Cevaplar.Org

TARİHTE BUNLAR OLDU-18

18. yüzyılda ülkemizi ziyaret eden M.D’ Ohsson, Anadolu halkına dindarlığını şöyle anlatıyor; “Allah sözü Müslümanların ağzından düşmez. Fevkalade bir hadiseyi mi öğrendiler, hemen “Allah” derler. Çok şaşılacak bir şey m


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-08-07 07:24:56

BU ÜLKEDE HER ŞEY ALLAHLA BAŞLAR

Uzun bir aradan sonra Tarih’te Bunlar Oldu, köşemizi inşallah yeniden canlandırıyoruz. İstifadeli olur inşallah..(Salih Okur)

18. yüzyılda ülkemizi ziyaret eden M.D’ Ohsson, Anadolu halkına dindarlığını şöyle anlatıyor; “Allah sözü Müslümanların ağzından düşmez. Fevkalade bir hadiseyi mi öğrendiler, hemen “Allah” derler. Çok şaşılacak bir şey mi oldu? “Allah Allah” derler.

Bir şey yapmayı mı tasarlıyorlar, “inşallah” derler. Beğendikleri bir şey mi var, “maşallah” derler. Hele inşallah ve maşallahı günde sayısız defa duyarsınız. Maşallah aynı zamanda sevilen, beğenilen şeyin kem gözlerden korunması isteğini dile getirir.

Savaşa mı gidiliyor, bir yere hücum mu ediliyor. Yine “Allah! Allah! Allah! Allah!” diye bağırırlar.

Allah’ın adını anmadan ellerine kalemi almaz, Allah’ın adını anmadan yazıya başlamazlar. Her yazıda, her mektupta daima Allah’a sığınılır. Allah’tan yardım istenir. Eğer hayatta bulunan bir kimseden bahsediliyorsa, “Allah selamet versin” derler. Eğer bahsedilen kimse ölü biriyse “Allah rahmet eylesin” derler.

Aynı ruhu her türlü hitabelerde, emirlerde, hükümdar fermanlarında bulmak mümkündür. Kısaca bu ülkede her şey Allah’la başlar, Allah’la biter.”

 MODERN ZAMAN MÜSLÜMANLARININ ACİP BİR SAFDERUNLUĞU

Bir büyüğümüz mealen şöyle diyor; “Bu asrın Müslümanlarının tuhaf bir özelliği var. (Ahmaklık denilecek) bir safderunlukla, dehşetli canileri bile âlicenap bir şekilde affederler. Binlerce günah işlemiş, yüzlerce insanın kanına girmiş, yüz binlerce masumun maddi ve manevi hukukuna tecavüz etmiş, hak hukuk yemiş bir adamda, küçücük bir iyilik görseler, hemen ona taraftarlık gösteriyorlar. Böylece, azınlığın da azınlığı olan o İslam düşmanlarının azgınlaşmalarına ve çoğunluk gibi görünmelerine sebebiyet veriyorlar. Onların maddi manevi günahlarına manen ortak oluyorlar. Böylece, ancak çoğunluğun hatasına terettüp eden büyük belaların devamına fetva verdiriyorlar. Safderunluklarıyla, ehli tuğyana ve İslam düşmanlarına taraftarlık göstererek zımnen diyorlar ki, ‘biz bu kepazeliğe, sefalete müstahakız!”. Böylece belanın, musibetin devamına, hatta şiddetlenerek sürmesi için kadere fetva verdiriyorlar.”

İşte ilginç bir misali. Merhum Mehmed Emre hoca anlatıyor, “ Bir vakit, komünistliğiyle tanınan Lumamba ölmüş, Arap âleminde gene bir yas tutma modası yayılmıştı. Bu şahıs Müslüman değildi ve İslamiyet’le taban tabana zıt bir ideolojinin şakşakçılığını yapmaktaydı.

O yılın hac mevsiminde Medine-i Münevvere’de bulmuyordum. Mısırlı bir mühendis, namaz vakitlerinden önce ve sonra Efendimizin mescidinde konuşmalar yapıyordu. Ali Ulvi Kurucu beyle birlikte bu konuşmalardan birine biz de kulak vermiş dinliyorduk. Yüreği İslam âleminin dertleriyle yanık ve uyanık bulunan bu Mısırlı mühendis şöyle diyordu: “Ey Müslümanlar! Nijerya başvekili Hacı Ahmed Bellu Sokak orasında İslam düşmanları tarafından şehid edildi. İslam âleminde en cılız bir ses olsun yükselmedi. Komünizm uşağı Lumamba katledildi. Arap âlemi yas tuttu. Bu nasıl bir İslam anlayışı ve bu ne biçim Müslümanlık?”

Etrafını saran cemaat arasında kıpırtılar ve memnun olmadıklarını ihsas eden davranışlar başlamıştı. Mısırlı hocalardan bir kısmı müdahaleye başlayıp “sen siyaset yapıyorsun” Sus, seni dinlemek istemiyoruz” gibi sözlerle hatibe itiraz ediyorlardı.

Konuşmayı yapan mühendis, son söz olarak; “Siz bu idrak ile ve bu imanla mı Hacca geldiniz? Haydi, haccınız mübarek olsun” dedi ve teessürle uzaklaştı.”

O gün bu gün ne değişti acaba?

İKİ MÜRETTİP HATASI

Şinasi merhum çıkardığı Tasvir-i Efkâr gazetesinin tashih işini üzerine almış. Ama her türlü dikkate rağmen sık sık tertip hataları oluyormuş. Bir cümleyi düzeltiyor, başka bir cümlede hata çıkıyormuş.

Bir gün bu duruma çok sıkılan Şinasi gazeteyi tekrar mürettiplere gönderirken kenarına mürettipleri kastederek “Allah belanızı versin” diye yazmış. Ertesi gün eline gazeteyi alınca ne görsün, gazetenin kenarında aynı yazı…

Bir başka gün İngiltere’nin yeni gönderdiği büyükelçi ile ilgili bir haber ve sefirin fotoğrafı ile, Haymana ovasında yakalanan vahşi bir boğa haberi ve fotoğrafı gazetenin ana sayfasında çıkacak.

Mürettip yanlışlıkla iki haberin fotoğraflarını karıştırınca sefirin resminin altına şu haber geçmiş; “Bu azgın boğa Haymana ovasında yakalanmış olup, tam 400 okka gelmektedir.”

Kaynaklar

1-18. Yüzyıl Türkiyesinde Örf ve Adetler-M.D’Ohsson-terc. Zerhan Yüksel- Toker Yayınları

2-Tenkitlerim, Tedkiklerim, Makalelerim-Mehmed Emre-Osmanlı Yayınevi-İst-1976

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

Sultan İkinci Abdülhamid han Şam-Mekke demiryolunu yapmaya kalkışınca, alışkanlık icabı, b

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

ALMANYA CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Biraz abartı gelebilir ama Almanların Alman birliğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

Mercidabık zaferini kazanıp Haleb’i, Şam’ı ve Suriye’yi zapt eden Yavuz Selim hanın hazi

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

Tarihteki ilginç hadiselerden birisi de hayvanların muhakeme edilmesidir. Ortaçağ Avrupa tarihi

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

TARİHTE BUNLAR OLDU-46

“ON SENELİK PLAN MI?” Bir milletin başına gelecek en büyük felaketlerden birisi, devletin

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

MÜCAHİDE BİR ANNE’NİN MÜTHİŞ BİR HİTABESİ

Mevlana Ali Cevher ve Mevlana Şevket Ali kardeşler, 20. Asrın ilk yarısında adından çokça ba

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

TARİHTE BUNLAR OLDU-45

“SUÇLU BİZİZ” 25 Aralık 1926’da, 25 yaşında Japon İmparatorluk tahtına oturan Prens H

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

TARİHTE BUNLAR OLDU-44

KORE ŞEHİDLERİNİN RUHUNA EĞLENCE TERTİP EDİLMESİ Merhum Tahir’ül Mevlevi, 1950’lerin T

TARİHTE BUNLAR OLDU-43

TARİHTE BUNLAR OLDU-43

TAHİR’ÜL MEVLEVİ’NİN GÖZÜNDEN BİR DEVİR Tahir’ül Mevlevi, Osmanlının yetiştirdiğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-42

TARİHTE BUNLAR OLDU-42

1948 FİLİSTİN HARBİNDEKİ BOŞNAK MÜCAHİDLER 1989’da Afganistan’da şehid düşen Fili

TARİHTE BUNLAR OLDU-41

TARİHTE BUNLAR OLDU-41

29 Ocak 1932’den 16 Haziran 1950 tarihine kadar, çoğunluğu Müslüman olan ve İslâm ile özde

Hala mı Allah'a tövbe etmezler ve O'ndan bağışlanma istemezler? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Maide, 74

GÜNÜN HADİSİ

Hikmetli söz, müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa almaya en layıktır.

Tirmizi, İlim, 19.

TARİHTE BU HAFTA

*I.Dünya Savaşı Sona Erdi(11 Kasım 1918) *Bolu-Düzce-Kaynaşlı Depremi(12 Kasım 1999) *Mehmed Zahid Kotku Hz.lerinin Vefatı(13 Kasım 1980) *K.K.T.C Kuruldu(15 Kasım 1983) *Muhyiddin-i Arabi Hz.lerinin Vefatı(16 Kasım 1240)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI