlık etmiş olmaz mı?

İşte bir cemiyette, bir cemaatte, bir kurumda veya bir kuruluşta lider veya amir konumunda olan kişi veya kişiler sadece kendileri bizzat yapabilecekleri kadar iş yaparlarsa, başkalarıyla paylaşarak onları da devreye sokup, onları da istihdam ederek külli bir hizmette bulunmazlarsa acaba lokomotifin konumuna düşmezler mi?

Zaman ilerledi, asır değişti. Artık insanlar kendi kapasiteleri kadar değil, kurdukları iletişim, kurdukları sistem ve kurdukları düzen kadar başarılı olabiliyorlar. Kim kendisini öne çıkarıp kendisine güvenip her işi yapmaya kalkarsa, kendisini perde olmaktan çıkarıp birlikte çalışabilenlere karşı başarısız olmaya mahkûmdur.

Artık zaman “Az olsun, benim olsun” zamanı değildir. Herkes elini taşın altına koyarak birlikte yapma, yani her şeyi paylaşma zamanıdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl!

Furkan, 74

GÜNÜN HADİSİ

"Kim, müslüman kardeşinin namusunu ve şahsiyetini korursa, Allah onun yüzünü kıyamet gününde cehennem ateşinden uzak tutar."

Tirmizî.

TARİHTE BU HAFTA

*Cumhuriyet'in ilanı(29 Ekim 1923) *Sütçü İmam Maraş'ta direnişi başlattı(31 Ekim 1919) *I.Dünya Harbine girdik(1 Kasım 1914) *İmam-ı Rabbani Hz.lerinin İrtihali(2 Kasım 1624) *Hz.Ömer(r.a.)'in Şehadeti(3 Kasım 644)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI